ye-logo.v1.2

Заснування ХНУ та затоплені вулиці в Кам’янці-Подільському - 6 червня в історії

Історія 2280
Потужна злива у 2019-у в Кам
Потужна злива у 2019-у в Кам'янці-Подільському наробила чимало: постраждав центральний ринок та дорожнє покриття на трьох вулицях. Фото: instagram.com/vdalo.info

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

6 червня - день народження першого вищого навчального закладу в Хмельницькому, який нині носить назву Хмельницький національний університет. Саме 6 червня 1962 року розпочинається історія цього першого вищого навчального закладу в обласному центрі. Так сталось що до 1962 року Хмельницький був єдиним обласним центром України, який не мав жодного вищого навчального закладу. Тому спочатку започаткували факультет, а потім виш. Тож у 1962 році. цього дня ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (Львів) Володимир Шпиця, виконуючи розпорядження міністра вищої та середньо-спеціальної освіти УРСР, підписав наказ з організації загальнотехнічного факультету від свого закладу у місті Хмельницькому. З цього документу розпочинається історія розвитку і становлення першого вищого навчального закладу міста.

Спочатку факультет був розміщений у колишньому приміщенні міської друкарні, що розташовувався в старому будинку на розі вулиць Театральної і Грушевського. Потім у 1963 році для потреб факультету передати нещодавно побудований навчальний корпус школи-інтернату по вулиці Фрунзе (нині Кам’янецька), 112. Саме цей триповерховий корпус на околиці міста став першим навчальним корпусом новоствореного навчального закладу. У 1962 році на перший курс загальнотехнічного факультету було зараховано 250 студентів та ще 200 переведено на старші курси з інших вишів. Першим деканом призначили Семена Михайловича Ганжурова.

Наприкінці 2003 року – в грудні Технологічний університет Поділля отримав статус класичного та став державним університетом, а з серпня 2004 року – національним. Нині він має назву Хмельницький національний університет.

Також 6 червня - День журналіста - професійне свято працівників засобів масової інформації України. Воно встановлене 25 травня 1994 року Указом Президента України Леоніда Кравчука на підтримку ініціативи делегатів I Всеукраїнського з'їзду редакторів газет і журналів. За дату святкування визначено 6 червня — день приєднання Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.

Цей день в історії Хмельниччини

6 червня 1894 року міністр внутрішніх справ затвердив статут славутського гідропатичного закладу. Таким чином, в Славуті почало діяти два медичних заклади: кумисолікувальний та водолікувальний, які не залежали один від одного, мали власні статути, інтернати, кухні та прислугу. Про особливості Славутських лікувальних закладів в той період можна дізнатись зі сторінок періодичних видань того часу.

Кумисо-гідропатичний курорт у Славуті. Фото: photo-lviv.in.ua

В описі лікувального закладу Романа Санґушко йдеться про те, що знаходився він поблизу залізничної станції, що було досить зручно для тих, хто приїздив сюди поправити здоров’я здалеку. Курорт складався з двох спеціальних будівель – водолікувальної та кумисолікувальної. Вони знаходились посеред сосновому гаю над річкою Горинь (нині вулиця Паперника), місцеві мешканці знали цей закритий район як «кумис». В рекламних проспектах санаторію вказували, що основні лікувальні засоби санаторію це - лісний клімат та кумис. Величезні хвойні ліси Славути служать природними інгаляторами, яких неможливо замінити штучними пристроями. А для виробництва кумису у закладі є до ста кобил. Кумис заготовлюється спеціалістом-татарином під постійним наглядом ординаторів закладу і лікарів-асистентів. Станом на 1903 рік у Славутському кумисолікувальному закладі пролікувалося 15800 хворих.

6 червня 1908 року газета «Подолія» отримала відгук від читача про матеріал щодо відкриття у Старій Синяві першого трактиру. Читач писав: «У нас в Старій Синяві відкрили трактир з продажем різного роду напоїв. До сих пір люди пили тільки біля монополії (державна горілчана крамниця) І тільки в певний час, а тепер з відкриттям трактиру справа взагалі пішло інакше. Тепер народ хрещений йде в трактир, благо господар людина дуже привітна, дає горілки скільки завгодно. У трактирі зручно, можна сісти за стіл і пити скільки завгодно і коли завгодно. Невже особи, що дали дозвіл на відкриття трактиру, думають, що вони надали населенню благодіяніе?»

6 червня 2019 року в Кам’янці-Подільському вирувала негода. Потужна злива наробила чимало: постраждав центральний ринок та дорожнє покриття на трьох вулицях. Була загроза підтоплення багатьох будинків, що розташовані в каньйоні.Напередодні, 5-го червня, за одну годину в місті випала 10-ти денна норма опадів. Були затоплені вулиці та двори. Автівки вимушені були «перепливати» перехрестя.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1768 рік - Козацький загін Максима Залізняка вирушив з Холодного Яру під Чигирином у похід проти поляків — в Україні почалось повстання, що увійшло в історію під назвою Коліївщина і забрало життя до 200 тисяч чоловік.
• 1882 рік - Ньюйоркець Генрі Сілі запантетував електричну праску.
• 1990 рік - Всеукраїнський православний церковний собор у Києві за участю більш як 700 делегатів з усієї України, серед яких було 7 єпископів і понад 200 священиків, проголосив про утворення Українського (Київського) патріархату і обрання патріархом Київським і всієї України митрополита Мстислава (Степана Скрипника). Окремим рішенням українська була визнана мовою богослужіння.
• 1992 рік - У Києві відбулося урочисте відкриття відродженого Університету «Києво-Могилянська академія», головним ініціатором відновлення якого став український літературознавець В'ячеслав Брюховецький, який став першим президентом академії.

Цього дня народилися

• 1599 рік - Дієго Веласкес (Родрігес де Сільва Веласкес), іспанський художник, один з найвизначніших представників іспанського бароко.
• 1875 рік - Томас Манн, німецький письменник («Будденброки», «Доктор Фаустус», «Смерть у Венеції»), Нобелівський лауреат 1929 року.
• 1889 рік - Ігор Сікорський, українсько-американський інженер (авіаконструктор) і підприємець, уродженць Києва. Творець перших у світі літаків: чотиримоторного «Руський витязь» (1913 рік), важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914), трансатлантичного гідроплана (1934), серійного гелікоптера одногвинтової схеми (1942).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую