ye-logo.v1.2

Відкриття кінотеатру в Хмельницькому - 13 листопада в історії

Історія 3500
13 листопада 1940 року в Проскурові відбулося урочисте відкриття кінотеатру імені Чкалова (нині імені Тараса Шевченка)
13 листопада 1940 року в Проскурові відбулося урочисте відкриття кінотеатру імені Чкалова (нині імені Тараса Шевченка). Фото: kh.ridna.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

13 листопада 1940 року в Проскурові відбулося урочисте відкриття кінотеатру імені Чкалова (нині імені Тараса Шевченка). На площі перед головним входом зібралися проскурівчани, грав оркестр, звучали палкі слова промовців. У цей же день відбувся і перший кіносеанс — демонстрували комедію «Музична історія».

Спорудження в Проскурові нового спеціалізованого кінотеатру почалося у 1936 році. Це будівництво було включено до республіканського плану розвитку народного господарства України. З моменту відкриття кінотеатр ніколи не змінював свого профілю. Навіть у роки німецько-фашистської окупації тут продовжували демонструвати кіно для солдатів і офіцерів німецької армії.

Після війни, у 1949 році, у кінотеатрі обладнали малий зал, реконструювали й розширили великий. Згодом добудували малу апаратну, а 29 серпня 1964 року кінотеатр став широкоформатним. Від 1992 року кінотеатр має ім’я Тараса Григоровича Шевченка.

Цей день в історії Хмельниччини

13 листопада 1781 року король Станіслав Август Понятовський, який перебував в Кам’янці-Подільському з візитом, закінчив огляд фортеці та, попри жахливу негоду, був на муштрі піхотної бригади.

14 листопада відбулася муштра піхотного полку де Вітте молодшого, а перед полуднем король каретою з невеликим почтом їздив на берег Дністра. Він, зокрема побував у прикордонному селі Брага, звідки через Дністер оглянув Хотин. Після обіду в Жванці король повернувся до Кам'янця. Наступного дня він відпочивав, а 16 листопада покинув місто.

13 листопада 1918 року видання «Подольская мысль» повідомляло, що у Кам'янці-Подільському будівлю Народного дому відбирають у товариства «Просвіта» і передають його «Попечительству Народной Трезвости». В публікації йшлося про чергове звернення управляючого акцизними зборами Подільської губернії Істоміним до губернського старости С. Кисельова аби вжити необхідних заходів щоб помешкання в найкоротший термін було передано окружному акцизному інспектору. Обґрунтовуючи своє прохання, керівник послався на два факти. По-перше, він вважав, що Подільська «Просвіта» свого часу незаконно «захопила» Народний дім. А по-друге, необхідністю організованої видачі карток жителям Кам’янця-Подільського для придбання горілчаних напоїв за умов відновлення державного контролю за продажем алкоголю.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1502 - Венеціанський сенат видав друкарю Альду Мануцію десятилітню превілею на монопольне використання винайденого ним шрифту - курсиву. За легендою, гравер Франческо Гріффо, котрий виготовляв для Мануція шрифти, взяв за зразок почерк поета Петрарки.
• 1803 - На Соловках у віці 113 років помер Петро Калнишевський, останній кошовий отаман Запорізької Січі, заарештований за доносом в 1775 році після зруйнування російськими військами Нової Січі і засланий до Соловецького монастиря, де провів 25 років у в'язничній ямі.
• 1918 - Українська Національна Рада у Львові затвердила «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», яким проголосила створення на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

В цей день народилися

• 1889 - Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) – письменник-сатирик і гуморист. Він проживав у Кам’янці-Подільському, де роз-почав літературну діяльність як автор фейлетонів.
• 1943 - Мустафа Абдульджеміль Джемілєв, український політик, правозахисник; 1-й Голова Меджлісу кримськотатарського народу.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую