ye-logo.v1.2

Освячення костелу в Сатанові та перший 3D-мультик — 28 травня в історії

Історія 1760
Новозбудований костел у Сатанові освятили 28 травня 1994 року
Новозбудований костел у Сатанові освятили 28 травня 1994 року. Фото: uk.wikipedia.org/Petro Vlasenko

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 27 років тому в Сатанові освятили новозбудований костел Пресвятої Діви Марії — Матері Церкви. Будувати цей храм почали у 1990 році на закритому католицькому кладовищі. Втім, його історія значно давніша. Бо перший храм виник ще наприкінці XVI століття.

Це був дерев’яний костел Пресвятої Трійці, заснований тогочасними власниками Сатанова — родиною Костків. Пізніше його замінив мурований храм збудований у готичному стилі. Проте у 1930-х його зруйнувала радянська влада, яка створила на його місці автомобільну стоянку.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 1881 році рухнула кам’яна церква Знесіння у селі Бодачівка (нині входить до складу села Колодіївки Кам’янець-Подільського району — авт.). Іконостас та все внутрішнє оздоблення опинилося під руїнами храму. Вона будувалась в 1799-1824 роках як спільний для Бодачівки та Колодіївки храм. В 1838 році під час землетрусу розтріскалися стіни та склепіння храму. В такому стані церква простояла ще 43 роки та зрештою завалилася.

28 травня 1912 року через нестачу фінансування припинив виходити у світ польськомовний тижневик «Тиґоднік Подольскі», який видавався до того часу в Проскурові з грудня 1910 року. Про це у своїй науковій статті «Газетні видання Поділля як складова документальної забезпеченості краєзнавчих досліджень» пише Людмила Климчук.

За час існування видання було надруковано 72 номери. Газета за формою та обсягом нагадувала журнальне видання. Остання сторінка відводилася для розміщення яскравої реклами. Видання містило матеріали різної тематики. Подавалися статистичні відомості про кількість польського населення та медичного персоналу в губернії, кількість однокласних сільських шкіл та гімназій, відомості про міський бюджет, та розмір зарплатні робітників і селян. У кожному номері значне місце виділялося для висвітлення подій за кордоном та економіці Поділля. Також друкувалися історичні нариси про міста та села Поділля та літературна сторінка.

28 травня 1942 року газета «Український голос» інформувала, що у дворі колишнього будинку НКВС у Кам’янці-Подільському проведено ексгумацію закатованих працівниками НКВС у 1937-1938 роках жителів міста та області. Завдяки збереженим на одязі вишитим монограмам й окремим документам вдалося ідентифікувати 45 тіл. Масові поховання розстріляних людей проводили на ділянці біля консервного заводу в Кам’янці-Подільському, також поруч з Проскурівським міськвідділом НКВС.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1742 – у Лондоні споруджено перший критий плавальний басейн.
  • 1763 – у Києві відкрита перша школа, де навчали живопису.
  • 1916 – у Львові на 60-у році життя помер визначний поет, белетрист, перекладач, видавець, вчений-енциклопедист, діяч українського національного відродження Іван Якович Франко. Він залишив цінний науковий спадок як літературознавець, мовознавець, книгознавець, джерелознавець, бібліотекознавець, театрознавець, краєзнавець, етнолог, етнограф, фольклорист, філософ, соціолог, історик, економіст.
  • 1923 — генеральний прокурор США оголосив, що жінки мають право носити штани де завгодно й коли їм це заманеться.
  • 1929 – у Нью-Йорку продемонстровано перший повністю кольоровий і повністю звуковий фільм «On with the Show» компанії Warner Brothers. Його особливістю крім кольорового зображення, стала повна звукова синхронізація діалогів акторів.
  • 1935 – відбувся перший політ німецького винищувача «Messerschmitt Bf.109», який згодом став наймасовішивим винищувачем Другої світової війни.
  • 1939 – в американському видавництві DC Comics Вийшла перша книга коміксів «Бет-мен» художника Боба Кейна і письменника Білла Фінгера. Сьогодні Бетмен — один із найпопулярніших вигаданих літературних персонажів світу.
  • 1953 – у Голлівуді відбулась прем'єра першого 3D-мультфільму — анімаційного фільму «Мелодія» виробництва студії Walt Disney.

Цього дня народилися

  • 1738 — Жозеф Гільйотен, французький лікар, винахідник гільйотини, на котрій сам же й був страчений.
  • 1908 — Ян Ланкастер Флемінг, англійський розвідник, письменник, автор 14 романів про Джеймса Бонда.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую