ye-logo.v1.2

Як підготувати пасіку до зими

Суспільство 23241
автора
Вулики Олександра Галайка готові до зими.. Фото: автора

Нинішнє літо не порадувало пасічників високими медозборами.

 Навіть досвідчені бджолярі не пам’ятають такого мізерного взятку. Це пов’язано з довгою та затяжною зимівлею, несприятливими кліматичними умовами під час медоносів. Як же підготуватися до наступної зимівлі, аби не втратити продуктивності бджолосімей? Про це наша розмова з досвідченим пасічником з Красилова Олександром Галайком, який більше шістдесяти років свого життя присвятив бджільництву.
– Підготовка бджіл до прийдешньої зимівлі – відповідальний крок у житті кожного бджоляра. Від того, як відмінно сім’ї перенесуть прохолодну пору року, майже у всьому буде залежати майбутній збір меду і збереження масштабів пасіки. З чого, насамперед, потрібно починати?
– Варто пам’ятати, що з настанням осінніх холодів зменшується кількість медоносів і бджоли майже не вилітають з вулика. У цей період важливою є підгодівля. Крім меду, що залишився з літніх запасів у рамках, використовую сироп, який готую з розрахунку дві склянки цукру на одну склянку води. Це досить калорійна підгодівля. Але не варто захоплюватися. На одну сім’ю, в якій нараховується 8-10 рамок, потрібно в середньому до восьми, але не більше десяти кілограмів цукрового сиропу. Якщо дасте більше, то із зими бджоли вийдуть ослабленими, малопродуктивними і нестійкими до хвороб. Загальна кількість корму, враховуючи запаси меду. у вулику повинна бути не менше двадцяти кілограмів.
Для успішної підгодівлі бджіл я розробив власну конструкцію годівниці у формі дерев’яної ванночки. Встановлюється така годівниця на місці знятих декількох стельових дощок безпосередньо над рамками. І корм у ній підігрівається за рахунок виділеного бджолами тепла. За довжиною вона така ж, як стельові дошки. Ширина може бути в межах двох-трьох десятків сантиметрів, а висота 9 сантиметрів.
З обох боків годівниці є по два відсіки. Один для того, щоб бджоли могли сюди залітати безпосередньо з вулика. Він без дна. Ширина складає 4 сантиметри. Від сусіднього відсіку відділений перегородною, яка зверху не дотягує до кришки годівниці на 1 сантиметр. Через цей отвір й залітають бджоли у другий відсік, де й, власне, поїдають корм. Ширина відсіку складає 3 сантиметри. Від ванночки, в яку заливається сироп, він відгороджений перегородкою, що піднята від дна на 3 міліметри. Цією щілиною протікає цукровий сироп. Зверху годівниця закривається кришками, які також виготовляються з деревини. Для цього можна успішно використати ДВП.
– Не менш важливим етапом є боротьба з кліщами.
– Звичайно, це також дуже важливий момент. Обробляти слід після того, як матки посіяли черву. Саме в ній зберігаються кліщові личинки. Найкращим засобом для цього є хімічний препарат «Біпін». Розчин готується з розрахунку 0,5 мл на літр води. Більшість пасічників, аби не переобтяжувати себе зайвими клопотами, наливають розчин у пластикову пляшку, в корку якої роблять дірочку і через неї розприскують поміж рамками по вуличках. Такий спосіб неефективний тому, що розчин швидко стікає на дно вулика і потрапляє далеко не на всіх бджіл.
Я ж практикую обробку від кліща за допомогою розпилювача, який встановлюється на пластикову пляшку. Кожну рамку витягую з вулика і обприскую з обох боків в розрахунку сто грамів розчину на бджолосім’ю. Температура повітря повинна становити 10-12 градусів. Тоді бджоли не розлітаються і тримаються купки. Після цього можна пройтися розчином й всередині вулика. Тоді на 90 відсотків гарантовано, що кліщ загине.
Звичайно, це надто клопітка справа, особливо для тих пасічників, які мають по 30 і більше вуликів. Адже доводиться оброблювати більше трьох сотень рамок.
– Багато пасічників скаржаться, що після використання «Біпіну» спостерігається масова загибель бджіл.
– З цього приводу можу сказати, що вони або перевищили дозу, або ж використовували препарат не від надійного виробника. Можна для обробки від кліща також використовувати мурашину або щавельну кислоту.
– Коли потрібно бджіл заносити в приміщення на зиму?
– Це треба робити, коли температура на дворі знизиться до 5 градусів морозу. Вулики треба заносити акуратно, щоб ніде не стукнути, бо коли клуб бджіл впаде на днище вулика, то він звідти вже не вибереться і загине. До речі зимувати потрібно тільки в спеціально призначених приміщеннях з хорошою вентиляцією. Не рекомендується для цього використовувати хліви, амбари, гаражі та інші пристосовані споруди.
Однак практика свідчить, що бджоли, які зимують на волі, стовідсотково виходять із зимівлі в кращому стані, ніж із стебника. На дворі вони загартовуються і весною швидше облітаються. А ми знаємо, чим більш затяжна зимівля, тим для бджіл гірше. Бо коли довго сидять у вулику, можуть запоносити.
– Але ж при зимівлі на дворі потрібно добре утеплювати вулики.
– Це варто почати робити, коли похолодає до нуля градусів. Тоді бджоли збираються в кубло і пасічник може бути упевненим, що жодна комаха не залишиться за заставною дошкою.
Утеплювати треба лише бокові стінки та верх. Для цього можна використати подушки, старе ганчір’я, мішковину. Товщина утеплювального шару на бокових стінках повинна складати 6, а зверху 8 сантиметрів. Тоді не страшні жодні холоди. У період лютих морозів вулики можна обсипати снігом з задньої та бокових стінок аж до кришки.
Льотки повинні бути постійно відкритими. Аби була надійна вентиляція, в нижньому потрібно залишати щілину шириною шість, а у верхньому – два сантиметри.
Коли випаде сніг, перед льотками рекомендується поставити з нахилом листки шиферу. За низьких температур це буде прикривати їх від холоду, а коли на дворі зблисне весняне сонце, захищатиме від потрапляння прямих променів, які створюють ілюзію тепла, виманюють бджіл на холод, що призводить до їх загибелі.
Навіть і в сильні морози льотки не потрібно закривати. Бо чим нижча температура на дворі, тим бджоли більше виділяють тепла.
– Як далі доглядати за бджолами?
– Коли вдосталь підгодували, надійно обробили від кліща і добре утеплили, до вуликів можна не заглядати до самої весни. Якщо ж на якомусь із цих етапів припустилися помилок, то час від часу потрібно прикладати до льотка невеличку трубочку і слухати. Якщо сім’я сильно гуде, значить в неї не вистачає кормів. Тоді потрібно поповнити запаси і все буде гаразд. Але краще про надійну підгодівлю потурбуватися з осені, аби взимку зайвий раз не тривожити бджіл.

Спілкувався Михайло ГРИЩУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую