ye-logo.v1.2

Національний екологічний центр України закликає Енергоатом призупинити добудову ХАЕС

Суспільство 4821

У день 25-х роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції екологи вкотре наголошують на небезпеці добудови ще двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС.

25 років тому сталася найбільша катастрофа в історії атомної енергетики – вибух четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. За місяць до 25-х роковин ЧАЕС сталася ще одна важка аварія на АЕС Фукусіма-1 у Японії. Світове співтовариство відповіло на нові виклики призупиненням будівництва нових атомних електростанцій, переоцінкою норм безпеки, розробленням заходів з підвищення безпеки діючих АЕС. Натомість, Україна, яка найбільше постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, не зробила відповідні висновки і планує й далі реалізовувати небезпечні атомні проекти, ігноруючи при цьому думку громадськості.

Керівництво України та НАЕК Енергоатом вже у травні планують підписати кредитну угоду зі Сбербанком Росії на фінансування добудови енергоблоків №3-4 Хмельницької атомної електростанції. Враховуючі останні події на АЕС Фукусіма-1, Національний екологічний центр України вважає неприпустимим реалізацію сумнівного з технічної, економічної та екологічної точки зору проекту, та вимагає його призупинення для широкого суспільного обговорення та переоцінки його безпеки.

Основне занепокоєння викликають наміри використати під енергоблоки конструкції, які простояли просто неба 25 років. Навіть у офіційних документах Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) зазначаються наступні проблеми:
значна кількість приміщень існуючих будівель під нові енергоблоки, що знаходяться нижче нульової відмітки, не була обстежена, оскільки вони залиті водою;
частина конструкцій була пошкоджена під час пожежі у 1989 році;
термін експлуатації існуючих будівельних конструкцій енергоблоку № 3 ХАЕС за результатами їхнього обстеження встановлюється без урахування вищенаведених зауважень, а їхня довговічність недостатньо обґрунтована навіть для спорудження цього енергоблоку з реакторною установкою типу ВВЕР-1000/В-320.
Таким чином, виникають сумніви у довговічності існуючих конструкцій, які не консервувалися та простояли під відкритим небом чверть століття.

Також досі не вирішено, чи взагалі можливо розміщувати в існуючих конструкціях реакторну установку (РУ) типу ВВЕР-1000/В-392. Тип реакторної установки був визначений під час конкурсу у 2008 році на вибір РУ. Тоді головним критерієм вибору мала бути можливість розміщення у існуючих конструкцій. Нагадаємо, що з самого початку проектом було передбачено будівництво РУ типу ВВЕР-1000/В-320, що складають основу реакторного парку України. Згідно висновків ДІЯРУ, стає зрозумілим що тип реактору обрали без чіткого розуміння про можливість його розміщення в існуючих конструкціях.

„Подібна ситуація уже була в Болгарії, де також з часів радянського союзу були недобудовані блоки на АЕС Белене. Після обстеження конструкцій (які, на відміну від України, до того були законсервовані) було прийняте рішення про повний демонтаж існуючої під нові блоки інфраструктури. Витрати на демонтаж склали EUR112 мільйонів, що виявилось дешевше ніж «підгонка» конструкцій до РУ. До того ж, рішення було обґрунтоване змінамиу будівельних нормах”, - наводить приклад Артур Денисенко, координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України.

Він додає, що на сьогодні в світі не існує жодного діючого атомного реактору с РУ В-392. Плани НАЕК Енергоатом встановити на ХАЕС експериментальні блоки, які ніде не реалізовані у «залізі» та до того ж на непередбачених для них конструкціях створюють загрозу безпечної експлуатації об’єкту та національній безпеці України в цілому.

Нагадаємо, 11 березня на АЕС Фукусіма-1 в Японії сталася аварія, яка продемонструвала усьому світові, що безпечних реакторів не існує, і що найбільшу загрозу представляють реактори, які вичерпали свій проектний строк експлуатації. Світова спільнота негайно відреагувала на нові виклики призупиненням реалізації атомних проектів та початком перегляду норм безпеки діючих АЕС. Так, проти будівництва нових блоків вже виступили уряди Німеччини, Швейцарії, Австрії, Венесуели. Бельгія та Італія відклали реалізацію своїх програм. Навіть Уряд КНР заявив про призупинення процесу погодження проектів нових АЕС.

Україна залишається осторонь подібних процесів. Незважаючи на те, що Державна інспекція ядерного регулювання України та експлуатуюча організація заявили про комплексну перевірку сейсмостійкості та норм безпеки діючих АЕС України, наміри реалізації планів добудови енергоблоків №3-4 ХАЕС викликають серйозне занепокоєння та мають бути переглянуті.

Джерело maidan.org.ua
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую