ye-logo.v1.2

Голодування акторів театру, запровадження кріпацтва та винайдення вакцини від віспи - 14 травня в історії

Історія 1573
У 2013 році цього дня десять акторів Хмельницького обласного театру імені Михайла Старицького оголосили про голодування
У 2013 році цього дня десять акторів Хмельницького обласного театру імені Михайла Старицького оголосили про голодування . Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 1627 році народився Петро Дорошенко, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман війська Запорозького, голова козацької держави на Правобережній Україні у 1665 - 76 роках. Гетьманування, котре припало на добу Руїни, провів у постійних війнах, як з зовнішніми, так і внутрішніми супротивниками. Колишній осавул Павла Тетері Петро Дорошенко був обраний гетьманом Правобережжя 10 жовтня 1665 року на раді старшин у Чигирині після страти у Варшаві Степана Опари і розстрілу ще одного ватажка антипольського повстання Павла Дрозденка. Петро Дорошенко мав амбітні плани – возз’єднати Правобережну та Лівобережну частини України в одну державу. Утім, об’єднавши під своє булавою обидва береги Дніпра, Дорошенко не зумів надовго втримати цю єдність. Проте в часи Руїни саме Петро Дорошенко найпослідовніше проводив політику на відновлення єдності та суверенітету козацької держави.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1848 році цього дня в Кам’янці-Подільському засновано міський клуб. Його члени, як свідчив статут клубу за 1865 рік, приємно проводили час у розмовах, дозволених іграх (серед них були й карти), у читанні книг, газет, журналів. Статут передбачав, що до клубу балотувалися за рекомендацією одного з членів клубу. До балотування допускалися дворяни, військові й цивільні чиновники, службовці, почесні громадяни, купці та їхні сини, художники, особи зі вченими ступенями й званнями». Не могли бути членами клубу інтелігенти без учених ступенів і «неповнолітні», тобто молодь до 25 років. Про людей простих професій мова навіть не йшла. Начальник губернії та губернський предводитель дворянства за статутом були почесними членами клубу. Статут передбачав продаж у клубі чаю, кави, пуншу, грогу, лікерів, вина різних сортів тощо.

Формально клуб було відчинено до першої години ночі. А далі треба було платити штраф: за перші півгодини - 50 копійок, а за перебування до дев'ятої години ранку - 30 рублів. Клуб існував до 1917 року.

У 2013 році цього дня десять акторів Хмельницького обласного театру імені Михайла Старицького оголосили про голодування через конфлікт з керівництвом. Тоді актори заявили: якщо влада не втрутиться, а знищення театру не припиниться, вони вдадуться до самоспалення. Конфлікт відбувався між колективом і тодішнім директором Петром Данчуком, який напередодні протягом трьох років керував театром.

У 2014 році 14 травня у Хмельницькому колишні політв’язні зібралися разом аби згадати та вшанувати пам’ять тих, хто постраждав або загинув під час репресій тоталітарного режиму протягом 1930-1953 років. Загалом, за роки «сталінських репресій» загинуло понад 50 тисяч жителів Хмельниччини. Всього жертвами політичних репресій стало більше 120 тисяч хмельничан.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1783 рік - Указом російської імператриці Катерини II на Лівобережжі та Слобожанщині запроваджено кріпосний устрій, яким селянам заборонено переселятися з місць останньої ревізії і на яких поширилось російське законодавство, що дозволяло їх продаж, обмін на майно і можливість заслання в Сибір та на каторжні роботи без права судового оскарження дій поміщика.
• 1796 рік - Щоб запобігти зараженню натуральною віспою, англійський лікар Едвард Дженнер вперше здійснив щеплення зразка коров'ячої віспи, взятої від хворої на неї людини, восьмилітньому Джеймсу Фіппсу. Ця процедура, названа вакцинацією, набула поширення не лише в Англії, але й за її межами, стала ефективним засобом боротьби з інфекційними захворюваннями і дозволила за наступні два століття повністю ліквідувати загрозу епідемій натуральної віспи, яка протягом історії людства забрала життя десятків мільйонів людей.
• 1975 рік - Київське «Динамо» вперше виграло Кубок володарів кубків УЄФА з футболу, перемігши з рахунком 3:0 у Базелі (Швейцарія) угорський клуб «Ференцварош». Цього ж року кияни виграли і Суперкубок УЄФА та були визнані кращою спортивною командою світу.

Цього дня народилися

• 1871 рік - Василь Семенович Стефаник, український письменник-новеліст («Камінний хрест», «Земля»).
• 1920 рік - Ярослава Йосипівна Стецько, український політичний і державний діяч, член ОУН з 1938 року, очолювала Конгрес Українських Націоналістів, Організацію українських націоналістів (бандерівців), Антибільшовицький блок народів, депутат Верховної ради України (1997-2003 роки).
• 1975 рік - Святослав Іванович Вакарчук, український музикант, вокаліст, лідер рок-гурту «Океан Ельзи»,композитор, громадський діяч.
• 1984 рік - Марк Елліот Цукерберг, американський програміст, бізнесмен; розробник і засновник соціальної мережі Facebook.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую