ye-logo.v1.2

Унікальні Самчики: єдина в Україні японська кімната – чи справді її малював Врубель

Туризм 7317
За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», японська кімната, збережена в маєтку, - єдина в Україні
За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», японська кімната, збережена в маєтку, - єдина в Україні. Фото: Андрія Ящишена

В палаці збереглися розписи у японському та китайському стилях.

Палац в Самчиках, одна з тих туристичних локацій Хмельниччини, де туристам справді є що подивитися. Сайт «Є» вже розповідав про Сад в мурах, готичну алею, що нагадує собор, історію побудови самого палацу та концепцію закладеного тут два століття тому парку. Ще одна родзинка маєтку «Самчики» - у самому палаці. Це кімната, яку називають японською.

За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», це єдина в Україні збережена японська кімната. Утім, додає він, в розписах є елементи як японської культури, так і китайської.

«Чому її називають японською? Передусім тому, що тут зображені два самураї періоду Едо (стара назва Токіо до 1867 року), - пояснює Богдан Пажимський. – Розписи, якими прикрашена кімната в ХІХ столітті, в радянський період поновлювалися. Тож оригінали, які мають вагому мистецьку вартість, нині під фарбою. Там, наприклад, де було сусальне золото, зараз бронза. Єдине, що в кімнаті досі оригінальне, це купол. Його лишень свого часу вкрили оліфою».

Птаха на гілці сакури в період цвітіння - символічна. Фото: Андрія Ящишена

В одній з ніш тут, до речі, колись стояла статуя Будди. Її викинули у річку в радянські часи.

Самі розписи в кімнаті – символічні. Наприклад, хризантеми символізують осінь та завмирання природи. А от зелений дракон під куполом – символ весни. Птаха на гілці сакури в період цвітіння теж має свою легенду. За давніми віруваннями, коли японець прокидався зранку, і, подивившись у вікно, бачив там на гілці сакури птаху, то він міг загадати собі будь-що і бути певним, що бажання неодмінно збудеться.

Розписи, якими прикрашена кімната в ХІХ, в радянський період поновлювалися. Тож оригінали, які мають вагому мистецьку вартість, нині під фарбою. Фото: автора

Метелики або бабки, як їх ще називають, тут теж символічні. Японці свято вірять, що саме метелик врятував життя 24-у імператору Японії. Що зробив метелик? Вбив джмеля, який хотів заподіяти шкоду імператорові.

В розписах є елементи як японської культури, так і китайської. Фото: Андрія Ящишена

Під куполом кімнати – зображення дракона.

«Дракон в Самчиках, до речі, чотирипалий, - каже Богдан Пажимський. - Чому? Бо тільки імператор мав право зображати дракона п’ятипалого і в золотому кольорі».

Під куполом кімнати – зображення дракона. Фото: автора

Та чи не найголовніше питання, яке задають туристи у цій кімнаті: чи справді її малював відомий художник Михайло Врубель? Адже така версія вже існує досить давно. Причому не як гіпотеза, а як твердження.

«В одному з кутків кімнати, поруч із самураєм, є напис ієрогліфами. Його перекладають як «горобець», - пояснює Богдан Пажимський. – А з польської «врубель» - якраз «горобець». Це свого часу дало підставу фахівцям з відділу сходознавства Третьяковської галереї стверджувати, що цю кімнату малював Врубель. Як історик скажу – це не доведено. Але і не спростовано».

В одному з кутків кімнати, поруч із самураєм, є напис ієрогліфами. Його перекладають як «горобець». Фото: Андрія Ящишена

Саме тому достеменно стверджувати хто є автором японської кімнати в Самчиках – досі не можна.

Читайте також: Унікальний артефакт: фігурку шахового короля ХІІ століття знайшли у Меджибожі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую