ye-logo.v1.2

Що робити, якщо вимагають хабара за посвідчення права на землю

Суспільство 2389
Фото: job-sbu.org

Соціологічні дослідження, проведені в рамках проекту «Барометр земельної реформи:

 інформаційна та адвокасі кампанія», свідчать про те, що 40% землевласників мали досвід та чули про неофіційні платежі та інші корупційні умови задля оформлення права власності на земельну ділянку. Як правило, для того, щоб отримати чи оформити належні документи, зацікавлені особи отримували інформацію про необхідність здійснити неофіційні платежі, надати певні товари або послуги. За результатами опитування, у Хмельницькій області 38,3% респондентів чули про неофіційні платежі; у Дніпропетровській – 18,3%, а у АР Крим – 60,9%. Ця стаття надає рекомендації, виконання яких зможе допомогти зменшити ризик виникнення корупції при оформленні права на землю.
Аби не платити хабарів, перш за все, треба знати свої права. Орган влади чи місцевого самоврядування (місцева рада, відділ Держземагенства) повинні інформувати приватних осіб щодо своїх адміністративних послуг та іншої своєї діяльності. Як правило, це відбувається у приміщеннях цих установ на стендах оголошень. Можна також звернутися до кабінету прийому громадян відповідного органу; попросити відповідальних осіб отримати повний доступ до нормативної бази, що регулює діяльність органу та процедуру надання адміністративних послуг; відвідати спеціальний консультаційний кабінет та звернутися до довідкових служб тощо. Можна самостійно здобувати інформацію про діяльність органу з багатьох джерел, незалежних від органу місцевого самоврядування чи органу державної влади: роз’яснень центральних органів управління (Державне земельне агенство), законодавчих баз, практичних посібників, коментарів законодавчих актів, гарячих ліній органів місцевого самоврядування та державної влади (до речі, як у своєму районі/області і т.д., так і у інших).
З огляду на те, що в основному проблеми неофіційних платежів, згідно із результатами досліджень виникають у питаннях приватизації землі чи оформленні прав на землю, то було б корисно ознайомитися з такими нормативними актами як Земельний кодекс України, Закон України «Про землеустрій», «Про державний земельний кадастр», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Вивчаючи свої права, в першу чергу, слід звернути увагу на наступне:
1) Подання яких документів вимагає закон.
2) Сплату яких платежів слід здійснити за законом та який розмір цих платежів.
3) Які терміни розгляду питання передбачені законом.
Починаючи будь-яку дію, пов’язану із отримання чи зміною права на землю, варто детально ознайомитися із визначеною законом процедурою та скласти для себе простий план, що включатиме:
1. Перелік необхідних дій (які документи і куди слід подати).
2. Терміни, в які вам мають надати відповідь.
3. Перелік та розмір необхідних платежів.
Це допоможе вам вчасно помітити, порушення ваших прав та вжити заходів для їх захисту.

Важливо пам’ятати: чиновники мають діяти винятково на підставі та у відповідності до закону, інше є загрозою для кар’єри і навіть свободи чиновника.
Якщо ви вважаєте, що ваші права порушено, найкращим способом опротестування є подання письмової скарги рекомендованим листом із повідомленням чи особисто із отриманням помітки про вручення на копії скарги в канцелярії органу. Копія скарги та підтвердження її відправлення знадобиться вам для захисту та змусить чиновників ставитися до неї серйозно.
Варто оскаржувати дії чиновника його безпосередньому керівнику, а також звертатися до вищих керівних інстанцій.
Можна скористатися телефоном гарячої лінії відповідного органу або правоохоронних органів. “Гаряча лінія” Держземагентства України за тел.. 0 800 502 528 – дзвінки зі стаціонарних телефонів у межах України безкоштовні.
Ефективними є колективні скарги, особливо щодо загальних проблем (наприклад: до потрібного чиновника величезні черги, масово порушуються строки, доступ до чиновника можливий виключно через приватних посередників). Зібрати підписантів такої скарги можна прямо в черзі.
Не варто забувати про народних обранців – депутатів місцевих та рад та депутатів Верховної ради, обраних від вашого округу. Скаргу варто подавати саме колективну та чітко формулювати проблему з якою ви не можете впоратися.
Можна використовувати судовий порядок захисту прав, однак це потребуватиме кваліфікованої юридичної підтримки.
Підсумовуючи, зазначимо:
- Чим більше ви знаєте про свої права, тим важче буде змусити вас платити хабарі.
- Привернення уваги чиновників, правоохоронців, та вищих органів влади до вашої проблеми сприятиме захисту ваших прав.
- Краще захищатися колективно.

Петро ЗАЛІЗНЯК

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую