ye-logo.v1.2

Подорож вихідного дня. Топ-6 замків і палаців поблизу Хмельниччини

Туризм 13270
Мандруємо на вихідних
Мандруємо на вихідних. Фото: з архіву

Могутні споруди та древні руїни, які варто побачити.

Архітектура древніх оборонних споруд, пишних палаців вражає своєю могутністю та величністю, а відвідини подібних місць залишають яскраві спогади у туристів. Руїни багатолітніх замків, відреставровані фортеці і палаци зачаровують своїми історіями, насиченими містичними легендами і оповідями.

Особливо багата красивими замками Західна частина України. Чимало з них розташовані неподалік Хмельниччини. Щоб зачаруватися виглядом древньої архітектури та спробувати розгадати таємниці оборонних споруд, туди можна навідатися на вихідних. Отож, сайт «Є» вирішив зібрати в матеріалі, кілька унікальних замків, палаців, розташованих на території сусідніх областей, які варто побачити власними очима.

Палац-фортеця у Збаражі

Фортецю спорудили у середині 17 століття
Споруда гарно збереглася до наших часів

Подорожуючи Тернопільщиною, не можна оминути один з шедеврів замкового мистецтва у Збаражі. Мова йде про Збаразький замок – пам’ятку архітектури національного значення, який у середині 17 століття спорудили брати Христофор і Юрій Збаразькі.

Красивий і міцний він розташувався на Замковій горі посеред історичного парку осторонь від сучасного центру міста. Протягом багатьох століть фортеця слугувала оборонною спорудою, яку періодично то руйнували, то знову відбудовували.

Сьогодні оборонний комплекс практично повторює первісний вигляд, маючи лише незначні зміни. Парадний вхід до фортеці проходить через міст та масивну в’їзну вежу. Зміцнення замку складається з п’ятикутних бастіонів, валів, ровів, які колись заповнювалися водою. За аркою в’їзної вежі розташовується велике внутрішнє подвір’я. Зайшовши на нього потрапляєш в атмосферу справжнього середньовіччя. Посеред двору побудований двоповерховий палац. Сьогодні палати споруди служать виставковими залами.

Як добратися

Від Хмельницького до Збаража 108 кілометрів. Автівкою наша подорож до замку тривала трохи менше двох годин. Якщо ви збиретеся добиратися рейсовим автобусом, дорога займе до чотирьох годин.

Палац Вишнівецьких

Палац Вишнівецьких.
Вознесенська церква.

У містечку на Тернопільщині зберігся розкішний палацовий комплекс, що належав князям Вишнівецьким. Зараз він є музеєм, де можна дізнатися історію роду Вишневецьких та побачити, в яких умовах колись мешкали князі.

Насамперед відвідувачів зустрічає парадна брама. Ще одна брама веде до комплексу монастиря босих кармелітів, започаткованого у середині ХVII століття. Це був потужний монастир. Адже за життя князів він мав статус абатства.

Найстаріша споруда резиденції – Вознесенська церква, збудована 1530 року, де колись зберігалося дві чудотворні ікони. До нашого часу збереглися й залишки валів і бастіонів, підпірні стіни, частина парку та господарські приміщення.

Перлиною комплексу є величний палац, збудований у стилі французького бароко. Сьогодні це чи не єдиний взірець цього стилю, який зберігся в Україні. Палац добудовувався над цокольним поверхом родового замку, який існував тут раніше.

Як дістатися до Вишнівця

Вишнівець розташовується у близько 140 км від Хмельницького. Найоптимальніший варіант добирання: по трасі М-12 до Романового села, де повернути на Збараж. Від Збаража до Вишнівця – 30 км на північ.

Кременецький замок і гора Бона

На вершині гори Бони видніють руїни замку.
Кременецьку фортецю було зруйновано у середині 17 століття.
З гори відкривається прекрасний краєвид на місто.
Кременець багатий на вишукану історичну архітектуру.

У невеликому містечку Кременець на Тернопільщині збереглося чимало храмів та інших старовинних пам’яток. Майже усі вони розташувалися на одній широкій вулиці, яка тягнеться через усе місто – серед них розкішний єзуїтський костел, Богоявленський монастир та багато інших. Над усім цим височіє гора Бона, а на її вершині руїни замку. З Бони відкривається неповторна панорама міста, а навколо неї дуже мальовничі Кременецькі гори.

Висота замкової гори – 397 метрів над рівнем моря, і на 105 метрів вона підіймається над містом. Її називають гора Бона на честь колишньої власниці Бони Сфорца – дружини польського короля Сигізмунда І. Бона укріпила замок і розбудувала містечко, за що вдячні мешканці увічнили її ім’я. Місто зберігає чимало легенд та переказів про королеву Бону, в одних вона постає жорстоким тираном, в інших – доброю і мудрою правителькою.

Кременецька фортеця була дуже могутньою і неприступною. Кременець – одне з чотирьох міст, які не взяв хан Батий під час монголо-татарської навали. Та у середині 17 століття її взяв Максим Кривоніс із своїм військом після шеститижневої облоги. Козаки зруйнували замок, і відтоді оборонної функції він більше не виконував. Зараз від фортеці залишилися руїни стін та однієї з трьох веж – надбрамної.

Як дістатися до Кременця

Кременець – районний центр на півночі Тернопільської області, розташований у 70 км від Тернополя і у 160 км від Хмельницького. Добиратися автомобілем найкраще через Збараж та Вишнівець. Якщо ж добираєтеся громадським транспортом, то краще їхати через Тернопіль. Адже із Хмельницького прямих автобусів лише декілька і йдуть вони довго.

Дубенський замок

Замок князів Острозьких XV століття.
Споруда була оточена річкою.
Нині в замку діє музей.

У місті Дубно, що на Рівненщині, зберігся один із найстаріших замків України. Це замок князів Острозьких XV століття. В архітектурі споруди й досі спостерігаються риси Середньовіччя.

Дубенський замок був надійно укріплений і людьми, і природою. Він оточений річкою Іквою та її заплавами. Жодного разу ворогам не вдалося взяти замок приступом, тож замок гарно збережений до наших часів. Сьогодні в ньому діє музей.

Містичний Тараканівський форт

Тараканівський форт дивує своїм містичним виглядом.
До будівлі веде широкий кам'яний тунель.

У шести кілометрах від Дубно, неподалік села Тараканів, розташована цікава напівзруйнована, масштабна споруда – містичний і мальовничий Тараканівський форт. Він збудований наприкінці ХІХ століття і мав стати надійним форпостом для Російської імперії.

Роботи з нарощування пагорба для нової фортеці розпочалися у 60-х роках ХІХ століття. Згідно з проєктом нового типу, кам'яні стіни мали ховатись у товщі землі. Форт будували, застосовуючи каміння, цеглу та новий матеріал – бетон. В ньому блаштовували чавунні герметичні двері, створювали таємні ходи та тунелі. В центрі величезного чотирикутного форту розташовувалася двоповерхова споруда із житловими, складськими та господарськими приміщеннями. До цих пір до будівлі веде широкий кам'яний тунель, яким можна не те що пішки пройтися, а й проїхати машиною.

Як дістатися

Із Хмельницького до Тараканова близько двохсот кілометрів, власним транспортом можна дістатися орієнтовно за три години. Тим, у кого немає авта, залишається автостоп або добирання автобусами: із Хмельницького до Рівного, звідси одразу до Тараканова.

Хотинська фортеця

Тут проходили зйомки радянських фільмів про лицарів, королів та інших героїв сивої давнини.
Могутня споруда з вежами – це лише частина фортечного комплексу.
Внутрішнє подвір'я замку.

Фортеця колись була однією з наймогутніших у Східній Європі. Споруда збереглася у цілісному вигляді до наших днів.
Розташований на Дністрі, Хотинський замок має п’ять веж: надбрамну, східну, комендантську, південно-західну та північну. Усі вони існують й нині. Однак могутня споруда з вежами – це лише частина фортечного комплексу.. Сама ж територія Хотинської фортеці значно більша, означена земляними валами. Колись її укріплювали бастіони та захисні вежі, а на її території були численні споруди (казарми, конюшні, господарські приміщення тощо). Із колишньої величі збереглося небагато: церква Олександра Невського, будівля військової школи та руїни мінарету.

Додає містичності фортеці велика загадкова пляма на одній з її стін. Існує декілька версій походження цієї плями та низка легенд про неї. За найбільш реалістичною версією, колись у цьому місці був рів. При реконструкції фортеці його засипали, проте волога і досі проступає на стіні.

Як дістатися до Хотина

Хотин – районний центр Чернівецької області, розташований на правому березі Дністра. До обласного центру – 69 км, до Кам’янця-Подільського – 22 км, до Хмельницького – 125 км. Із Хмельницького до Хотина можна доїхати автобусом, що їде у Чернівці. Також можна доїхати до Кам’янця-Подільського автобусом чи потягом, а звідти маршруткою до Хотина.

Читайте також: Скільки коштує орендувати житло на українських курортах.

До теми: Подорож вихідного дня. Маліївці – архітектурна екзотика та диво-водоспад.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую