ye-logo.v1.2

Справа “кам’янецьких хабарників” обростає клопотаннями громади

Суспільство 3230
Фото: СВ-Клуб

У Дунаєвецькому районному суді Хмельницької області почали зачитувати обвинувальний висновок у справі колишнього міського голови Кам’янця-Подільського Анатолія Нестерука та керуючого справами міськвиконкому Миколи Нечая, яких заарештовано у вересні минулого року за звинуваченням у хабарництві.

Цей документ Хмельницька обласна прокуратура вмістила на 136 сторінках. Прокурор оприлюднив його  9 та 10 лютого повністю на вимогу захисту.  Адвокат Лев Картушин заявив: «Ми повинні дослідити весь документ. Це єдина можливість у тих людей, які сплачують податки, почути, як працює слідство за їхні гроші».  У залі суду, як і під час попереднього слухання, було замалим не сотня кам’янчан. Члени громадських, релігійних організацій, трудових колективів не покинули в тяжкий час напризволяще «народного мера» Анатолія Нестерука, бо й далі вважають те, що сталося, провокацією проти всієї громади. Вони вже вдруге провели загальні збори, конференції, пленуми. У січні суд відхиляв їх перші клопотання через деякі недоліки в оформленні протоколів. Обравши на нових зборах своїх представників (про що зауважував суд), люди мали надію, що їм нарешті нададуть можливість донести думку громадськості, обґрунтувати клопотання про передачу обвинувачених на поруки. На захист Нестерука, до слова, вкотре виступили представники різних конфесій, національно-культурних спільнот, чим ще раз засвідчили його унікальне  вміння  об’єднувати навколо себе всіх заради інтересів міста. «Підсудний, Ви працювали в товаристві інвалідів?!» – запитав суддя Володимир Шклярук, слухаючи клопотання цієї організації. Такий же подив він може адресувати всім 27 організаціям, які вже подали звернення. З різних джерел відомо, ці подання не стануть останніми, у місті тривають збори.
„В тюрмі, значить – в тюрмі”
Суд, однак, не допустив представників до участі  в процесі, зігнорував те, що за цими зверненнями стоїть третина громади міста.  Було відхилено й клопотання захисту про зміну запобіжного заходу з утримання під вартою на підписку про невиїзд, а також за грошову заставу з мотиву, який уже звучав: скоєно тяжкі злочини, підсудний на волі впливатиме на слідство. Суд лише долучав до справи все, що подавалося: сім тисяч підписів кам’янчан, зібраних на підтримку Анатолія Макаровича під час мітингів у вересні-жовтні 2010 року, одноголосне рішення позачергової сесії міської ради від п’ятого лютого про взяття на поруки колишніх своїх колег…  Можна тільки уявити, як «розпухне» під кінець справа, в якій вже зараз дев’ять томів. «Ми готові витримати все, – заявляли кам’янчани, – відсутність елементарних умов у приміщенні суду, неймовірну тісноту, те, що  «не передбачено» кімнати для очікувань, туалету, що мусимо по годині-дві стояти під судом на морозі. Нашу громаду нікому не вдасться зламати, за людьми – правда».
– Чому я тут? – каже кам’янчанка Валентина Семенюк. – Колись у молодості  працювала з Нестеруком на одному заводі. А так я йому ніхто. У моїй родині трапилася біда: тяжко захворів син, нас попередили про близьку кончину. Випадково зустріла Анатолія Макаровича, який на той час був на високому посту – першим заступником голови облдержадміністрації. Він не полінувався, приїхавши в рідний Кам’янець на вихідні, провідати мого вмираючого сина, допоміг із ліками, прибула спеціальна медична бригада, бо транспортувати хворого вже не рекомендували. Його не вдалося врятувати, але полегшенням синових мук ми зобов’язані Макаровичу.  У кожного з тисяч кам’янчан, які вірять у невинність Нестерука, своя історія, яка доводить: ця людина безкорислива і володіє рідкісним нині вмінням турбуватися не про власні блага, а про інших. Не міг він гребти в свою кишеню. Слухали обвинувальний висновок державного звинувачення й не розуміємо: що ж слідство вважає хабарями? У місті діє положення про спонсорську допомогу для розвитку міста. Міський голова дбав про наповнення бюджету, залучав орендарів до цих благодійних внесків, усюди платіжні документи фігурують…
„За хабар – вікно сироті?”
Кам’янчани два дні розгадували загадку: на котрій же сторінці обвинувального вироку таки зарясніють оті хабарі.  До прикладу, мер попросив підприємця Євгена Геселєва оплатити встановлення нового вікна в будинку хлопця-сироти Едуарда Петрова. Вікно встановлене. Цей епізод державне обвинувачення наводить у своєму висновку слідства по справі. Анатолій Нестерук звертався до підприємців із проханням перерахувати благодійну допомогу комунальним підприємствам, які перебували в тяжкому становищі, не можуть виплатити  людям зарплату. У списку таких спонсорів опинився і Геселєв. Мер шукав кошти на популяризацію міста – знов-таки з-поміж тих, хто допоміг оплатити виготовлення стенду для участі міста в ЕКСПО-2010 в Шанхаї – 50 тисяч від Геселєва. На все є фінансові документи. Жодна копійка в кишеню Нестерука не потрапила.
„Держава поставила самоврядування на межу  виживання, місцеві громади не дофінансовують, – додає Володимир Пташник, – отож, кожен глава самоврядного органу – корупціонер, якщо він тільки старається наповнити бюджет громади?! Я – колишній депутат міськради. Самоврядування з кожним роком втрачає сенс, очільників громад, мабуть, скоро призначатимуть… Нестерука знаю 33 роки. Що зробив для міста він за два роки, інші не зроблять  і за 20. А те, що сталося, – трагедія. І не лише сім’ї Нестеруків, а всієї нашої міської громади. 
„А де потерпілий?”
„Куди подівся «потерпілий» Геселєв? – дивувалися кам’янчани, які не могли стримати емоцій вранці в момент появи цього фігуранта справи в суді. – Якщо й справді він постраждав від «корупціонера» Нестерука, то чому його не цікавить процес, де буде встановлено справедливість? Чи, може, він не звик до таких некомфортних умов, які ми бачимо в суді. Ми готові витримати все, бо знаємо, що правду не заморозиш і не залякаєш. І нашу громаду ми не дамо зламати”.
У Дунаївцях кам’янчанам довелося пробути цілий день, хоч саме слухання зайняло менше часу, ніж перерви.
За інформацією з різних джерел, у місті й далі тривають збори в громадських організаціях, церковних громадах. Тож 27 клопотань, які вже подано до суду, вочевидь, будуть не останні. Захисник Картушин кілька разів апелював до суду про те, аби питання з представниками цих інституцій в суді залишили поки що відкритим. Адже люди висували по суті громадських захисників своєму «народному меру». На думку адвоката, під час слухання справи для цих уповноважених громадою ще настане час.  А поки що Анатолія Нестерука та Миколу Нечая залишили під вартою. Суддя Володимир Шклярук з цього приводу виголосив такий вердикт: «Судом встановлено, що підсудні звинувачуються в скоєнні декількох злочинів. На цей час судом взагалі не з’ясовувалися обставини скоєння злочину, не досліджувалися докази по справі і  в суду відсутній доказ, який свідчив би про те, що раніше обраний запобіжний захід взяття під варту відпав. Тому, враховуючи обставини справи і тяжкість злочину, і те, що перебуваючи на волі, вони можуть перешкоджати слідству, встановленню істини, суд приходить до висновку, що міра запобіжного заходу відповідає вимогам закону, тому підстав для її змін суд не знаходить».
17 лютого розгляд справи продовжать. На вимогу захисника Лева Картушина, почнуть не з допиту підсудних, які категорично не визнають своєї вини, а з Геселєва. Цікаво буде послухати цю жертву  “жахливих” корупціонерів Нестерука та Нечая.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую