ye-logo.v1.2

Подорож кам'яними лабіринтами: Топ-5 красивих печер Поділля

Туризм 6368
Людям, які бояться замкненого простору, подібні розваги можуть не сподобатися
Людям, які бояться замкненого простору, подібні розваги можуть не сподобатися. Фото: з архіву

Пропонуємо добірку найцікавіших печер неподалік Хмельниччини.

Усім любителям гострих відчуттів та активного відпочинку варто хоч раз здійснити підземну подорож кам’яними лабіринтами печери. Тим, хто наважиться прогулятися «царством темряви», відкриється таємничий світ унікальних мінералів, химерні коридори з гіпсу, дивовижні кам’яні порожнини, які утворювалися впродовж багатьох сотень років. Це гарна можливість відпочити від цивілізації та спробувати себе у ролі спелеолога.

Печери посідають чільне місце серед природних див Тернопілля. У давнину вони слугували сховком для людей, а тепер – це знахідка для науковців та туристів. Подивитися на ці витвори природи з’їжджаються екстремали зі всієї України.

Гіпсові печери різняться своїми розмірами та структурою, тож туристам пропонують маршрути різної складності. Лабіринти деяких печер сягають кількох сотень кілометрів, але спелеологи й досі продовжують відкривати нові ходи кам’яними підземеллями.

При відносно не високій температурі мерзнути під час походу печерою Млинки не доведеться. Фото: з архіву

Серед печер, які варті уваги, - печера Млинки, яка розташована біля села Залісся, неподалік Чортокова Тернопільської області. Гіпсова печера являє собою лабіринт довжиною майже 50 кілометрів із численними ходами, залами та розпорами, де можна побачити різнокольорові кристали, сталагміти і сталактити. Оскільки в печері незалежно від пори року температура повітря тримається на позначці 9,8 градуси, їхати на екскурсію в Млинки можна й взимку. 

До теми: П’ять красивих і незвичних місць поблизу Хмельниччини

Без провідника у печеру заборонено ходити. Інструктори пропонують маршрути різної складності: спортивні маршрути, розраховані на групи, які вже не вперше долають лабіринти, «зондер-маршрут» - його проходять лише досвідчені спелеологи, а ще є маршрути навіть для чотирирічних спелеологів.

Як дістатися до печери Млинки

Якщо ви без авто, добратися до печери можна електричкою «Тернопіль-Іване-Пусте», що йде через Чортків. Далі від зупинки потягу доведеться йти близько пів години пішки. За таким же рейсом в селі Залісся зупиняється автобус. Багато мандрівників добираються потягом до Чорткова, а далі замовляють таксі.

 

Загальна протяжність печери Вертреба становить 9 кілометрів. Фото: з архіву

Печера Вертебаєдиний в країні підземний музей. Печера розташована на півдні Тернопільської області поблизу села Більче-Золоте Борщівського району. Музей, який діє в ній, присвячений Трипільській культурі. І не дарма, адже тут знайдені сліди перебування представників цієї культури, що існувала на наших землях понад п’ять тисяч років тому.

Швидше за все у печері люди ховалися від небезпеки, від ворогів. Вони могли тут перебували тижнями, а може, й місяцями. Вони розкладали багато вогнищ, але завдяки тому, що печера була добре вентильована, у ній не утворювався смог.

Загалом печера Вертеба не має собі рівних за кількістю та науковою цінністю знахідок. Частина із них перебуває у Борщівському музеї, частина – в інших музеях України та Європи. Деякі знахідки залишилися у печері. Разом з реконструйованими речами вони складають основу музейної експозиції. Зокрема, це зернотерки, залишки вогнищ, кераміки. Доповнюють картину кам’яні скульптури, які зображають давніх людей за їхніми буденними заняттями: розпалюванням вогнища, перемелюванням зерна тощо.

Як дістатися до печери Вертеба

Печера Вертеба розташовується у двох кілометрах від села Більче-Золоте Борщівського району. Від Хмельницького до Більче-Золотого – понад 130 км. Їхати найкраще через Городок, Гусятин та Озеряни. Печера розташовується у двох кілометрах від окраїни села. 

Печера "Кришталева" отримала свою назву завдяки різнокольоровим кристалам. Фото: andy-travel.com.ua

Печера «Кришталева одна з найбільших гіпсових печер Європи. Розташована вона у селі Кривче Борщівського району Тернопільської області. Вона практично суха і є легкою для проходження. Тут спостерігається впродовж року стала температура + 10,6 C.

Екскурсійний маршрут печери має електричне освітлення. Для його проходження не потрібно спеціального спорядження. Деякі позамаршрутні ділянки печери закриті для туристів, щоб не порушити мікроклімат печери та вберегти від негативного впливову на ріст кристалів.

До теми: Маліївці – архітектурна екзотика та диво-водоспад

Гостями печери пропонують два з половиною кілометри екскурсійної траси тривалістю півтори години. Під ногами відвідувачів кольоровими плямами жевріють тьмяні відблиски світильників. Стінки печери блистять крупнокристалічним темно-коричневим гладеньким гіпсом. Це єдина освітлена печера на Тернопільщині, що приймає відвідувачів цілий рік.

Як дістатися печери

Доїхати до Кришталевої можна власним автомобілем чи громадським транспортом з Борщова на Мельницю-Подільську. На відстані близько 19 кілометрів від Борщова, в селі Кривче після Кривченського замку варто повернути праворуч.

Детальніше дізнатися про екскурсію можна тут.

Галерея "Сніговик". Фото: з фейсбук-сторінки печери Оптимістична

Печеру Оптимістична вважають однією з найкрасивіших та найтаємничіших України. Вона має більше 256 кілометрів підземного лабіринту, який продовжують досліджувати. Ця печера занесена до книги рекордів Гіннеса, як найдовша гіпсова печера.

Печера багата на гіпсові кристали різної форми і кольору. Ці мінеральні утворенням протягом тисяч років росли в підземних порожнинах. Скупчення дрібних білосніжних кристаликів ефектно виглядають тлі темно-бурих стін печери. У світлі ліхтарів ці кристали яскраво іскряться і переливаються.

Туристам в печері Оптимістичній пропонують легкі ознайомчі екскурсії, є маршрути середньої складності та екстремальні маршрути для найбільш витривалих.

Як дістатися печери

Оптимістична печера знаходиться на західній околиці села Королівка. Із тернопільського автовокзалу йде кілька рейсових автобусів – прямий у Королівку або через Борщів.

Детальніше дізнатися про екскурсію можна тут.

Печеру продовжують досліджувати й нині. Фото: з фейсбуку ХСК "Атлантида"
Під світлом ліхтариків кристали у печері іскряться різними барвами. Фото: з фейсбуку ХСК "Атлантида"

Серед карстових печер України особливе місце займає печера «Атлантида». Ця печера розташована на Хмельниччині у схилі долини річки Збруч біля села Завалля Кам'янець-Подільського району.

До теми: Топ-6 замків і палаців поблизу Хмельниччини

Це єдина в межах Поділля печера з чітко вираженою триповерховою будовою. Будова цієї печери досить складна. Нижній (перший) поверх має високі та широкі галереї, другий поверх із звуженими до 1-1,5 метра порожнинами, а третій поверх представлений двома невеликими ходами заввишки 5 метрів. На перетині галерей першого та другого поверхів є великі зали заввишки до 12 метрів.

У печері є гiпсовi кристали. Вони утворюють різні за формою та кольором квіти, зірочки та бурульки. При освітленні ці кристали виграють всіма барвами. А ще в «Атлантиді» трапляються рідкісні види кажанів.

Як дістатися печери Атлантида

З Хмельницького до села Завалля відстань 124 кілометри. Якщо збираєтеся їхати громадським транспортом, з Кам'янця-Подільського до села Завалля ходить рейсовий автобус.

Детальніше дізнатися про екскурсію можна тут.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую