ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

У Чорному Острові показали, якою буде Ратуша після реставрації

Туризм 5576
Нещодавно відбулося засідання експертної ради, на якому був представлений проєкт реставрації Ратуші
Нещодавно відбулося засідання експертної ради, на якому був представлений проєкт реставрації Ратуші. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим

Наразі проєкт перебуває на остаточному етапі державної експертизи.

У Чорному Острові хочуть відновити пам'ятку першої половини XIX століття – Ратушу, яка свого часу горіла. Нещодавно уже відбулося засідання експертної ради, на якому був представлений проєкт реставрації Ратуші, розроблений архітектором Сергієм Козаком. Про це розповів сайту «Є» Анатолій Бєлєванцев, головний спеціаліст з відділу освіти, культури, молоді та спорту Чорноострівської селищної ради об’єднаної територіальної громади.

«Громада викупила пам’ятку з приватної власності. Саме перебуваючи в приватних руках Ратуша горіла, її було сильно пошкоджено. Ми виготовили документацію та подали до Мінкульту на внесення цього об’єкта до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Також замовили проектно-кошторисну документацію (вартість 800 тисяч) на її реконструкцію. Наразі вона вже пройшла експертну комісію та перебуває на остаточному етапі державної експертизи. Також провели археологічні дослідження», - додає Анатолій Бєлєванцев.

Влітку 2014 року будівля, яка стояла напівпусткою, зазнала пожежі. Фото: з архіву

Згідно з підрахунками, реставрація Ратуші може обійтися у 20 мільйонів гривень. На відбудову хочуть залучити як грантові кошти, так і сподіваються на підтримку держави.

«Відбудова буде відбуватися повністю за тим виглядом, який мала ця пам’ятка раніше. З огляду на її руйнацію, подекуди будуть зніматися стіни аж до фундаменту. А потім відбудовуватимуться з тієї ж автентичної цегли. Тут ми плануємо облаштувати культурно-мистецький центр громади з виставковим та концертним залами, картинною галереєю, залами для гуртків… Хочемо, щоб пам’ятка ожила та стала своєрідною туристичною фішкою Чорного Острова», - зазначає Анатолій Бєлєванцев.

Проєкт реставрації Ратуші розроблений архітектором Сергієм Козаком. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим.
Згідно з підрахунками, реставрація Ратуші може обійтися у 20 мільйонів гривень. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим

Додамо, що Чорноострівська Ратуша розташована у центрі селища. Збудована у першій половині XIX століття, вона відносно добре пережила минуле століття, а от сучасність – не дуже. Влітку 2014 року будівля, яка стояла напівпусткою, зазнала пожежі. Унікальна вона тим, що окрім місця, де засідала мерія, вона слугувала одночасно і за торгове приміщення, і за заїжджий двір.

Унікальна будівля тим, що окрім місця, де засідала мерія, вона слугувала одночасно і за торгове приміщення, і за заїжджий двір. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим

У 2019 році заїжджий двір Ратуші досліджували археологи. Тоді вони розповіли, що в самій споруді є підвали XIX століття, які з’єднані з іншими спорудами галерейного типу, що ведуть у напрямку палацу Пшездецьких та в напрямку костьолу. Вони добре збережені, муровані з цегли.

У 2019 році заїжджий двір Ратуші досліджували археологи. Фото: Павла Нечитайла

Також дослідники в одному з шурфів відкрили кілька рівнів перебудови об’єкта. Перший шар відноситься до радянської доби, коли приміщення було переобладнане під кінотеатр. Нижче знайшли рівень підлоги XIX століття, коли тут активно функціонували торгові ряди і заїжджий двір. Дослідили археологи і шар XVII-XVIII століття, який тут досить потужний - 1,5 метра. Це свідчить про інтенсивну господарську діяльність на цьому місці. Знайдено було також багато дрібних фрагментів посуду, пічних кахлів XVII століття та залишки глиняної обмазки.

Читайте також: Здивувати туриста: які цікаві місця варто відвідати в Чорному Острові та Антонінах

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую