ye-logo.v1.2

Боротьба з вірусом віспи й народження славутського князя — 26 жовтня в історії

Історія 2130
26 жовтня 1768 року народився князь Євстахій-Еразм Сангушко
26 жовтня 1768 року народився князь Євстахій-Еразм Сангушко. Фото: портрет роботи Юліуша Коссака

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня, 26 жовтня, 1768 року в Радині (нині повітовий центр у Люблінському воєводстві Польщі) народився Євстахій-Еразм Сангушко. Його родина володіла маєтками на Поділлі, Волині та Брацлавщині.

Після смерті батька Євстахій-Еразм Сангушко успадкував величезний маєток у Славуті. У містечку князь удосконалив виробництво на суконній фабриці, яке розпочав його батько. У 1818 році він відкрив у Славуті підприємство, яке виготовляло папір, у 1825-му збудував механічний завод, а у 1840-х роках — лісопильню та чавунно-ливарний завод. Крім того, коштом князя та парафіянин у містечку в 1819 році спорудили православну церкву в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці, яка діє й нині.

До речі, його старший син Роман-Адам став першим з роду князів Сангушків, що народився у Славуті.

Цей день в історії Хмельниччини

26 жовтня 1925 року начальник Шепетівського арештантського будинку відправив телеграму до НКВС Української СРР про влаштування в’язниці в Ізяславському бернардинському монастирі. В телеграмі йшлося: «У зв’язку з перевантаженістю Шепетівський виконком постановив перевести арештантський дім до монастиря бернардинців у Ізяславі. Дозвольте виїзд до Харкова для особистої доповіді з невідкладних питань».

26 жовтня 2014 року в зоні проведення антитерористичної операції загинув Дан Колісник зі села Калиня Кам’янець-Подільського району. Герой командував ротою 140-го окремого центру спеціального призначення. Загинув під час виконання чергового бойового завдання в районі населеного пункту Софіївка Луганської області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1440 рік — У місті Нанті стратили 35-річного французького маршала, барона Жиля де Ре, який був одним з поплічників Жанни д'Арк. Його звинуватили у масових дітовбивствах, чаклунстві та содомії. Докази у його провині були сумнівними й були отримані виключно під тортурами. Й нині багато істориків сходиться на думці, що звинувачення Жиля де Ре були продиктовані бажанням заволодіти його майном. Попри це в історії його образ як серійного убивці закріпився у масовій свідомості. Барон став прототипом головного героя казки Шарля Перро про Синю Бороду.

1863 рік — У Швейцарії в Женеві створено Міжнародний рух Червоного Хреста, організацію метою якої є захист людського життя та здоров’я, запобігання людським стражданням та їх полегшення.

1978 рік — Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про повне знищення вірусу віспи в природі. Нині він знаходиться лише у двох лабораторіях США і Росії. За приблизними підрахунками, впродовж XX столітті натуральна віспа забрала 300 мільйонів життів. Це більше, ніж дві світові війни. У боротьбі з цією хворобою допомогла вакцинація населення. Саме перші в історії вакцини наприкінці XVIII століття були винайдені як спосіб вберегтися від неї. Попри це багато тодішніх людей поставилися до них з недовірою й виникли перші рухи антивакцинаторів. Детальніше про це можете прочитати у матеріалі «Аутизм у дітей і генетичні мутації: чому міфи про вакцинацію небезпечні».

Карикатура британського художника Джеймса Гілрея, який у 1802 році зобразив страх своїх сучасників перед вакцинацією. На ній зображено, як у щеплених від натуральної віспи людей з різних частин тіла ростуть корови. Джерело: uk.wikipedia.org

Карикатура британського художника Джеймса Гілрея, який у 1802 році зобразив страх своїх сучасників перед вакцинацією. На ній зображено, як у щеплених від натуральної віспи людей з різних частин тіла ростуть корови. Джерело: uk.wikipedia.org

2014 рік — Позачергові парламентські вибори в Україні. За їх результатами, до Верховної Ради потрапило шість партій: «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка», «Самопоміч», «Опозиційний Блок», «Радикальна партія Олега Ляшка» та «Батьківщина».

В цей день народилися

1885 рік — Андрій Ніковський, український громадський і політичний діяч, міністр закордонних справ в уряді УНР.

1947 рік — В’ячеслав Криштофович, український кінорежисер і сценарист, заслужений діяч мистецтв України.

1950 рік — Володимир Лис, український журналіст, драматург і письменник. Одним з його найвідоміших творів є роман «Століття Якова».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую