ye-logo.v1.2

Таємниці підземель в Полонному та останні дні Стуса - 28 серпня в історії

Історія 1875
Підземний об
Підземний об'єкт галерейного типу у Полонному в 2019 році досліджували археологи. Фото: Миколи Козака

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

28 серпня 1648 року Богдан Хмельницький надіслав у Човганський Камінь (нині Теофіполь) командуванню ворожих військ два листи з вимогою припинити варварські знущання з українського населення, з яким особливо жорстоко розправлялося військо, очолюване князем Яремою Вишневецьким.

Населення містечка та його околиць брало активну участь у визвольній війні 1648-1654 років. Польсько-шляхетське військо безжалісно грабувало жителів, вбивало жінок, дітей, садило непокірних на палі. Селяни відмовлялися збирати урожай на панських ланах, виконувати інші повинності, їхні загони виступали проти шляхетських військ. Перед Пилявецькою битвою (вересень 1648 року) Вишневецький у листі, відправленому з Човганського Каменя, просив свій уряд, щоб туди спорядили нові військові сили «для знищення домашнього ворога» - українського війська і повсталих селян, а польський комісар Адам Кисіль у свою чергу писав звідси: «Вже й тут довкола оточили нас полки Хмельницького».

Цей день в історії Хмельниччини

У 2014 році цього дня автомобільна санітарна рота з Хмельниччини вирушила до зони АТО. Більше півсотні машин, відремонтованих спільними зусиллями небайдужих подолян, та 136 чоловік особового складу вирушили залізницею до зони АТО. Майже 70% особового складу цієї автомобільної санітарної роти – добровольці.

У 2014 році цього дня автомобільна санітарна рота з Хмельниччини вирушити до зони АТО. Фото: з архіву

У 2019 році цього дня у Хмельницькому пішов з життя літератор, журналіст, музикант, педагог Микола Кульбовський. З 1970 року Микола Кульбовський працював викладачем Хмельницького музичного училища імені Владислава Заремби (клас диригування), потім завідувачем сектору практики цього навчального закладу, присвятивши підготовці молодих спеціалістів 35 років. Як позаштатний методист Хмельницького науково-методичного центру, понад 30 років надавав професійну допомогу багатьом аматорським хоровим колективам області.

Микола Кульбовський на презентації другого випуску альманаху «Південний Буг» в жовтні 2018 року. Фото cbs.km.ua

Диригентсько-хормейстерська робота спонукала Миколу Михайловича до створення власних обробок українських пісень та написання оригінальних музичних творів. У творчому доробку відомого подільського письменника, журналіста-культуролога, мистецтвознавця, краєзнавця і фольклориста 40 книг. Микола Кульбовський був лауреатом обласної премії імені Тараса Шевченка (2005), міської премії імені Богдана Хмельницького (2010), нагородженим Почесним знаком НСЖУ та Золотою медаллю української журналістики (2009), а також Золотою медаллю «Будівничий України» президії Всеукраїнського товариства «Просвіта» (2015).

У 2019 році сайт "Є" писав, як археологи досліджували підземелля в Полонному і зробили чимало важливих для розуміння історії міста відкриттів. Підземну споруду на вулиці Пушкіна виявили під час копання траншеї під септик. Як виявилося, це підземний об’єкт галерейного типу, розташований на території приватної садиби на глибині двох метрів від рівня сучасної денної поверхні. Мурований з тридцятисантиметрової цегли ще польського зразка. За часів Російської імперії така уже не використовувалася. Тут ми натрапили на дві галереї, поєднані між собою. Одна - довжиною 15, а інша - 8 метрів.

Детальніше читайте у матеріалі: Таємниці підземель в Полонному: загадкові галереї та унікальні знахідки.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1898 рік - Фармацевт Калеб Бредхем зі штату Північна Кароліна створив прохолоджувальний напій «Brad's drink», через 5 років перейменований в «Пепсі-Кола».
• 1963 рік - На сходах Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні перед 200 тисячами учасників маршу протесту проти расової сегрегації і дискримінації зі своєю знаменитою промовою «У мене є мрія» виступив борець за громадянські права темношкірих громадян Америки Мартін Лютер Кінг. Вже через рік Конгресом США було прийнято 24-у поправку до конституції, котра ліквідовувала майновий ценз при голосувані і давала змогу бідним афро-американцям Півдня США брати участь у виборах, і Акт про громадянські права, котрий забороняв расову дискримінацію в усіх проявах суспільного життя.
• 1985 рік - Український поет, дисидент Василь Стус потрапив у карцер табору для політв'язнів 389/36 біля села Кучино Пермської області, де за кілька днів оголосив сухе голодування і згодом помер при нез'ясованих обставинах.

Читайте також: «Коли система не могла людину зупинити, вона її вбивала» - на Хмельниччині презентували книгу про Стуса

• 2014 рік - В ході російсько-української війни українські війська і добровольчі батальйони в районі Іловайська потрапили в оточення. 28 серпня 2014 року Іловайськ був узятий окупантами у подвійне кільце, при виході з якого українська сторона втратила сотні чоловік убитими, пораненими, полоненими і зниклими безвісти.

Цього дня народилися

• 1749 рік - Йоганн Вольфганг фон Ґете, німецький поет, основоположник німецької літератури Нового часу (Фауст, Страждання юного Вертера, Поезія і правда).
• 1962 рік - Девід Ендрю Фінчер, американський режисер («Дівчина з татуюванням дракона», «Соціальна мережа», «Бійцівський клуб»).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую