ye-logo.v1.2

8 березня: історія, події та факти

Історія 1448
Чимало країн не визнають Міжнародний жіночий день з огляду на його політичне походження
Чимало країн не визнають Міжнародний жіночий день з огляду на його політичне походження. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Рішенням ООН від 1977 року 8 березня визначено Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир. А вперше цей день відзначався 28 лютого 1909 року в США з ініціативи соціалістичної партії Америки як «Національний день жінки». Загалом існує декілька версій про його походження. Офіційна версія говорить, що приводом для відзначення свята став протест у 1857 році текстильниць Нью-Йорка. Вони протестували проти низьких заробітків і поганих умов праці. Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Вона була ініціатором започаткування Міжнародного жіночого дня у 1910 році під час конференції соціалістичного інтернаціоналу (в Копенгагені).

Після більшовицького перевороту радянська влада активно почала використовувати 8 березня в комуністичній пропаганді. Однак свято з часом видозмінилось та набуло неполітичного контексту. Утім, і нині чимало країн та людей на пострадянському просторі не визнають Міжнародний жіночий день з огляду на його політичне походження, а ідентифікують перші дні березня зі святом весни.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1910 рік - Парижанка баронеса де Ларош стала першою жінкою, що отримала ліцензію пілота.
• 1946 рік - Львівський собор, організований комуністами і Російською Православною Церквою, скасував Берестейську унію і дав початок нищенню Української Греко-Католицької Церкви.
• 1952 рік - У Пенсільванському госпіталі (Філадельфія) вперше застосовано апарат «штучне серце» - він протягом 80 хвилин підтримував життєдіяльність 41-річного Пітера Дюрінга, якому здійснювалась операція на серці.
• 2014 рік - Втрачено зв'язок з літаком Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс з Куала-Лумпура (Малайзія) в Пекін (Китай), коли він перебував над Південно-Китайським морем. Пізніше було встановлено, що на авіалайнері невідомі особи відключили системи зв'язку, але при цьому літак істотно відхилився від курсу та знаходився у повітрі більше 7 годин. Проте пошукова операція, що тривала протягом березня-червня результатів не дала, і 29 березня 2015 року Малайзія офіційно заявила про зникнення безвісти літака та 239 осіб, що знаходились на його борту.

Цього дня народилися

1761 рік - Ян Потоцький, польський історик, археолог і письменник. Він був подолянином, представником відомої польської магнатської родини в Україні. Дитячі роки провів на Поділлі, навчаючись за стандартами французької освіти. Від 1812 року жив у своїх маєтках на Поділлі. Опублікував французькою мовою низку праць, що місять зведення відомостей античних авторів із питань стародавньої та середньовічної історії слов’ян та історичної географії Східної Європи, зокрема й України. Серед цих праць: «Стародавня історія Подільської губернії» та «Стародавня історія Волинської губернії» (обидві видано 1805 року в Санкт-Петербурзі). Помер 2 грудня 1815 року в селі Уладівка (нині Літинського району Вінницької області).
• 1879 рік - Отто Ган, німецький радіохімік і фізик, лауреат Нобелівської премії (1944).
• 1940 рік - Леонід Осика, український режисер, сценарист.

Цей день в історії Хмельниччини

8 березня 1895 року у Кам’янці-Подільському завершив роботу перший з’їзд лікарів Подільської губернії, який розпочався 27 лютого. З архівних джерел відомо, відбувся він завдяки зусиллям видатного вченого Данила Заболотного, який у той час працював на Поділлі. Він виступив на з’їзді із доповіддю про бактеріологію холери, запропонував профілактичний шлях боротьби із заразними хворобами. Цей напрямок був основним в охороні здоров'я того часу, оскільки на території губернії ширилась епідемія.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую