ye-logo.v1.2

Діти і гроші

Суспільство 4641
Фото: rukshuk.livejournal.com

Про те, як навчити дитину правильно ставитися до грошей, багато батьків замислюються лише коли їхня дитина закінчує школу.

 Гроші як інструмент нормальної життєдіяльності кожної людини присутній у житті дитини з народження, і виховувати правильне ставлення до грошей батьки зобов’язані у дітей змалку.
Як же уникнути помилок і чого саме потрібно навчати дітей? Чи повинні бути у дітей кишенькові гроші, і як навчити дитину ними розпоряджатися?
Більшу частину знань у цій сфері дитина отримує, спостерігаючи за щоденною діяльністю своїх батьків та інших дорослих. Тому батьки, які прагнуть навчити своїх нащадків розумно користуватися грошима, повинні:
- Радити і допомагати, а не командувати і диктувати дітям, як потрібно економити і витрачати гроші. Дитина має зрозуміти, що будь-що, в тому числі і гроші, має межу.
- Ніколи не платити і не «штрафувати» за такі речі, як хороша або погана поведінка чи звичайні сімейні обов’язки. Рутинна робота з прибирання та наведення порядку, допомога рідним є обов’язком всіх членів сім’ї. Дитина має зрозуміти, що вона - важлива частина сім’ї, що інші члени родини розраховують на неї. Необхідно чітко позначити дітям межу між обов’язками і «винятковими» заслугами. До них можна віднести виконання якихось особливих доручень або складних робіт по господарству, отримання високих оцінок за півріччя або рік, особливо, якщо ці оцінки отримані за предмети, для вивчення яких довелося докласти більше зусиль.
- Демонструвати, як дорослі планують сімейний бюджет. Дитина має зрозуміти, що планування дозволяє зекономити гроші.
- Бути послідовним і, що найважливіше, чесним.
Давати чи не давати, і якщо давати, то скільки – ось питання, яке турбує всіх без винятку батьків, і стосується кишенькових грошей. Це важливе питання виникає в сім’ї незалежно від того, якого віку діти у ній виховуються, і який дохід мають батьки. Тому основними правилами є:
1. Гроші треба обов'язково давати один раз на тиждень, на його початку, щоб дитина відчула їх скінченність. Вона має зрозуміти: якщо у понеділок чи вівторок перевищить ліміт у 3 гривні, то у четвер чи п'ятницю залишиться без улюбленої цукерки чи печива. Це навчить дитину правильно розподіляти гроші.
2. Видаючи кишенькові гроші дитині, розкажіть про те, що можна накопичити гроші на велику покупку, про яку вона мріє. Але дитина має зрозуміти різницю між поняттями «хочу» і «можу». З часом дитина зрозуміє, як економити і правильно розподіляти гроші, та ще й навчиться досягати поставленої мети.
3. Почніть довіряти дитині гроші, адже рано чи пізно це доведеться зробити добровільно, інакше дитина почне хитрувати, виманюючи їх у вас.
Кишенькові гроші не псують дітей, а роблять їх самостійними. Саме заохоченням грошима старань дитини ми привчаємо її до праці. Таким чином, дітям прищеплюється розуміння того, що ніщо в цьому світі не можна отримати просто так, не доклавши ніяких зусиль.
Скільки грошей треба давати дитині на кишенькові витрати, залежить від її характеру та потреб. Якщо ваше чадо не контролює свої витрати, то навряд чи варто йому давати багато грошей - їх просто буде розтрачено в одну мить на абсолютно непотрібні речі.
Якщо ваша дитина дбайливо складає у скарбничку всі кишенькові гроші для того, щоб купити собі велосипед чи новий телефон, і боїться витратити зайву копійку на морозиво чи смачні цукерки, то таке прагнення більш ніж похвальне і ви її повинні в цьому підтримати.
Чим раніше дитина навчиться поводитися з кишеньковими грошима, рахувати їх, правильно ними розпоряджатися, тим легше їй у майбутньому буде складати свій власний сімейний бюджет. Просто підтримуйте своїх дітей, але при цьому постарайтеся переконати, що гроші – це не мета, а лише засіб для повноцінного життя.

Наталія БЕРЕГОВА, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Хмельницького національного університету.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую