ye-logo.v1.2

Масові розстріли в Проскурові та перші стрибки з мосту «Стрімка лань» - 20 вересня в історії

Історія 7172
20 вересня 1996 року з мосту «Стрімка лань», що в Кам
20 вересня 1996 року з мосту «Стрімка лань», що в Кам'янці-Подільському здійснили перший стрибок за допомогою еластичних канатів, перетворивши міст на своєрідний атракціон для джампінгу. Фото: wikimapia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

20 вересня вписане у літопис нашого краю чорним. Саме З 20 по 21 вересня 1938 року в Проскурові за рішенням «трійки» НКВС було розстріляно 378 подолян за участь у так званій «Польській військовій організації». З них 64 - мешканці Гречан. Виконуючи рознарядку щодо знищення антирадянських елементів органи НКВС проводили так звані «чистки».

Найбільш драматично складалася доля педагогів ліквідованих польських шкіл. Про це свідчать спогади. Зокрема у Городоцькому районі, в цей період закрили 17 польських шкіл, педагогів арештували. Після перевірки Славутської польської семирічки комісія зробила висновок, що вчителі школи «проводили націоналістичну роботу серед батьків та інших жителів міста». Директора школи після цього було звільнено з роботи, заарештовано, звинувачено у контрреволюційній діяльності і засуджено до трьох років ув'язнення у таборі. Його наступника за таким же звинуваченням було засуджено до найвищої міри покарання – розстрілу.

Цей день в історії Хмельниччини

20 вересня 1920 року частини Дієвої армії УНР вступили в Сатанів. Козак 6-ї гарматної бригади 6-ї Січової дивізії Армії УНР Віктор Ржевуцький залишив спогад про останній наступ Армії УНР восени 1920 року.

Цей спогад переповів Роман Коваль у книзі «Багряні жнива Української революції»: Увійшли до Сатанова. Населення щиро вітало рідне військо. Був теплий осінній день. Батарея, в якій служив Віктор Ржевуцький, піднімалася крутою вуличкою до церкви. Поруч гарцювала кіннота Мазепинського полку. А крізь розчинені двері церкви линули сумні співи. Віктор побачив дві труни з білих дощок. У них покоїлися тіла кіннотників-мазепинців. Коло покійників клопоталися дівчата в білих сукнях. Із заплаканими очима вони заквітчували домовини. Панахиду відправляв військовий панотець. Відправляв українською мовою. Віктор давно не був у церкві. Прості й зрозумілі слова священика глибоко западали в душу. Вся його істота пройнялася глибокою повагою до цих «лицарів-небіжчиків, що принесли два таких великих дари на олтар Батьківщини — два своїх життя». Зворушила Віктора й щирість дівчат, які, очевидно, не знали навіть імен козаків-мазепинців, не знали, хто вони і звідки. Але проводжали їх в останню дорогу як рідних.

У 1991 році в цей день невдачею завершилася перша спроба демонтувати пам’ятник Леніну на центральному майдані Кам’янця-Подільського. Тому ще близько року Ленін простояв, оточений дерев’яним парканом. Прибрати його з площі вийшло тільки 18 серпня 1992 року, 9-тонний пам’ятник зняли з червоного п’єдесталу та відправили на зберігання в КАТП-222808 (нині КП «Спецкомунтранс»). У 2002 році місцевим комуністам вдалося домогтися згоди депутатів на відновлення демонтованого пам’ятника в сквері Васильєва. Але до цього справа не дійшла.

Кам'янецький міст «Стрімка лань» здобув всеукраїнську славу як міст атракціонів. Так, 20 вересня 1996 року тут розпочав роботу атракціон «Вільний політ»: охочі, заплативши гроші, можуть стрибнути зі значної висоти у каньйон Смотрича з допомогою обладнання всесвітньовідомої асоціації «BUNGEE JUMPING» (США). Перший пробний стрибок здійснив організатор атракціону Петро Олендра. 

Читайте також: Стрімка лань: міст рекордів, новітніх технологій та випробувань вантажівками

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1519 рік - З іспанського порту Санлукар-де-Баррамеда в усті ріки Гвадалквівіра вийшла іспанська експедиція з п'яти кораблів на чолі з португальським мореплавцем Фернаном Магелланом. Вона тривала 1081 день, коли лише один вцілілий корабель «Вікторія» з вісімнадцятьма моряками під командуванням Хуана Себастьяна Елькано повернувся на батьківщину із 26 тоннами прянощів, і поза першочерговими намірами завершив перше задокументоване кругосвітнє плавання.
• 1870 рік - Через десять років з дня офіційного оголошення про створення Італійського королівства, італійські війська увійшли в Рим, який повністю зайняли до кінця наступного дня, поклавши край тисячостолітньому існуванню Папської держави. Опинившись оточеним у Ватиканському палаці і не маючи армії, папа Пій IX оголосив себе полоненим і не залишав палац до своєї смерті. Аналогічним статусом наділяли себе й наступні чотири папи, доки у 1929 році з урядом Муссоліні не було укладені угоди про створення Держави Міста Ватикан.
• 1946 рік - У французькому курортному місті Канни відкрився щорічний міжнародний кінофестиваль. Його дебют мав відбутися у вересні 1939-го, але Друга Світова війна змусила відкласти початок фестивалю на сім років. У конкурсній програмі брали участь представники 18 країн.

Цього дня народилися

• 1934 рік - Софі Лорен (Софія Шиколоне), італійська кіноактриса, лауреат «Оскара» за фільм «Дві жінки» (1961). Також зіграла ролі в фільмах «Чорна орхідея», «Одруження по-італійськи», «Людина з Ламанча».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую