ye-logo.v1.2

Перша людина на Місяці та що спричинило паводок — 20 липня в історії

Історія 2648
Астронавт Едвін Олдрін на поверхні Місяця, 20 липня 1969-го
Астронавт Едвін Олдрін на поверхні Місяця, 20 липня 1969-го. Фото: uk.wikipedia.org / NASA / Neil A. Armstrong

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

«Це маленький крок для людини, але величезний стрибок для людства», — промовив американський астронавт Ніл Армстронг, спускаюсь 20 липня 1969 року на місячну поверхню. Власне цього дня здійснили мрії багатьох поколінь науковців та фантастів, які розмірковували про природу Місяця та польоти на нього.

Першу в історії висадку людей на Місяць здійснив американський космічний корабель «Аполлон-11». Крім його командира Ніла Армстронга, на борту було двоє пілотів: Майкл Коллінз і Едвін Олдрін.

Армстронг та Олдрін встановили на супутнику Землі американський прапор, сфотографували його поверхню, провели кілька наукових тестів, поговорили з президентом США Річардом Ніксоном і встановили пам'ятну табличку. На ній був напис: «Тут в липні 1969 року від Різдва Христового люди з планети Земля вперше ступили на поверхню Місяця. Ми прийшли з миром для всього людства».

Цього ж дня в 1976 році людство здійснило першу посадку на поверхню Марсу. Щоправда, людська нога ні тоді, ні нині на цю планету не ступила. Посадку здійснив американський непілотований корабель «Вікінг-1». Втім, це аж ніяк не применшує значущість цієї події. Завдяки «Вікінгу-1» були зроблені перші знімки марсіанської поверхні з високою роздільною здатністю. Таки чином було підтверджено, що вона є пустелею з червонуватим ґрунтом.

Також космічні апарати взяли проби марсіанського ґрунту, щоб виявити у ньому сліди життя. На жаль, слідів мікроорганізмів у ньому не було знайдено. Втім, тодішні події стали поштовхом до посилення дослідів червоної планети. Й нині людство обговорює плани через кілька десятків років розпочати повномасштабну колонізацію Марсу. Щоправда, для таких першопроходців це може стати «квитком» в один бік.

Цей день в історії Хмельниччини

20 липня 1917 року в Кам’янці-Подільському перебував генерал-лейтенант Павло Скоропадський, який фактично через рік стане Гетьманом України. На той час він був командиром 34-го армійського корпусу армії Російської імперії. Під час візиту Скоропадський зустрівся з генералом-квартирмейстером штабу Миколою Йосиповичем Раттелем та новим головнокомандувачем армій Південно-Західного фронту Лавром Корніловим.

Близько 12-ї години 20 липня у зоні Операції об’єднаних сил загинув 26-річний Герой з Ізяслава Василь Кравченко. Він служив старшим стрільцем десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти. Того дня воїн перебував на бойовому чергуванні на опорному пункті поблизу селища Шуми Донецької області. Зненацька ворог зі стрілецької зброї обстріляв пункт захисників України. Василь Кравченко отримав фатальні поранення. Попрощалися з Героєм на його малій батьківщині, в Ізяславі, 22 липня.

Торік 20 липня сайт «Є» про руйнівний паводок, який стався у червні на заході України. Тоді від негоди постраждали понад 250 населених пунктів у п’яти областях. Підтоплено житлові будинки, зруйновано дороги й мости… Що ж спричинило такий руйнівний паводок? Науковці говорять про поєднання низки факторів. Зокрема, велика кількість опадів і забудова заплав рік. А ось значення рубки лісів вважається дещо переоціненим. Отож, детальніше про це у статті «Паводок на заході України: як запобігти стихії та чи може вона спіткати Хмельниччину».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1054 рік — Початок остаточного розколу християнства на католицьку та православну церкви. Внаслідок конфлікту між римською курією та константинопольським патріархом навколо політичних і теологічних питань Папа Римський Лев IX піддав анафемі константинопольського патріарха Михаїла Керуларія. А той натомість прокляв римського посланця та всіх членів делегації.

1924 рік — У Парижі засновано Міжнародну шахову федерацію (ФІДЕ). Відтак у цей день світ відзначає Міжнародний день шахів. Україна теж не стоїть осторонь. У нашій країні 20 липня День шахів відзначають відповідно до постанови Верховної Ради від 1 листопада 2011-го.

Цього дня народилися

1304 рік — Франческо Петрарка, італійський поет, один із засновників гуманізму.

1913 рік — Ольга Мак, українська письменниця. Народилася вона у Кам’янці-Подільському. Першу книгу вона видала під час еміграції в Мюнхені у 1954 році. Це були її спогади про пережиті роки сталінського терору «З часів єжовщини». Переважну більшість творів Ольга Мак написала для дітей. На жаль, видатна українська письменниця, наша землячка й досі незнана в Україні. З її творчого доробку тільки повість «Каміння під косою» побачила світ на Батьківщині та окремі оповідання друкувалися в українських часописах.

1919 рік — Едмунд Гілларі, альпініст із Нової Зеландії. Став першою людиною, яка достягала вершини гори Еверест, чия висота сягає 8 тисяч 848 метрів над рівнем моря.

1933 рік — Кормак Маккарті, американський письменник, який вважається сучасним класиком літератури, лауреат Пулітцерівської премії. Автор таких романів як «Старим тут не місце», «Дорога», «Кривавий меридіан, або вечірній рум’янець на Заході»…

1946 рік — Георгій Кірпа, політичний діяч, колишній генеральний директор Державної адміністрації залізничного транспорту, міністр транспорту та зв’язку. Він увійшов в історію реалізацією масштабних інфраструктурних проєктів. Зокрема, відповідав за будівництво Південного вокзалу на станції Київ-Пасажирський, автомагістралі Київ-Одеса, нового мосту через річку Дніпро… Його навіть називали одним з найбільш ймовірних наступників Леоніда Кучми на посаді президента.

До речі, народився Георгій Миколайович на Хмельниччині — у селі Клубівка колишнього Ізяславського району. Там у пам’ять про свого відомого земляка відкрили музей і пам’ятник. Жителі села кажуть: «Він ніколи не забував про Клубівку, і люди його теж не забувають». Загинув же Георгій Кірпа 27 грудня 2004 року за досить загадкових обставин: після другого туру президентських виборів 2004-го його життя забрало вогнепальне поранення у голову. Слідство розглядало кілька версій його загибелі, але зрештою зупинилися на «ймовірному самогубстві». 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую