ye-logo.v1.2

День спецпризначенців, Тріумфальна арка — 29 липня в історії

Історія 1777
Минулого року 29 липня на базі 8-го полку спеціального призначення, що базується у місті Хмельницькому, відбулись урочистості з нагоди
Минулого року 29 липня на базі 8-го полку спеціального призначення, що базується у місті Хмельницькому, відбулись урочистості з нагоди. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 29 липня, Сили спеціальних операцій Збройних Сил України відзначають свою п’яту річницю. Це окремий рід сил Збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. До них входять спеціально навчені фахівці, які можуть працювати у сферах розвідки, прямих акцій та військової підтримки для виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих операцій.

Торік цього дня з нагоди свята на території військової частини у Хмельницькому, де дислокується 8-ий полк спеціального призначення, відбулись урочистості. На плацу військової частини бійцям вручили нагороди.

Цей день в історії Хмельниччини

Українська Галицька армія, перебазувавшись на Поділля, була досить грізною силою, а її прихід сприяв підвищенню морального і бойового духу армії УНР. Про це пише історик Анатолій Трембіцький у статті «Яків Шепель — організатор повстанського руху на Поділлі (1918-1921 роки)».

За його інформацією, саме 29 липня 1919 року четверта бригада УГА разом з частинами УНР переможно вступила у Проскурів. Українські військові парадним маршем пройшлася вулицями міста та рушила до Гринівців, де наштовхнулася на опір противника. Станом на 30 липня під контролем галичан були всі переправи через Бужок: від Ярославки до Орлинців, а західніше переправи контролювали Українські Січові Стрільці.

Схема наступу Української Галицької армії УГА на Київ 1919 року. Шлях українських військових пролягав й через Проскурів. Фото: uk.wikipedia.org

Цього ж дня 1919 року у Кам’янці-Подільському на майдані перед залізничним вокзалом відбулася інспекція морської піхоти. Морський міністр УНР Микола Злобін під команду «струнко!» прийняв рапорт коменданта другого полку. Потім морський міністр у короткій промові привітав сотню з успіхами на фронті. Тоді ж надійшла інформація про звільнення від ворога Проскурова, Жмеринки та Вапнярки. Цього ж дня сотня вирушила на фронт до місця перебування штабу дивізії морської піхоти.

У перші місяці захоплення Хмельниччини німецьке військове командування, не маючи можливості швидко створити власну ефективну окупаційну адміністрацію, загравало з місцевим населенням і дозволило патріотичним силам сформувати українську допоміжну адміністрацію. Тому українські органи влади взялися формувати похідні групи ОУН Бандери та ОУН Мельника. Про це у статті «Нацистський окупаційний режим на станції Дунаївці та в довкружних селах у 1941-1944 роках» зазначає історик Віктор Прокопчук.

За його словами, 29 липня 1941 року на організаційному засіданні українські патріоти створили Кам’янець-Подільську обласну управу та обласну міліцію. На рівні міст і районів утворювали міські і районні управи, а на сходах сіл обирали сільські управи та старост. Також вони перебирали у власні руки господарські організації, установи, пресу, церкву. Але після спроби ОУН-Б відновити українську державність німці змінили тактику і вже 25 листопада 1941 року розпочали арешти і таємну страту без суду членів ОУН-Б.

На жаль, не минувся цей день й без трагічних звісток зі сходу України. Так, 29 липня 2014 року в селі Латишеве Донецької області загинув 22-річний захисник України Роман Рикалов. Народився він у Хмельницькому, але проживав у Кропивницькому. Загинув воїн під час виконання бойового завдання. Група спецпризначенців, до складу якої входив Роман Рикалов, займалася пошуком пілотів збитого ворогом літака поблизу міста Сніжного Донецької області. У районі села Латишевого військові потрапила у засідку. Під час спроби вирватися з оточення загинуло десятеро військовослужбовців, серед яких був Роман Рикалов.

Цього ж дня 2018 року у зоні проведення Операції об’єднаних сил під час несення бойової служби помер 35-річний кам’янчанин Богдан Блінчук.Військовий був водієм-машиністом в 309-у окремому інженерно-технічному батальйоні (48-а інженерна бригада).

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1836 - у Парижі відбулось урочисте відкриття Тріумфальної арки.
  • 1954 - публікація першої частини трилогії Джона Толкієна "Володар перснів".
  • 1994 - парламент України призупинив приватизацію.

Цього дня народилися

  • 1865 - народився Андрей Шептицький, визначний український громадський та церковний діяч, митрополит - предстоятель Української греко-католицької церкви у 1901-1944 роках, граф.
  • 1886 - народився Григорій Хмара, український, російський, німецький і французький актор, уродженець Полтави.
  • 1945 - народився Мірча Луческу, румунський футболіст і тренер («Інтер» (Мілан), «Галатасарай» (Стамбул), «Шахтар» (Донецьк)); заслужений тренер України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую