ye-logo.v1.2

Проскурівські американці: Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»

Історія 3512
Професор Тед Белічко серед аспірантів Північно-Західного університетурофесор Тед Белічко серед аспірантів Північно-Західного університету
Професор Тед Белічко серед аспірантів Північно-Західного університетурофесор Тед Белічко серед аспірантів Північно-Західного університету. Фото: з відкритих інтернет-джерел

Видатний вчений-механік зі світовим ім’ям народився в Проскурові.

Серед найуспішніших видатних американців ХХ століття є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Минулого разу ми розповіли про засновника найбільшої мережі супермаркетів Сола Чалека, а сьогодні мова про Теда Белічка – видатного вченого-механіка з світовим ім’ям.

Тед Белічко – професор Іллінойського технологічного інституту та Північно-Західного університету, член Національної академії наук США, член Американської академії мистецтв і наук, член Національної академії інженерії США, головний редактор міжнародного наукового журналу «Numerical Methods in Engineering». Останні десятиліття Тед Белічко був провідним фахівцем з обчислювальних методів моделювання поведінки твердих тіл. У 1999 році він розробив розширений метод скінченних елементів (XFEM) для моделювання розповсюдження дефектів і руйнації, який використовується у всьому світі. Визнання вчений здобув працюючи у США, але народився в українському Проскурові (нині – Хмельницький).

Йшла Друга світова війна, Проскурів вже як півтора року був окупований гітлерівцями. У цей складний час, 13 січня 1943 року, в звичайній проскурівській родині Белічків народився хлопчик, якого охрестили Богданом. Батько Степан (1915-1991) – працював у конторі заготівельного об’єднання «Плодоовоч», мати Марія (1921-2006) – доглядала за господарством. Крім того, Степан Белічко був активним членом проскурівського осередку ОУН та як і всі інші українські націоналісти мав надію, що у смертельній битві гітлерівців і сталіністів зможе відродитись незалежна Україна.

На початку 1944 року наближення фронту змусило родину Белічків задуматись про майбутнє. Вони розуміли, що залишитись у Проскурові, до якого ось-ось увійдуть радянські війська – це вірний шлях до сталінських таборів, куди запроторювали усіх націоналістів. Тому, у лютому 1944 року Степан і Марія з 13-місячним Богданом були змушені тікати на захід. Сім'я добралась до Польщі, звідси до Німеччині, у місто Крефельд. Саме там батьки змінили сину ім'я – замість Богдан, яке для німецьких властей здавалось «занадто чужим», записали – Теодор. Скорочено – Тед.

Останні десятиліття Тед Белічко був провідним фахівцем з обчислювальних методів моделювання поведінки твердих тіл. Фото: з відкритих інтернет-джерел

По закінченні війні родина Белічків подала заяву на еміграцію у США за Законом про переміщених осіб. Це був складний процес, адже потрібно було мати підтвердження про фінансові гарантії від громадянина США. Степан та Марія через знайомих зконтактували з професором Михайленком, який жив у Чикаго, викладав математику у місцевому коледжі та погодився допомогти землякам.

Після численних затримок сім'я прибула до Чикаго наприкінці 1951 року. Михайленко радо зустрів родину Белічків та надав притулок біженцям. Допомогли і інші представники української діаспори, яка у Чикаго була доволі чисельною. Згодом Степан і Марія знайшли роботу, родина поступово встала на ноги, заселилась у власне житло.

Дружба з професором вплинула і на життя юного Теда, якого той з дитинства зацікавив математикою. У результаті хлопець отримав стипендію на навчання в престижній школі Френсіса Паркера, по закінченні якої вступив у математичний клас школи при Іллінойському технологічному інституті, а згодом і до самого вишу. У студентські роки обдарованому юнаку двічі пощастило – він став учнем видатного професора Філіпа Ходжа та зустрів свою майбутню дружину Гейл.

Під опікою професора Ходжа Тед Белічко успішно закінчив у 1965 році інститут, за три роки отримав докторську ступінь та почав викладати. В особистому житті теж все склалось – у 1967 році одружився з Гейл, з якою мав трьох дітей: Петра, Ніколь і Юстину.

В Іллінойському університеті Тед Белічко викладав майже десять років – пройшов шлях від доцента до професора. У 1977 року Тед перейшов до одного з провідних університетів США – Північно-Західного (Northwestern University) в Еванстоні, де очолив окремий науковий підрозділ – Департамент теоретичної та прикладної механіки. За десятиліття праці він зробив фундаментальний внесок у механіку твердих тіл, і особливо до обчислювальної механіки. Тед Белічко розробив систему комп'ютерного моделювання автомобільних аварій, яка дозволяє аналізувати руйнування автомобілів, не проводячи фізичних краш-тестів. Саме ці новаторські методи нашого земляка допомогли автокорпораціям світу розробити більш безпечні автомобілі. Так що, сідаючи за кермо іномарки, згадуємо того, кому ми завдячні безпеці…

За наукові досягнення Тед Белічко був удостоєний багатьох престижних нагород, зокрема, медалі Т. фон Кармана від Американського товариства цивільних інженерів (1999), медалі Стівена Тимошенка від Американського товариства інженерів-механіків (2001), медалі Гауса Ньютона від Міжнародної асоціації обчислювальної механіки (2002), медалі Вільяма Прагера від Товариства інженерних наук (2011). Недарма колеги-науковці охрестили Теда Белічко – «Titan in the field of mechanics» – «Титан в галузі механіки».

Відсвяткувавши 70-річний ювілей, Тед Белічко ще мав чимало планів у наукових дослідженнях. Нажаль, виконати їх не встиг – 15 вересня 2014 року пішов у вічність...

Читайте також: Історичний Проскурів: купці Маранци та їхні будинки

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую