ye-logo.v1.2

Язичницький ідол і обличчя на поверхні Марсу — 25 липня в історії

Історія 2469
Штаб 34-го армійського корпусу розмістився в меджибізькому замку
Штаб 34-го армійського корпусу розмістився в меджибізькому замку. Фото: надане Сергієм Щуром

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

25 липня 2019 року поблизу села Суржинці Кам’янець-Подільського району виявили язичницького ідола. Таку знахідку зробили представники українсько-польської археологічної експедиції. Цей ідол вже став дев’ятим з-поміж знайдених у 50-кілометровій зоні міста.

Невдовзі Суржинецького ідола вже розмістили у Музеї старожитностей історичного музею-заповідника. Дослідники запевняють, що вдалося навіть зафіксувати нашарування Чорноліської та Трипільської культур. Однак точну історично сформовану локацію та датування встановлення цих ідолів досить важко.

До речі, самі Суржинці, крім знайдених ідолів, цікаві й свою тюльпановою долиною.

Цей день в історії Хмельниччини

25 липня 1917 року генерал-лейтенант Павло Скоропадський прибув у Меджибіж. Тут він за наказом верховного головнокомандувача російських військ Лавра Корнілова розпочав «українізацію» 34-го армійського корпусу. Штаб корпусу розмістили в замку. Згодом у Меджибожі було створено Перший Український корпус.

На Кам’янець-Подільському міському стадіоні 25 липня 1990 року представники Народного Руху України організували мітинг. Цього ж дня мітингували й у 1993-му. Як згадує член цієї політичної сили Лев Бірюк, тоді вони проводили активну роботу й влаштовували мітинги для сприяння прийняттю мораторію на заборону розповсюдження атомних станцій.

«Ми добилися свого, підтримка людей була дуже велика. Тиснули так, що Верховна Рада прийняла мораторій. Був ще один мітинг у Кам’янці-Подільському за відставку тодішнього мера міста та виконкому», — пригадує Лев Бірюк.

25 липня 2018 року на стадіоні «Поділля» хмельничани прощалися з легендарним футболістом Віталієм Балицьким. Він розпочинав свою кар’єру саме в у хмельницькому «Поділлі». У рідному клубі працював тренером і був першим наставником команди на професійному рівні. Його серце зупинилось 23 липня.

А торік кореспонденти сайту «Є» підготували матеріал, присвячений презентації туристичної мапи Меджибізької громади «Край Бога і Бужка».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1976 рік — В рамках програми дослідження Марсу з американської космічної станції «Вікінг-1» сфотографовано поверхню «червоної» планети. Як наслідок, було отримано знаменитий знімок «Марсіанський сфінкс» — знімок пагорба, який на перших світлинах був схожим на величезне кам’яне обличчя людини. Це дало підґрунтя для народження багатьох фейків, фантастичних і псевдонаукових гіпотез. Подальші чіткіші фотографії, вказали на те, що «обличчя на Марсі» є лише наслідком гри світла й тіні.

«Марсіанський сфінкс» з часом виявився лише наслідком гри світла й тіні. Фото: en.wikipedia.org

«Марсіанський сфінкс» з часом виявився лише наслідком гри світла й тіні. Фото: en.wikipedia.org

1978 рік — В англійському містечку Олдхем у подружжя Леслі та Джилберта Браунів народилась дочка Луіза. Вона стала знаменитою тим, що є першою у світі дитиною, яка зачата у пробірці шляхом штучного запліднення. Дівчинка народилась здоровою, за допомогою запланованого кесаревого розтину. Наразі жінка заміжня та має двох дітей, народжених без допомоги методу штучного запліднення.

Цього дня народилися

1866 рік — Модест Левицький, український письменник, культурний і політичний діяч, педагог, лікар і дипломат. Народився він у селі Вихилівка колишнього Ярмолинецького району й походив з давнього шляхетського роду. Був сином мирового судді та внуком священника села Олешин, де представники його роду віддавна виконували обов’язки духівників. А молодшою сестрою Модеста була Софія Левицька — художниця, знана серед паризької богеми початку минулого століття.

Модест Левицький став одним зі засновників Української радикальної партії (згодом — Українська радикально-демократична партія). Власне через його діяльність в УНР у радянські часи його художня спадщина замовчувалася, а твори було зараховано до «націоналістичних». Лише у 1966-му львівське видавництво «Каменяр» випустило книжечку його оповідань.

1869 рік — Михайло Косач, український вчений-метеоролог і письменник, брат Лесі Українки та Ольги Косач-Кривинюк.

1894 рік — Гаврило Принцип, сербський терорист, який вбив австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда. Це стало поштовхом до початку Першої світові війни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую