Гаряча тема:
- Війна
Городище, залишки древніх споруд та унікальна печера: Городок досліджуватимуть археологи
Розкопки відбудуться вже цього року.
Вже цього року в Городку планують провести археологічні дослідження історичної частини міста. А саме – території, де свого часу було розташовані фортеця та римо-католицький костел святої Ганни. У 2019-му цю територію вже обстежили науковці та місцеві краєзнавці, які вкотре засвідчили, що її дослідження можуть дати нові відкриття для історії Городка.
Олег Федоров, начальник відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради, розповів сайту «Є», що питання необхідності проведення таких досліджень підтримала міська рада: з бюджету на розкопки виділять 100 тисяч гривень.
«Такі дослідження можуть дати відповіді на чимало питань з приводу минулого нашого міста, - каже Олег Миколайович. - Чому саме там був збудований костел? Цілком можливо, що на його місці могла існувати і більш давніша культова споруда. Архівних матеріалів, які б це підтвердили, не збереглося, але і така версія має право на існування. Тож її треба або підтвердити, або ж спростувати. А саме археологічні дослідження покажуть, чи є там залишки древніших фундаментів, чи немає».
Власне, уся ця територія, яку досліджуватимуть науковці, – дуже цікава. Це колишнє городище. І, ймовірно, що саме звідти пішло місто.
«На Поділлі такі городища закладали на початку XIIIстоліття, - пояснює Олег Федоров. - Пізніше тут був зведений костел. Поруч збереглися залишки чи то редуту, чи знищеної оборонної споруди. Біля костелу також проходить щось на кшталт опорної стіни, чи, знову ж таки, то залишки оборонної споруди староруського городища… Наразі це лише здогадки, яким ми дуже хочемо дати наукове обгрунтування».
Тут збереглися залишки давніх споруд. Фото: gorodocka-gromada.gov.ua
Минулого року, під час візуального обстеження території археолог Павло Нечитайло, який власне, очолить археологічну експедицію в Городку, натрапив тут на цікавий підйомний матеріал другої половини ХІII століття - архаїчну кераміку післямонгольського періоду. І це теж додає майбутнім розкопкам ваги.
Загалом, Городок – досить цікавий в археологічному плані. На території міста було принаймні 6 трипільських поселень, 2 поселення часів черняхівської культури та 2 – ранньослов’янської. На околиці міста в урочищі Гнилий Кут у 1966-1968 роках було досліджене слов'янське поселення середини VI - початку VIII століття. Тоді археологи Іон Винокур та Олег Приходнюк розкопали 27 чотирикутних напівземлянок (площею близько 16 квадратних метрів кожна), з печами-кам'янками, а також господарські споруди, ями, вогнища та культовий майданчик. І, як виявилося, жертовний майданчик городища, знайдений тут, є цілковитим аналогом жертовника, знайденого Вікентієм Хвойкою на Старокняжій горі в Києві.
Окрім городища, археологи мають намір дослідити карстову печеру, яка є неподалік. Вона розташована в стінці каньйону річки Смотрич і свого часу її частково досліджував науковець Богдан Рідуш.
Для археологів ця печера надзвичайно цікава. Вона досить глибока та має в довжину 13 метрів.
Як раніше зазначав Павло Нечитайло, для території Смотрицького каньйону такі печери – рідкісні й переважно в довжину мають не більше 2-3 метрів.
Карстова печера, якій мільйони років, може стати пам'яткою природи. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського
«Наразі печера не має ніякого статусу, але ми б хотіли, щоб вона його мала. Ця пам’ятка природи найдовша в долині річки Смотрич, а річка, нагадаємо, має 169 кілометрів», - каже Олег Федоров.
Нагадаємо, декілька років тому в Городку археологічні дослідження проводили у міському сквері.
«Ми вже знаємо, що місто пішло та розширювалося не з тієї частини, яка зараз є центральною в Городку, - каже Олег Миколайович. - Як показали дослідження, цю територію почали освоювати лише в XVII столітті. А от звідки саме бере початок місто – треба з’ясувати. Скоріше за все, першопоселення існувало саме на цьому городищі, яке ми будемо досліджувати».
Відтак, археологічні розкопки, які мають відбутися вже цього літа в Городку, дадуть відповіді на чимало питань та, очевидно, зможуть значно подавнити історію міста, перші згадки про яке датуються ХІV століттям.
Нагадаємо, раніше міська громадська організація «Молодь польська Городоччини» виступила з ініціативою встановити пам'ятний знак на місці, де був костел. Пізніше до обстеження території залучили пам’яткоохоронців.
Такий вигляд мав костел святої Ганни в Городку. Фото: з архіву Харківського музею, оприлюднене на фейсбуці в групі Пам'ятки України на фото першої третини ХХ століття
Читайте також: У Сатанові знайшли оздоби давнього костелу.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: