ye-logo.v1.2

27 січня: історія, події та факти

Історія 1608
Так звані «ворота смерті» колишнього концтабору «Аушвіц ІІ», які вели до газових камер
Так звані «ворота смерті» колишнього концтабору «Аушвіц ІІ», які вели до газових камер. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 27 січня, у світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Традиція вшановувати цього дня мільйони людей, знищених нацистським режимом, була покладена у листопаді 2005 року. Толі Генеральна Асамблея ООН прийняла відповідну резолюцію.

Дата «27 січня» була обрана невипадково, адже цього дня у 1945 році радянські солдати 1-го Українського фронту визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі. У цьому концентраційному таборі з кінця травня 1940 року до січня 1945 за різними підрахунками було замордовано від 1,5 до 2,2 мільйона людей.

Слово «голокост» походить з давньогрецької та означає «всеспалення». Після завершення Другої світової війни Голокостом почали називати систематичне знищення нацистами євреїв та інших народів Європи.

Від режиму Адольфа Гітлера найбільше постраждали саме євреї. За офіційною статисткою, закріпленою на Нюрнберзькому трибуналі, жертвами нацистів вважають шість мільйонів євреїв. Хоча деякі дослідники називають й вищі цифри.

За інформацією Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», у роки Другої світової війни на території України було вбито орієнтовно 1 мільйон 580 тисяч євреїв. З них 115 тисяч — на території нинішньої Хмельницької області.

До речі, в Україні Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту на державному рівні почали відзначати з 2012 року.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1880 рік — американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну лампу розжарювання.

1944 рік — урочистий артилерійський салют у Ленінграді сповістив про остаточну ліквідацію блокади міста, що тривала 900 діб.

1944 рік — згідно з наказом Головного командування УПА в Українській повстанській армії була заснована власна система військових нагород. Їх міг отримати будь-який воїн, незалежно від свого звання. Народженому також надавали титул «Лицаря Золотого (Срібного чи Бронзового) хреста бойової заслуги».

1967 рік — представники Радянського Союзу, США та Великої Британії уклали міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження та використання космічного простору. Цей документ не лише проголосив космос надбанням всього людства, а й заборонив розміщення там ядерної чи будь-якої іншої зброї.

Цього дня народилися

1756 рік — рік Вольфганг Амадей Моцарт, видатний австрійський композитор і диригент.

1790 рік — Петро Гулак-Артемовський, український письменник, учений, перекладач, поет, байкар.

1832 рік — Льюїс Керролл (справжнє ім’я Чарльз Доджсон), англійський письменник, математик і філософ. Зокрема, він відомий як автор творів «Аліса в країні чудес» та «Аліса в Задзеркаллі».

1836 рік — Леопольд фон Захер-Мазох, австрійський письменник, походженням з Галичини. Його перу належать романи й новели еротичної та фольклорної тематики. Наприклад, знаковим є його твір «Венера в хутрі».

1839 рік — Павло Чубинський, український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Державного Гімну України.

1920 рік — Гнат Чекірда відомий подільський архітектор, почесний громадянин Хмельницького. Він створив знакові для обласного центру будівлі. Наприклад, пожежне депо, яке пізніше було перетворено у кінотеатр «Планета», готель «Жовтневий» та нинішній парк імені Михайла Чекмана. Також він відповідальний за нинішній вигляд обласного лялькового театру. Фактично він створив повоєнне обличчя Хмельницького.

Меморіальну дошку Гнату Чекірді встановлено на фасаді кінотеатру «Планета». Фото: з архіву редакції

Меморіальну дошку Гнату Чекірді встановлено на фасаді кінотеатру «Планета». Фото: з архіву редакції

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня 1510 року в Кам’янці-Подільському представники Польщі та Молдови підписали мирну угоду. Вона поклала край польсько-молдавській війні, яка тривала з 1506 року. У договорі врегульовувалася взаємодія прикордонних міст, а спірні питання вирішували старости.

Наприклад, якщо піддані польського короля зазнавали несправедливості з боку підданих молдавського господаря, то вони мали звернутися до старост Чернівців, Хотина та Сорок, щоб ті забезпечили справедливість. Натомість молдавські піддані мали право просити справедливості у старост Галича та Кам’янця.

Покращення молдавсько-польських відносин тривало не довго. Й вже у 1514 році між двома державами виникли нові суперечки та прикордонні конфлікти.

27 січня 2018 року на сході України 28-річний нацгвардієць з Полонного Мирослав Сливка. Він служив у батальйоні оперативного призначення імені Героя України, генерал-майора Сергія Кульчицького. Виконував завдання в районі населеного пункту Верхньоторецьке Донецької області. Загинув під час снайперського обстрілу противником з боку окупованої території. 30 січня 2018 року Героя з почестями поховали у рідному місті.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую