ye-logo.v1.2

Проскурівські американці: Аарон Бек – найвидатніший фахівець з лікування депресій

Історія 3251
Аарон Темкін Бек – американський психотерапевт, професор психіатрії Пенсільванського університету, творець когнітивної психотерапії
Аарон Темкін Бек – американський психотерапевт, професор психіатрії Пенсільванського університету, творець когнітивної психотерапії. Фото: надані автором

Аарон Темкін Бек прожив 100 років, знайшовши вічний спокій 1 листопада 2021 року.

Серед найуспішніших видатних американців ХХ століття є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Минулого разу ми розповіли про засновника найбільшої мережі супермаркетів Сола Чалека, вченого-механіка Теда Белічка, океанографа Гаррі Мармера. Сьогодні мова про найвидатнішого фахівця з лікування депресій – Аарона Бека.

Аарон Темкін Бек – американський психотерапевт, професор психіатрії Пенсільванського університету, творець когнітивної психотерапії, у сучасному світі найбільший фахівець з лікування депресій, автор понад 600 професійних статей і 25 книг. Народився Аарон Т. Бек 18 липня 1921 року у місті Провіденс (США) в родині емігрантів із Проскурова.

Родина Бек (в тодішньому українському написанні – Бик) мешкала у Проскурові з 1870-х років, куди перебрались з невеличкого західне-подільського містечка Струсів (нині –Тернопільської обл.). Чоловіки родини були непоганими ремісниками-мідниками, вправно паяли та лудили різноманітний мідний посуд. Маючи непогані заробітки, у 1880 році придбали у центрі Проскурова, неподалік від Базарної площі, частину дерев’яного одноповерхового будинку.

На початку 1880-х років голова родини – Мойше (прадід психотерапевта) став займатись посередницькими справами, а за помічника взяв собі сина Шимона. У 1890 році Мойше та Шимон погодились на пропозицію барона Володимира Ренненкампфа стати управляючими у його маєтку в селі Колибань, що поблизу Проскурова.

Колибанський маєток включав в себе 1004 десятини землі (під садибою – 26, лісом – 78, ріллям – 640 та ін.) та тваринницьке господарство – «Копистинську ферму» поблизу села Копистин. Власник маєтку – барон Володимир Ренненкампф (1862-1925) мешкав в Одесі, був професором юридичного факультету місцевого університету. У Колибань він навідувався не часто, отож господарством доручав опікуватись управляючому, яким і став 1890 року Мойше Бик. Він разом з сином Шимоном доглядали за обробкою землі та справами на фермі, домовлялись у Проскурові про збут продукції – цукрових буряків, м'яса, молока. Аби бути ближче до місця роботи, у 1893 року Мойше Бик придбав будинок на східній околиці Проскурова – у передмісті Ракове. Звідси до Колибані усього кілометрів десять.

Колибанський маєток включав в себе 1004 десятини землі та тваринницьке господарство – «Копистинську ферму» поблизу села Копистин

Тим часом, Шимон Бик одружився з Еттою, донькою шинкаря із містечка Городок Кам’янецького повіту. У Шимона та Етти було семеро дітей – дві доньки і п’ять синів. Старший син Гершль Бик (1886-1968) наприкінці 1890-х років став учнем в одній із приватних друкарень в Києві, де набув професійні навички друкаря. Повернувшись до Проскурова, влаштувався на роботу до найкращої друкарні міста – Давида Голованевського, де працював здебільше над виготовленням різноманітних афіш.

На початку ХХ століття, коли на Поділлі почалася хвиля єврейської еміграції, Гершль вирішив залишити Проскурів та шукати щастя у Сполучених штатах. У 1904 році проскурівчан дістався до міста Провіденс (штат Род-Айленд), де на той час вже існувала доволі велика єврейська громада, яка допомогла нашому емігранту адаптуватись на новому місці. Гершль Бик влаштувався на роботу друкарем та незабаром отримав паспорт, де його ім’я та прізвище на американський манер записали як Гаррі Бек. У 1909 році він одружився з Елізабет Темкін, такою ж емігранткою, але з Чернігівщини. У подружжя народилось п’ятеро дітей – донька і чотири сини.

Аарон Темкін Бек переглядає першу свою монографію з проблем депресії, 1968 рік

Наймолодшим був Аарон. Освіту він отримав в університеті Брауна (філологія і політологія) та медичній школі Гельського університету (неврологія та психіатрія). Спочатку практикував у різних шпиталях, а з 1954 року став викладачем у медичній школі Пенсільванського університету, де зайнявся науковими дослідженнями в галузі психіатрії. Головним об’єктом досліджень стали депресії та їх прояви, де Аарон Т. Бек досяг видатних результатів. Він розробив когнітивну теорію депресій, оціночні шкали депресій, ризиків суїциду, заклав основи когнітивної терапії тощо.

У 1994 році заснував Інститут когнітивної терапії Бека.

За свою професійну діяльність Аарон Темкін Бек отримав чимало нагород, почесних звань і вчених ступенів, був запрошеним професором в Гарварді та Оксфорді, став академіком Американської академії наук і мистецтв, був визнаний одним із п’яти найвпливовіших психіатрів світу… Аарон Темкін Бек прожив 100 років, знайшовши вічний спокій 1 листопада 2021 року.

Аарон Темкін Бек прожив 100 років і був визнаний одним із п’яти найвпливовіших психіатрів світу

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую