ye-logo.v1.2

Як годувати дійну козу в стійловий період

Суспільство 78764
Фото: http://www.forumdaily.com

Правильно годувати козу - це значить регулярно давати їй таку кількість корму, яке забезпечує її нормальну вгодованість і високу продуктивність.

 Основні корми для кіз: взимку - грубі, влітку - зелені. Грубих кормів кожній козі треба давати не менше 1 кг і не більше 2,5-3 кг на день. Найбільш охоче кози поїдають лугове або лісове сіно з молодих рослин. Половину добової норми сіна можна замінити віниками (висушені деревні гілки з листям). 2 кг таких віників з берези, тополі, верби замінюють 1кг лугового сіна середньої якості. Для віників підійдуть гілки тополі, клена, верби, берези, осики та інших дерев.
Кожній козі на зимовий період потрібно 500-550 кг грубого корму. З цієї кількості можна заготовити 250-275 кг сіна та 500-550 кг віників або близько 400 кг сухого листя (для заміни сіна віників потрібно в 2 рази більше, сухого листя — в 1,5 раза). На кожну голову молодняка у віці від 6 до 12 місяців також треба заготовити 315- 20 кг сіна.
Урізноманітнити раціон
Високодійним козам взимку щодня потрібно давати по 0,5-1 кг висівок, комбікорму, горохової муки або будь-яких інших концентрованих кормів. В цілому вигляді зерно козам не згодовують. Кращим соковитим кормом для кози в літній період є зелена трава, в стійловий період - кормовий буряк, картопля, капуста, різні відходи від овочів. Коренеплоди дають тваринам у сирому вигляді, по 2-4 кг на добу, подрібненими. Картоплю варять і дають по 1-2 кг. Вимиту подрібнену картоплю можна зрідка давати сирою. Не можна годувати кіз позеленілою на сонці картоплею.
Хороший корм для кіз - бурякове і морквяне бадилля, капустяне листя. Такого корму можна давати до 3-4 кг на добу. Восени козам згодовують і картоплиння в кількості до 1,5-2 кг. Картопляні очистки, кухонні відходи краще попередньо посипати висівками або комбікормом.
Мінеральні корми у вигляді звичайної харчової солі необхідно давати козам протягом усього року, особливо дійним (10 г на день). Козенятам, починаючи з місячного віку, треба давати мелену або товчену крейду, кістяне борошно (по 7-10 г на день).
Влітку на пасовище коза поїдає до 7-8 кг трави на день, цього достатньо для отримання 2-2,5 кг молока. Годувати кіз треба тільки доброякісними кормами. Зіпсовані корми - запліснявілі, кислі - зовсім непридатні для кіз, від них тварини хворіють, якість молока погіршується, а кількість його зменшується.
Треба дотримуватися розпорядку
У годівлі кіз краще дотримуватися певного розпорядку. Щоб отримувати від кіз велику кількість молока, годувати їх треба три рази на добу: перший раз - у 6-7 годин ранку, другий - у 12-13 годин, третій - в 18-19 годин. Проміжки між годуваннями і доїнням по можливості повинні бути однаковими.
Доїти козу краще після годування або під час поїдання нею грубого корму.
Найбільш зручний такий режим утримання кіз у стійловий період:
- зранку - дача пійла з комбікормом, коренеплодів, доїння, дача грубих кормів;
- полудень - дача коренеплодів або силосу, пійла з кухонними відходами, доїння, дача сіна або віників;
- ввечері - дача концентратів (в суміші з пійлом або в змоченому вигляді), доїння, напування, дача одного-двох віників або хорошого дрібного сіна.
Напування
Якщо комбікорм або кухонні відходи згодовували у вигляді пійла, козу необхідно напоїти чистою водою. У випадку, коли пійла козі не дають, а комбікорм згодовують у сухому вигляді, необхідно два-три рази на день давати їй воду, по 2,5-4 л на кожне напування.
Краща температура води для напування кози 6-10ºC (температура приміщення, де утримується тварина). Напування холоднішою водою може викликати простудні захворювання; систематичне напування теплою водою розпещує тварин, що також може бути причиною простудних захворювань у зимовий час. Перед черговим годуванням і водопоєм годівниці і відра необхідно очистити від залишків попереднього корму та води.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую