ye-logo.v1.2

Схід будинку – для ікони

Суспільство 27664
Фото: elhow.ru 

У сучасних будинках і квартирах почесне місце займає телевізор чи комп’ютер.

 Але нині поступово повертається давній добрий звичай тримати в будинку ікону — як сімейний талісман чи реліквію, берегти її та відвести головне місце в домі. Але розташування образів, виявляється, не є випадковим.
– Дуже древню ікону мені подарувала подруга. Вона переїжджала в інше село, і не захотіла її брати з собою. Ікона свого часу була врятована від пожежі. От я і подумала, що, мабуть, судилося продовжити їй життя. Образ повісила собі в узголів’ї. Через кілька місяців почалися сильні головні болі, поступово покидали сили. Сестра підказала, щоб я зняла з того місця над ліжком ікону. Мовляв, не можна там її тримати. І що взагалі не варто чіпляти ікони там, де члени родини сплять. Я повірила та повиносила з спальні всі образи. Але не покидало якесь відчуття вини чи душевного неспокою. Аж сон погіршився.
Тоді співрозмовниця почепила одну з ікон над вхідними дверима. Каже, щоб, виходячи з дому, Бог та Ангел-охоронець благословляли її на успіх та добрі справи.
У багатьох людей різняться думки і переконання, де ж найкраще повісити ікони. Одні стверджують, що повинний в будинку бути «червоний» куток – правий навпроти входу, як колись у наших бабусь. Там містилася полиця з іконами, на якій стояла лампадка чи свічка, або вони в певному порядку просто кріпилися на стіні, обрамлені вишитими рушниками, які могли завішуватися. Інші кажуть, що почепити її слід там, де проводиш найбільше часу. Словом, скільки людей, стільки й думок.
Колись у кожній православній сім’ї – і сільській, і міській – на найвиднішому місці будинку була полиця з іконами чи цілий іконостас. Кількість і багатство ікон, їх розкішний оклад вказували на достаток і статус в суспільстві господаря житла. Місце з іконами називали по-різному: передній куток, «червоний» куток, святий куток, божниця, кіот чи ківот.
Отець Ігор, настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці, що на Полтавщині, каже, що ікони в будинку потрібно розміщувати на східній стіні кімнати. Якщо, звісно, дозволяє планування приміщення. Це буде подібно церкві з вівтарем. Так зазвичай стає людина, коли вона звертається з молитвою до Бога. Ікони варто повісити у спальні над подружнім ліжком, біля дитячого ліжечка, на кухні. Священик переконує, що то лише людські забобони, нібито не можна в спальні тримати ікони – їх навіть потрібно там розвішувати.
– Ікони в домі – особлива Божа допомога, Божий погляд, який допомагає, береже, наставляє на мудрість та зцілює. Людина звертається з вірою до ікони, молиться і отримує те, що просить. У будинку обов’язково мають бути ікони Спасителя, Божої Матері, Святителя Миколая, цілителя Пантелеймона. На кухні варто повісити ікону «Тайна Вечеря», від пожежі оберігатиме «Неопалима Купина». Біля дитячого ліжечка слід почепити образ Ангела-охоронця. Інші образи – індивідуальний вибір, – розказує священик Ігор.
Батюшка додає, що недоцільно тримати та виставляти ікони в шафах серед книг, поміж фотографіями у рамках, навіть якщо це зображення священнослужителів чи картини на біблейські теми. Не місце іконам на полицях з косметикою, сувенірами, сервізами, іграшками. Не варто поблизу розвішувати календарі, зображення естрадних кумирів, улюблених акторів. Треба продумати місце так, щоб поблизу не було телевізора, комп’ютера, дзеркала. Взагалі, біля ікони не мають розташовуватися сторонні предмети, які б відволікали від молитви. Також між іконою і тим, хто молиться, повинен бути простір, а не тіснота.
Догляд за іконами
Найкраще ікону тримати в кіоті, тоді перепад температури і вологості не призведуть до розтріскування, лущення фарби.
Не можна протирати та мити ікону жодними речовинами. Замість ганчірки обережно зняти пил можна м’якою щіткою.
У жодному випадку не треба самостійно обновляти образ фарбами, лаками, оліями. Від цього ікона може зруйнуватися. Краще знайти професійного реставратора.
Не бажано ставити ікону на вікно чи вішати неподалік кватирки – протяг, зміна температури та вологості погано впливає на образи.
Оберіть для образу місце подалі від батареї опалення, грубки чи настільної лампи – потоки теплого повітря пересушать ікону, тоді можливе розтріскування її поверхні.
Постійні сонячні промені теж шкідливі для яскравої поверхні образів.

Віта КОНОВАЛЕНКО.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую