ye-logo.v1.2

День рекордів і депортація кримськотатарського народу — 18 травня в історії

Історія 1864
Цього дня у 2018 році 3 тисячі 200 кам
Цього дня у 2018 році 3 тисячі 200 кам'янчан утворили найбільший живий герб міста. Фото: з фейсбуку

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Найчисельніший перегляд фільму просто неба у вишиванках — такий рекорд України хмельничани встановили 18 травня 2017 року. Того дня студентська рада Хмельницького національного університету на стадіоні своєї альма-матер організувала показ фільму «Гіркі жнива». Студенти також вирішили встановити новий рекорд, адже саме тоді в Україні відзначався День вишиванки (щорічно припадає на третій четвер травня — авт.).

Хоча на показ фільму прийшло чимало людей, представники Національного проєкту «Книга рекордів України» фіксували лише відвідувачів, вбраних у вишиванки. Їх кількість сягнула 292 людей. Цього хмельничанам вистачило, щоб встановити новий рекорд України.

Загалом цей день для Хмельниччини видався багатим на різноманітні рекорди. Зокрема, 18 травня 2017 року студенти Хмельницького політехнічного коледжу національного університету «Львівська політехніка» провели акцію «Тризуб у вишиванках». Участь у ній взяло 978 людей. Хоча цей рекорд зафіксували у національному реєстрі, навчальний заклад не зупинилися на досягненому. Й наступного року, але вже 17 травня, на подібну акцію залучили 1 тисячу 961 учасника.

А власний рекорд жителі Кам’янця-Подільського зафіксували 18 травня 2018 року. Того дня на місцевому стадіоні 3 тисячі 200 місцевих жителів створили найбільший живий герб свого міста.

Цей день в історії Хмельниччини

Торік цього дня представники Славутської міської ради повідомили, що шляхом аналізу ДНК вдалося ідентифікувати останки 18-річного десантника Сергія Тимощука. До того часу він майже шість років вважався безвісти зниклим. Герой, захищаючи Україну від російської агресії, перестав виходити на зв’язок наприкінці літа 2014-го. Як вже пізніше з’ясувалося, 31 серпня того року Сергій Тимощук загинув у битві за луганський аеропорт. З Героєм у Славуті на його малій батьківщині попрощалися 24 травня 2020 року.

18 травня 1918 року Іван Огієнко був призначеним відповідальним за вчасне відкриття університету в Кам’янці-Подільському. Саме так починався кам'янецький період у житті Огієнка. До того, у січні 1918-го, міська дума попросила Центральну Раду відкрити хоча б філію Київського університету Святого Володимира. Щоб вивчити це питання на місці, за дорученням Міністерства освіти УНР 22 березня 1918 року у Кам’янець-Подільський прибула делегація з Києва. В її складі також був Іван Огієнко, який зрештою став відповідальний за відкриття у місті вищого навчального закладу, який нині має його ім’я.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1917 рік — У Києві розпочався Перший Всеукраїнський військовий з’їзд. Тривав захід кілька днів — до 21 травня. Участь у ньому взяло майже 900 делегатів з різних військових частин й організацій. За його підсумками було підтримано звернення до Тимчасового уряду Росії з вимогою про національно-територіальну автономію України, організацію української армії та українізацію війська. Крім того, учасники з’їзду обрали Український генеральний військовий комітет, який очолив Симон Петлюра.

1944 рік — Початок депортації кримських татар. За рішенням радянської влади з Криму впродовж 18-20 травня було вивезено понад 180 тисяч представників цього нараду. Це була основна хвиля депортації. Також жертвами таких комуністичних репресій стали й інші народи Кримського півострова. Зокрема, болгари, вірмени, греки. Усіх сталінський режим звинуватив у надуманій «зраді» під час війни з нацистами. Тому саме цього дня в Україні нині відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Цього дня народилися

1048 рік — Омар Хаям, перський і таджицький поет, математик та філософ.

1858 рік — Микола Чехов, художник українського походження, рідний брат письменника Антона Чехова.

1920 рік — Іван Павло II, Папа Римський впродовж 1978-2005 років.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую