ye-logo.v1.2

Унікальні знахідки року на Хмельниччині: Сплячий король, свинцевий сувій та мур втраченого замку

Історія 13945
Деякі археологічні знахідки на Хмельниччині стали справжніми відкриттями минулого року
Деякі археологічні знахідки на Хмельниччині стали справжніми відкриттями минулого року. Фото: з архіву

Про археологічні дослідження та знахідки, які стали справжніми відкриттями минулого року.

Згадуючи найзнаковіші події 2021 року сайт «Є» підготував підбірку про археологічні дослідження та знахідки, які стали справжніми відкриттями минулого року.

А їх було чимало. Так, науковцям пощастило віднайти давній підземний хід з арковим склепінням у Кам’янці-Подільському, а ще виявити найдавніше з відомих поховання на території Старого міста.

Масштабні розкопки в Полонному, які провели восени в історичній частині міста, також принесли несподівані знахідки. Серед них - свинцевий сувій з давньоруськими написами. А в Городку під час розкопок віднайшли мури втраченого замку. Знахідками, яким під тисячу років, здивував і Меджибіж: тут археологи натрапили на печатки київських князів, а ще шахову фігуру, яку вже нарекли Сплячим королем Меджибізького замку та називають найяскравішою знахідкою археологічного сезону.

Отож, про найяскравіші археологічні знахідки читайте у нашій добірці.

Втрачений замок в Городку

Залишки зруйнованого замку та ранньоскіфське поселення виявили археологи під час археологічних розкопок в Городку. Дослідження, які проводили у серпні-вересні науковці Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України», кажуть, перевершили найсміливіші сподівання.

Масштабні розкопки провели на території, яку називають «замчиськом». Свого часу тут височіла фортеця, а згодом костел святої Ганни, знищений в радянські часи.

Архівне фото знищеного костелу Святої Ганни в Городку

Раніше цю територію обстежили науковці та місцеві краєзнавці, які знайшли тут архаїчну кераміку ХІІІ століття. Тож здогадки про те, що фортечні мури могли були зведені на місці колишнього городища часів Київської Русі, були не безпідставними.

Масштабні розкопки провели на території, яку називають «замчиськом». Фото:  Дмитра Полюховича

Але дослідження в Городку перевершили найсміливіші сподівання археологів. Зокрема, тут були знайдені залишки житла ранньоскіфського часу. За словами Павла Нечитайла, керівника археологічної експедиції, яка проводила тут дослідження, знайдено достатньо матеріалу, щоб говорити про те, що тут було потужне поселення.

І одна з найцікавіших знахідок – це фрагмент грузила, яким 2300 років тому скіфи тягнули сітки у Смотричі.

А ще неймовірною знахідкою стали віднайдені залишки мурованого замку, який був розібраний в XVIII столітті. Тож археологи фактично подарували на 30-річчя Незалежності городоччанам втрачений колись замок.

Неймовірною знахідкою в Городку стали віднайдені залишки мурованого замку. Фото: Дмитра Полюховича

Планують, що дослідження замку в Городку продовжать і в наступних роках.

Сплячий король Меджибізького замку

Археологічний сезон на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» здивував археологів унікальною знахідкою. Під час розкопок тут натрапили на шахову фігуру, яку датують приблизно XII століттям. Фігуру вже нарекли «Sleeping king» - Сплячий король Меджибізького замку. І її називають найяскравішою знахідкою археологічного сезону.

Знайшли фігурку зі слонової кістки улітку, досліджуючи подвір’я біля палацу Сенявських: археолог Олександр Надвірняк під час розкопок присів перепочити і побачив у глибі землі щось кругле та світле. Як виявилося – унікальний артефакт.

Знайшли фігурку зі слонової кістки улітку, досліджуючи подвір’я біля палацу Сенявських 

«Знайдена фігура виготовлена зі слонової кістки, - розповідав сайту «Є» Олег Погорілець, директор заповідника. - За попередніми припущеннями, з огляду на форму, пропорції та оформлення, країною її походження може бути Іран. Саме звідти в часи Київської Русі такі шахи могли потрапити до Києва, а звідти – до Меджибожа, де була князівська канцелярія».

Науковці віднайшли аналоги фігури, які зберігаються в Парижі й в Польщі. Як виявилося, такі шахові фігури побутували в період з ІХ по ХІІ століття на Близькому Сході та навіть у Європі.

Аналоги фігури зберігаються в Парижі й в Польщі

Тож цілком можливо, що в ті часи місцеві князі у Меджибожі вже грали в шахи та могли собі дозволити такі коштовна річ. Адже шахи зі слонової кістки за нашими мірками – цілий статок.

До слова, напередодні нового року заступнику директора департаменту медалей Національноі бібліотеки Франції передали листа з Меджибожа з проханням надати інформацію про шахову фігуру, яка перебуває в колекції департаменту та аналогічна тій, яка була знайдена в Меджибізькому. Отож, цілком можливо, що вже скоро про тисячолітнього шахового короля, знайдені на Хмельниччині, ми знатимемо дещо більше/

Свинцевий сувій з давньоруськими написами з Полонного

У вересні-жовтні масштабні археологічні дослідження відбулися в Полонному. Понад місяць експедиція науковців «Охоронної археологічної служби України» під керівництвом кандидата історичних наук, археолога Павла Нечитайла досліджувала ділянку в історичній частині міста неподалік костелу Святої Анни.

Дослідження в Полонному називають наймасштаабнішими за всю історію досліджень міста. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Саме тут натрапили на унікальну знахідку - фрагмент зігнутої свинцевої пластини.

«Артефакт унікальний, - розповідав сайту «Є» про знахідку Павло Нечитайло. - Це пластина, на якій збереглися залишки напису в три рядки. Частина цього напису досить добре читається. Аби атрибутувати знахідку та прочитати напис, ми звернулись до завідувача сектором археологічних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» Тимура Бобровського. Київський науковець відзначає, що знахідка є доволі рідкісною і датується в межах 1120-1160 років».

У Полонному натрапили на унікальну знахідку - фрагмент зігнутої свинцевої пластини. Фото: надане Павлом Нечитайлом

За словами Павла Нечитайла, це може бути або окуття, або хомут на руків’я предмету… Або навіть лист, написаний на свинцевій пластині.

Він також зазначає, що загалом знахідки предметів з кириличними написами для доби Київської Русі на території України є нечастими. Саме тому артефакт з Полонного є настільки важливим.

Наразі науковці вже працюють над тим, аби прочитати цей напис і визначити призначення знахідки. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Остаточно визначити, яке призначення мав цей предмет, та який текст на ньому міститься, можна буде лише після того, які сувій розгорнуть реставратори. Наразі науковці вже працюють над тим, аби прочитати цей напис і визначити призначення знахідки.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую