ye-logo.v1.2

План Проскурова та перший фестиваль «Червона рута» - 17 вересня в історії

Історія 953
Фрагмент плану міста Проскурова 1800 року
Фрагмент плану міста Проскурова 1800 року. Фото: Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні в Україні - День рятівника. Українські рятувальники відзначають своє професійне свято, починаючи з 2004 року.  

А в 1800 році 17 вересня вийшов указ Подільського губернського правління про негайне складання «Геометричного спеціального плану міста Проскурова з приналежними йому землями». І вже 8 жовтня того ж року проскурівський повітовий землемір Дятлов закінчив складання найдавнішого з відомих планів міста Проскурова. Зробити це було неважко, тому що Проскурів у ті роки був зовсім маленьким містом з населенням близько 2000 осіб. Лише дві вулиці чітко позначені на плані – поштові шляхи на Кам'янець (нині вулиця Кам'янецька) та на Летичів (нині вулиця Проскурівська). Решта забудови мала хаотичний вигляд і вулиці на мапі вимальовувалися досить умовно.

Цей день в історії Хмельниччини

17 вересня 1866 року без згоди Ватикану, влада Російської імперії скасувала Кам’янецьку дієцезію. З цього часу костели, що належали до неї, були передані у відання Луцько-Житомирської дієцезії. Повернулись вони під юрисдикцію кам’янецьких єпископів лише у 1918 році.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1789 рік - Англійський астроном Вільям Гершель відкрив сьомий супутник Сатурна — Мімас.
• 1939 рік - Згідно підписаного з Німеччиною пакту Ріббентропа-Молотова під формальним приводом захисту населення Західних України та Білорусії, Червона армія перетнула польський кордон по усій його довжині від Полоцька до Кам'янця-Подільського. За неповні два тижні вона вийшла на обумовлений з Німеччиною рубіж Західний Буг — Сян: Польща, як держава, вдруге за свою історію перестала існувати.
• 1989 рік - У Чернівцях відкрився перший фестиваль української пісні «Червона рута», який тривав протягом восьми днів. Серед переможців у різних категоріях Василь Жданкін, Андрій Миколайчук, «Сестричка Віка», «Кому вниз», «Брати Гадюкіни», Едуард Драч, Віктор Морозов. На заключному концерті фестивалю Василь Жданкін вперше зі сцени часів радянської України виконав «Ще не вмерла Україна».

Цього дня народилися

• 1864 рік - Михайло Михайлович Коцюбинський, український письменник (Хо, Для загального добра, Fata morgana, Подарунок на іменини, Тіні забутих предків) і громадський діяч.
• 1980 рік - Любомир Левицький (Любомир Васильович Кобильчук), український кінорежисер («Тіні незабутих предків», «Ломбард», «Штольня»).
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую