ye-logo.v1.2

26 січня: історія, події та факти

Історія 2029
Шепетівка після відступу німецьких військ, 1944 рік
Шепетівка після відступу німецьких військ, 1944 рік. Фото: shepetivka.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня відзначають своє професійне свято ті, від кого залежить переміщення товарів через державний кордон. Саме на 26 січня припадає Міжнародний день митника.

Він бере свій початок у 1953 році. Тоді 26 січня в Брюсселі пройшла перша сесія Ради митного співробітництва, яка у 1995-му була перетворена у Всесвітню митну організацію. 26 січня датою відзначення Міжнародного дня митника її представники обрали у 1983 році.

Хоча наша країна відзначає День митної служби України 25 червня, 26 січня теж стосується вітчизняних митників. Бо Україна у 1992 році стала членом Ради митного співробітництва.

Крім того, 26 січня відзначають День працівника контрольно-ревізійної служби України. Саме цього дня у 1993 році тодішній президент Леонід Кравчук підписав Закон «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1244 рік — в хроніках вперше з’явилася назва поселення Берлін.

1788 рік — в Австралію під командуванням капітана Артура Філіпа було доставлено перших англійських переселенців: 750 засуджених до заслання та понад 300 військових і чиновників майбутньої колонії Великої Британії. Вони заснували Сідней, яке нині є найбільшим містом контенту.

1905 рік — у Південній Африці виявлено найбільший у світі алмаз, який отримав назву «Куллінан». Його вага склала 3 тисячі 106 каратів. Його розділили на 106 частин. Дві найбільші Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.

1934 рік — між нацистською Німеччиною та Польською Республікою підписано пакт Гітлера-Пілсудського. Цей «Договір про ненапад між Німеччиною та Польщею» 28 квітня 1939 року одноосібно розірвав Адольф Гітлер, що через кілька місяців мало трагічне продовження — початок Другої світової війни.

2001 рік — у Чорному морі затонув український теплохід «Пам’ять Меркурія». На борту судна перебувало 54 людини. З них — 12 загинули, а восьмеро зникли безвісти.

2001 рік — у результаті землетрусу в індійському Гуджараті загинуло понад 20 тисяч людей.

Цього дня народилися

1777 рік — Василь Ломиковський, український історик, етнограф, перекладач.

1804 рік — Ежен Сю, французький письменник, автор роману «Паризькі таємниці».

1950 рік — Володимир Білецький, український науковець у галузі гірництва, доктор технічних наук, автор ідеї та науковий редактор першої національної української Гірничої енциклопедії.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 1944 році розпочалися бої за визволення Шепетівки від нацистської окупації. Бої тривали на дальніх підступах до міста. На той час в Шепетівці німецькі війська зосередили значні сили. Ворог намагався будь-що втримати цей важливий стратегічний центр.

Вранці радянська 148-а стрілецька дивізія увійшла до міста. Підрозділ, звільняв залізничний вузол, центр міста та район цукрового комбінату. Проте німці не відступали, вони підтягнули танкові частини й розпочали контрнаступ. Під час боїв Шепетівка неодноразово переходила «із рук в руки».

Зрештою у перших числах лютого війська 60-ї Армії Першого Українського фронту наблизилися до міста й 11 лютого звільнили її від нацистів.

26 січня 2017 року в Старокостянтинові на вулиці Івана Франка відбулося урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку.

А торік цього дня сайт «Є» писав про сенсаційну знахідку, на яку натрапили у Меджибожі під час проведення реставраційних робіт. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую