ye-logo.v1.2

Поради туристу. Як обрати туристичний ніж

Туризм 5842
За допомогою ножа у поході можна зробити багато корисних справ
За допомогою ножа у поході можна зробити багато корисних справ. Фото: автора

Короткий чи довгий, складений чи з фіксованим клинком, з твердого чи м’якого матеріалу? Усе залежить від призначення та умов, в яких ви будете використовувати ніж.

 Вибір туристичного ножа - дуже важливий момент. Адже маючи його і запальничку, ти вже не пропадеш у найскладніших умовах. До того ж, якщо обрати якісний і надійний ніж, він служитиме багато років, і не тільки в походах, а й на риболовлі, на дачі, в будь-яких польових умовах і навіть у повсякденному житті.

Вид конструкції

Найпоширеніші моделі ножів – це складні (складані або ж викидні) і нескладні (з фіксованим клинком).

Ніж з фіксованим клинком - найдавніша, випробувана століттями конструкція. Такі ножі надійніші, вони витримують великі навантаження. Ними можна не тільки різати, а й рубати.

Читайте також: Як підібрати ліхтарик.

Складаний ніж компактніший, зручніший для транспортування, але не такий надійний, а тому і не такий універсальний. Складані ножі мають різні види фіксаторів, які тримають лезо в відкритим стані і не дозволяють йому скластися. Кожен замок зручний по-своєму, спробуйте різні, щоб визначити найкращий для вас.

Головна характеристика складного ножа – лезо має відкриватися без надмірних зусиль і не повинно хитатися в відкритому стані.

Матеріал

Клинки, виготовлені зі сталі високої твердості, досить крихкі, зате ріжуча кромка добре зберігається. Удари можуть привести до відколів, тому зустрічаються переважно на маленьких ножах, призначених тільки для різання.

Леза з м'якої сталі найменш крихкі, але дуже швидко затупляються. Їх використовують в сокирах і ножах, призначених для рубки.

Для похідного ножа, який призначений для широкого діапазону робіт, ідеально підходить сталь середньої твердості - 55-60 HRC (одиниць твердості за шкалою Роквелла). Тоді лезо не буде занадто ніжним, буде довше зберігати гостроту і піддаватися заточенню в польових умовах.

Що стосується видів сталі, то краще за все віддати перевагу нержавійці. Хоча ножі з нержавіючої сталі більш крихкі і швидше затупляються, ніж вироби з вуглецевої сталі, зате вони менше схильні до корозії, що особливо цінно в умовах походу, де часто доводиться мати справу з вологою і брудом.

Читайте також: Обираємо індивідуальний туристичний посуд для походу.

Довжина

Великий ніж ефектний, але не дуже практичний. Крім того, що ним можуть зацікавитися прикордонники або міліція, так він ще й важкий, і, до речі, не завжди зручний. Він може знадобитися, якщо в поході ви часто прорубуєте собі дорогу в непролазних джунглях. Але це трапляється рідко. А загострити кілочок, розколоти дрова на друзки, підколупнути, порізати або полагодити що-небудь доводиться набагато частіше.

Тому краще всього брати в похід ніж середній або трохи більше середньої довжини (10-15 см, максимум 18 см). Таким ножем зручно робити будь-яку роботу: різати, білувати, стругати. Ніж буде завжди рухомим і зручним у використанні. Мій друг, який фахівець по ножах, бере в тривалий похід два ножа: один побільше і один маленький.

Форма клинка буває дуже різною і залежить від призначення ножа. Для похідних умов найкраще використовувати клинок класичної форми (drop point), який однаково добре і ріже, і коле.


Клинок типу drop point. Фото: militaryreview.su.

Рукоятка

Рукоятка ножа має бути трохи довшою, ніж ширина долоні, інакше ніж буде незручно тримати в руці. Що стосується форми, то тут потрібно орієнтуватися на свій смак. Комусь більше до душі масивні і широкі ручки, іншим подобаються більш витончені.

Головне, щоб вона добре лежала у вашій руці. Але зверніть увагу, що кругла рукоять може легко прокручуватися, а зайві нерівності і опуклості можуть натирати мозолі.


Бажано, щоб рукоятка була трохи довшою заширину долоні. Фото автора.

Рукоятка ножа буває:
- металева (надійна, але важка і незручна при використання в холодну погоду),
- дерев'яна (тут слід звернути увагу на вологостійке просочення, інакше в похідних умовах вона швидко зіпсується),
- гумова (зручна для використання в воді, дає хороше зчеплення руки з ножем),
- пластикова (якщо виготовлена з якісного матеріалу, то досить міцна, не боїться води),
- з рогу і кістки (красива, міцна, але не дуже зручна, ковзає).

Читайте також: Термос на будь-який випадок.

Піхви

Для нескладного ножа піхви – обов'язковий атрибут, який захистить вас і ваші речі від порізів, а ніж – від бруду і вологи. Піхви повинні мати надійне кріплення, яке перешкоджало б випаданню ножа з піхов навіть в перевернутому стані.

Бажано, щоб в гострому кінці піхов був маленький отвір для того, щоб вода, якщо вже туди потрапила, не накопичувалася, а витікала.

  

Серед матеріалів для піхов найпопулярніші – шкіра і кайдекс (термопластический матеріал). Фото: http://ksknife.com.ua, BizOrg.su.

Для початку чим простіший ніж, тим краще

Чого-чого, а ножів вибір просто величезний. Крім звичайних існують ще ножі для виживання, для полювання і риболовлі, складні швейцарські ножі і мультитули, в яких є викрутки, ножиці, плоскогубці та інші інструменти (до речі, ці девайси теж користуються заслуженою повагою серед туристів, але це вже окрема історія).


Існують багатофункціональні ножі та мультитули.

Якщо ви не впевнені, який саме ніж хочете купити, а особливо, якщо це ваш перший серйозний ніж, не женіться за крутими новоротами і новомодними фішками. Візьміть класичний ніж середнього розміру, простий і надійний.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую