ye-logo.v1.2

25 квітня: історія, події та факти

Історія 1408
Торік під час жорсткого карантину природа настільки очистилася, що ... у Хмельницькому з
Торік під час жорсткого карантину природа настільки очистилася, що ... у Хмельницькому з'явилися олені. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Торік цього дня у Хмельницькому посеред міста бігав олень. Фотографії тваринки тоді надіслали читачі сайту. Оленю орієнтовно було два-три роки, Він переміщувалася вздовж берега по вулиці Прибізькій. Пізніше лісники пояснили, що це козуля із родини оленевих і додали, що це нормальне явище у період карантину: міста затихли, людей значно менше, а тварини люблять спокій . Оленя не присипали, щоб транспортувати, бо не було відповідного обладнання, яке б не завдало шкоди. Тож тварина сама дісталася до свого звичного місця перебування.

А ще минулого року цього дня сайт «Є» розповідав, як хмельничанин та львів’янка відгуляли перше в Україні онлайн-весілля. За словами молодят, віртуальним було не лише весілля, але й всі етапи його підготовки. Підбір одягу, постановка першого танцю, макіяж та зачіска нареченої, вибір букета і навіть дівич-вечір та парубоцька вечірка – все пройшло онлайн. З реального на весіллі була лише церемонія.

Ігор та Інна наважилися відгуляти весілля онлайн. Фото: з архіву подружжя

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1507  німецький картограф і географ Мартін Вальдземюллер назвав новий континент Америкою на честь Амеріго Веспуччі, дослідника Нового Світу. Вальдземюллер надрукував тисячу примірників карт із назвою "Америка" поверх недавно відкритого континенту.
  • 1719  у Лондоні вийшов друком роман Даніеля Дефо "Життя й дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив двадцять років у повній самотності на острові біля берегів Америки.
  • 1901 – у штаті Нью-Йорк вперше у світі введені автомобільні номери.
  • 1954 – американський дослідницький центр компанії "Белл телефон" оголосив про створення сонячних батарей.
  • 1994 – указом президента України створено Національну раду з питань телебачення і радіомовлення.

Цього дня народилися

  • 1874 – народився Гульєльмо Марконі, італійський радіотехнік і підприємець, винахідник радіо, лауреат Нобелівської премії 1909 р.
  • 1900 – Вольфганг Паулі, швейцарський фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки, Нобелівський лауреат (1945).
  • 1940 – нардився (Алфредо Джеймс) Ал Пачіно, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Запах жінки", "Безсоння", "Адвокат диявола", "Обличчя зі шрамом", "Серпіко", "Хрещений батько", "Сутичка", "Дік Трейсі").

Цей день в історії Хмельниччини

25 квітня 1633 року засноване місто Славута. Саме до цього часу відноситься локаційний привілей наданий Абелю Тошковському князем Юрієм Заславським. Зокрема у даному привілеї вказується "Шляхетному пану Авелю Тошковському слузі Моєму даю цей Мій лист, рукою Моєю підписаний і печаткою підтверджений, на осадження міста Славутина на грунтах Моїх Новозаславських". Абель Тошковський був офіційним осадником князя Юрія Заславського і мав турбуватися про побудову загальноміських споруд (ратуші, церкви, ваги, воскобійні). Вже у інвентарному описі 1637 року вказується на існування у місті - ринкового плацу та 4 вулиць, міських мурів з 8 баштами.

25 квітня 1918 року у Вінниці був обраний головою Подільської губернської народної управи Віктор Приходько. Він був громадсько-політичний і культурний діяч, правник. Під час гетьманату продовжив роботу в земстві, яке повернулося до Кам’янця-Подільського. До гетьманського режиму ставився негативно, вважав його реакційним. Брав участь у протигетьманському повстанні в Кам’янці-Подільському. Очолив відділ судових справ (у статусі міністерства) Директорії УНР у Вінниці (грудень 1918). За згодою з Директорією свої повноваження передав С. Шелухіну. Підписав «Меморандум громадських діячів Поділля», що критикував внутрішню політику Директорії УНР. У 1919 році був призначений Подільським губернським комісаром.

Головноуповноважений уряду УНР Огієнко зауважив: «Це призначення було дуже потрібне, бо треба було організувати все Поділля, і нічого не можна було позоставляти без догляду. При губерніяльному комісарі склалося велике управління, воно провадило реальну працю по всьому Поділлю». У той час влада УНР поширювалася на п’ять повітів Поділля (Кам’янецький, Ушицький, Проскурівський, Могилівський і Ямпільський). Розгорнути діяльність на посаді голови губернії не мав можливості у зв’язку з позицією командуван-ня підрозділів польської армії, яке перешкоджало функціонуванню українських установ.

25 квітня, 1942 року німецько-нацистські загарбники поставили шибеницю на площі біля старого залізничного вокзалу станції Шепетівки (донині не збереглася). За підозрою у зв’язках із радянськими партизанами на ній повісили диспетчера паровозного депо та колишнього секретаря райкому комсомолу.

У 2014 році цього дня у Ярмолинецькому районі блокували дороги та адміністрації. Після того як в.о. Президента Олександр Турчинов призначив нового голову РДА, місцеві мешканці заявили, що незадоволені призначеним керівником району. Вони заблокували приміщення райдержадміністрації і не допустили новопризначеного голову до робочого місця.

Два роки тому цього дня пасічники блокували дорогу. Фото: з архіву

2018 року цього дня перекривали дорогу пасічники. Мешканці довколишніх сіл Городка перекрили дорогу на виїзді з міста. Причина – масова загибель бджіл через обробіток полів хімікатами. Найбільше бджолосімей втратили у Великій Яромирці.

25 квітня 2019 року у Хмельницькому відкрили відділення гемодіалізу. Ще у 2016 році хмельничани з нирковою недостатністю, які об’єдналися в громадську організацію, почали вимагати для хворих створення відділення гемодіалізу у Хмельницькому. Нарешті новостворене відділення почало приймати пацієнтів з 1 травня. Близько 60 хворих можуть отримувати процедуру у три зміни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую