ye-logo.v1.2

Початок літопису Сатанівського монастиря та масштабний ярмарок в Проскурові - 5 червня в історії

Історія 1827
5 червня 1770 року розпочалося написання літопису Сатанівського монастиря
5 червня 1770 року розпочалося написання літопису Сатанівського монастиря. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

5 червня 1770 року розпочалося написання літопису Сатанівського монастиря. Роботу над літописом розпочав уніатський ігумен Сатанівського монастиря М.Сильницький. Написання велося до 1793 року.

Точна дата заснування Сатанівського Свято-Троїцького монастиря невідома. Відомо, що печеру, з якої виріс монастир, заселив у 839 році чернець з Афону, який нібито був учнем святих Кирила і Мефодія. Пізніше до нього приєдналося ще кілька монахів, які і звели стіни монастиря.. І таким чином народився печерний монастир з Троїцькою церквою в тій же печері. Пізніше зведено кам’яну церкву в ім’я Святої Трійці, яка збереглася до нашого часу. 1871 року у дзвіниці було встановлено дзвін вагою близько 600 кілограмів. Коли в нього дзвонили, то було чути і в Сатанові.

Детальніше про Свято-Троїцький монастир у Сатанові, його підземну церкву, камінь, що зцілює, та унікальну фреску «Страшного суду», читайте у нашому матеріалі.

До речі, такої унікальної фрески як «Страшний суд» нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці… Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. У раю ж його обмаль, і щоб потрапити туди – треба заслужити. Цей «Страшний суд» з'явився у храмі в 1992 році під час реставрації монастиря.

Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. Фото: з архіву

Цей день в історії Хмельниччини

5 червня 1608 року у Панiвцях (село Кам'янець-Подільського району) друкар Лаврентій-Василь Мелехович видав книгу, з якої почалося книгодрукування в нашій області. Саме в 1608 році магнат Потоцький вирішив організувати у своєму маєтку у Панівцях кальвіністську школу i запросив друкаря Малаховича для організації друкарні. Ця друкарня, до речі, стала першою на Поділлі. В цей час діти друзів Потоцького справляли своє весілля. I Потоцький замовив для них епіталаму (весільна пісня). Семе її видали у новій друкарні. «Епіталама на честь Iоанна Поляновiя i Анни Старицької» за обсягом і форматом вона була схожа на поему, написана латинською мовою. В ній розповідалось про славних предків молодят та висловлені найкращі побажання.

Будівля кальвiнiстської школи у Панівцях де відкрилась перша на Поділлі друкарня. Фото: risu.org.ua

З 1824 року 5 червня у Проскурові (нині Хмельницький) розпочинався наймасштабніший «річний ярмарок». Він тривав тиждень. В ці дні із навколишніх сіл і містечок з’їжджалися поміщики, купці, ремісники, селяни — вони продавали й купували товари, укладали угоди, домовлялися про наступні торги. Одночасно працювали атракціони, виступали бродячі актори, приїжджав цирк або звіринець, вдень і вночі приймали відвідувачів численні харчевні. Проходив «річний ярмарок» на площі, яку називали Хлібна, розташовувалась вона на місці сучасного скверу імені Тараса Шевченка.

У 1888 році влада міста прийняла рішення перенести головну торгову площу ближче до вокзалу — на пустир, де нині розташовані корпуси міської лікарні. Хлібну площу віддали для розквартирування підрозділів 46-го Дніпровського піхотного полку.

5 червня 1899 року газета «Волынь» повідомила, що у повітовому місті Заславлі (нині – Ізяслав) з’явився перший парк відпочинку. «Завдяки ініціативі колишнього волинського губернатора Трепова і стараннями місцевої адміністрації, наш Заславль прикрасився невеликим бульваром та міським садом, де принаймні, містяни мають можливість подихати свіжим повітрям і погуляти, не витрачаючи час на виснажливі подорожі за місто, в ліс» - писало видання. Загалом міста Хмельницької області тривалий час мали надзвичайно занедбаний вигляд. Лише наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття почався благоустрій: бруківка, вуличне освітлення та паркові території.

5 червня у 2011 році на хмельницькому стадіоні «Поділля» відбувся прощальний матч колишнього голкіпера хмельницького футбольного клубу Олександра Гуменюка. Того дня на поле вийшли команди «Поділля усіх часів» та «Друзів Гуменюка». Мир, дружба не спрацювали. «Поділля усіх часів» здолало «Друзів Гуменюка» з рахунком 3:0. Сам Олександр Гуменюк пішов з поля, сховавши свої очі, накривши голову футболкою.

5 червня 2018 року відбулася презентація техніко-економічного обґрунтування реконструкції аеропорту «Хмельницький». Презентувати його приїхав керівник товариства, яке розробляло проекти реконструкції Львівського, Донецького, Харківського аеропортів Андрій Ганкевич. За його словами, реконструкція аеропорту Хмельницький і перетворення його на міжнародний аеропорт з пасажирських/вантажних перевезень може зайняти, відповідно до розрахунків, від трьох (оптимальний сценарій реалізації) до 7 років (тривалий сценарій реалізації).

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1783 рік - З ринкової площі французького міста Аннон брати Джозеф і Жак Монгольф'є запустили в повітря першу повітряну кулю, котра представляла собою льняний мішок, наповнений димом. Політ тривав близько десяти хвилин і куля піднялась на висоту до 500 метрів.
• 1910 рік - В Києві відбувся перший політ на вітчизняному літаку конструкції професора політехнічного інституту Кудашева, котрий сам же й виконував роль пілота. Через одинадцять днів у повітря підняв свій літак і студент Ігор Сікорський.
• 1968 рік - Після перемоги на первинних президентських виборах серед каліфорнійських демократів, у Лос-Анжелесі смертельно поранений сенатор Роберт Кеннеді, брат убитого в 1963 році президента Джона Кеннеді. Палестинець Сірхан Біашар Сірхан, котрий здійснив три постріли в Роберта Кеннеді, був зразу ж схоплений на місці злочину. Сенатор помер через 32 години. У квітні 1969 року Сірхана було засуджено до страти, котру в 1972 році було замінено на довічне ув'язнення.

Цього дня народилися

• 1925 рік - Микола Васильович Плав'юк, український політичний і громадський діяч, останній Президент УНР в екзилі (1989–92 рр.), Голова ОУН (1979-2012 рр.).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую