Гаряча тема:
- Війна
Перші згадки про Старокостянтинів та Томос для української церкви - 5 січня в історії

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.
Цей день тісно пов’язаний з історією вітчизняних грошей. Саме 5 січня 1918 року Українська Народна Республіка випустила в обіг перші українські банкноти — карбованці.
За інформацією «Історико-меморіального музею Михайла Грушевського», спершу почали друкувати купюри номіналом у 100 карбованців. Автором їх оформлення став художник-графік Георгій Нарбут. Він використав орнаменти у дусі українського бароко XVII-XVIII століть, декоративні шрифти, зображення тризуба та куші (самостріла). На купюрі напис «100 карбованців» подавався чотирма мовами: українською, російською, польською та їдиш.
Один карбованець містив 17,424 долі чистого золота, тобто 0,774 грама. На рівні з ним у вільному обігу залишалися російські рублі: царські та Тимчасового уряду. Вартість карбованця у золотому еквіваленті дорівнювала рублю, а ціни залишалися такі ж самі. Це відкидало необхідність малоосвіченим громадянам займатися перерахуванням курсу валют.
Карбованці мали бути лише тимчасовою валютою. Передбачалося, що вони діятимуть до 1 березня 1919 року. Тоді карбованці мала замінити остаточна українська валюта — гривня. Втім, історія розпорядилася інакше й гривня почала входити в оббіг як нова національна валюта лише у вересні 1996 року.
Цей день в історії Хмельниччини
5 січня 1561 року нащадки Івана Лабунського продали село Колищенці князю Костянтину-Василю Острозькому, що ознаменувало початок історії міста Старокостянтинів.
На території сучасного Старокостянтинова у XVI столітті розташовувалось село Колищенець, яке належало Івану Лабунському. Але у 1561 році його нащадки продали частину поселення князю Костянтину Острозькому за п’ять тисяч кіп литовських грошей. У березні того ж року князь також отримав два королівські привілеї: право заснування міста та магдебурзьке право для нового міста.
Спершу місто отримало назву Костянтинів. А у 1632 році після заснування Новокостянтинова, села на території Летичівщини, місто перейменували на Старокостянтинів.
5 січня 2016 року Національний банк України ввів в обіг дві пам’ятні монети «Щедрик»: номіналом у п’ять гривень із нейзильберу (сплав міді, нікелю та цинку) та двадцять гривень зі срібла. Їх присвячено сторіччю першого хорового виконання знаменитого твору українського композитора Миколи Дмитровича Леонтовича який у 1899 році закінчив Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському. До речі, за однією з версій, ця щедрівка записана Леонтовичем саме на Хмельниччині.
На жаль, 2020 році цей день запам’ятався загибеллю двох захисників України: 48-річного Сергія Дичека з Волочиська, який підірвався на міні, та 43-річного Сергія Рацуна зі Славути, який під час виконання бойового завдання потрапив під ворожий обстріл.
А в 2021 році ми писали про те, що традиції приготування куті на Хмельниччині внесли до гастроспадщини України. Поділився передсвятковими повір’ями, секретами наших предків та особливостями приготування куті - Хмельницький обласний науково- методичний центр культури і мистецтва.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
1875 рік — у Парижі відкрито будівлю національного оперного театру «Гранд-опера».
1930 рік — вийшла постанова ЦК ВКП (б) «Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву». У ній комуністична влада закріпила ліквідацію «куркульства» як класу. Завдяки цьому посилилися репресії проти українського селянства.
1997 рік — Росія оголосила про виведення військ з території Чечні, що мало стати завершенням невдалої війни, яка тривала два роки. Однак тоді Москві не вдалося взяти Чечню під контроль і у серпні 1999 року розпочалася Друга російсько-чеченська війна.
2019 рік — у Стамбулі вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної Церкви України. А через кілька днів, 9 січня, на документі поставили свої підписи всі члени Синоду Константинопольського патріархату.
Цього дня народилися
1880 рік — Василь Верховинець, український композитор, диригент і хореограф, перший теоретик українського народного танцю.
1923 рік — Мирослав Симчич, український військовий діяч, командир сотні УПА, політв’язень, кавалер орденів «Свободи» та «За заслуги».
1932 рік — Умберто Еко, італійський письменник, філософ і лінгвіст, перу якого належать такі роман як «Ім’я троянди», «Маятник Фуко», «Празький цвинтар».
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: