ye-logo.v1.2

М'ясо пробуйте пальцем, а яйця розгляньте на світлі

Суспільство 5100
Фото: Валентин

Наша газета вирішила зібрати поради від спеціалістів на рахунок того, як зберегти своє здоров’я та захистити споживчі права

Нині не обговорюють якість продуктів харчування, які продаються на поличках наших магазинів, супермаркетів та ринків хіба що ледачі. Прикро, та останнім часом гарантувати свіжість тих чи інших харчів не може навіть їх придбання на офіційних ринках, магазинах чи у великій мережі магазинів. Про те, як із неякісних продуктів «нечисті» на руку продавці та власники роблять цілком пристойний на вигляд товар. Інша справа, як підробку відрізнити від неякісних харчів. Звісно біохімічний аналіз продукту вам провести не вдасться. Та хоча б тактильно чи візуально зробити це цілком можливо.

Пробуйте усе на смак

На ринках торговці самі із задоволенням запропонують спробувати їхні продукти: і сир, і сметану, і сало, і солоні огірочки, і багато іншого. Можна так надегустуватися, що й обідати вже буде не треба. Однак, мало хто знає, що пробувати на смак можна і у магазинах. В українському законодавстві (точніше, ще в старих ДСТДУ, які ніхто не скасовував) є відповідний пункт, який дозволяє покупцеві спробувати на смак кожний з готових до вживання продуктів. Якщо, звісно, вони не розфасовані у вакуумні й інші упаковки.
До речі, продавці ковбасних, сирних і салатних відділів у супермаркетах, в яких продукти відпускаються на вагу, про цю норму чудово знають, але не афішують, щоб не мати зайвих клопотів. Але якщо ввічливо попросити, то хоча й не завжди охоче, але все ж таки відрізають мікроскопічні шматочки ковбаси й сиру на пробу.
Тому не соромтеся вимагати на пробу усе. А якщо продавець відмовиться, кличте менеджера.
Та не всі продукти можна спробувати на смак. Але в цьому випадку вам допоможе так би мовити, проба “на дотик”.

Якісне м'ясо

Натисніть на шматок пальцем: якщо ямка швидко вирівнюється – м’ясо добре, якщо залишився слід – м’ясо несвіжіше. В супермаркеті, де шматки запаковані під плівку, ніхто не заборонить вам “потикати” вподобаний шматок.
На розрізі м’ясо має бути майже сухим. Це означає, що його не накачали для збільшення ваги водою. Не беріть дуже криваве, вологе м’ясо темно-червоного кольору – в цьому випадку не виключено, що тварина загинула від хвороби. Наприклад, доброякісна яловичина повинна мати колір достиглої малини, рівну, блискучу поверхню, бути приємною на запах. У мороженої яловичини колір рожевий, практично такий же, як у телятини. Жир повинен бути білого кольору. Сірий жир свідчить про недоброякісність продукту. Але зовнішніх ознак недостатньо, аби визначити свіжість м’яса, тому що м’ясо в замороженому вигляді не пахне, навіть якщо в їжу непридатне. В цьому випадку помітити несвіжість м’яса допомагає пробне варіння — за запахом і якістю бульйону можна легко це визначити: з доброякісного м’яса виходить прозорий та ароматний бульйон, на поверхні якого плавають великі «блискітки» жиру; бульйон із несвіжого м’яса мутний, з неприємним запахом та дрібними «блискітками» жиру.

Якісна риба

Передусім, запам’ятайте правило: річкова риба має продаватися тільки свіжою, а в доброї риби гладенька, блискуча, щільна луска, очі прозорі, а не білясті. Якщо вам пропонують морожену річкову рибу, значить це нереалізований вчасно товар зі всіма відповідними наслідками. Для визначення свіжості риби опустіть її в таз з водою - свіжа доброякісна риба при зануренні у воду тоне. Якщо риба заморожена свіжою, при розморожуванні її еластичність відновлюється.
Якість мороженої морської риби визначити на око важко, але майте на увазі, що тут вас підстерігає інша небезпека. Рибу в супермаркетах, перш ніж запакувати під плівку, нерідко спеціально заморожують разом зі значною кількістю води, і з нею ж і продають. Тому ніколи не беріть рибину, якщо вона схожа на крижану глибу. Вдома обов’язково виявиться, що ви купили половину того, що хотіли. В супермаркеті запакований продукт можна тестувати так: 40-50 секунд потримаєте пальцями за краєчок упаковки. Якщо відколовся шматок льоду або утворилася крапля води – таку рибу брати не варто. Адже сама риба перетворитися на воду ніяк не може, і до того ж це означає, що продукт двічі, а то і тричі заморожували.
Ніколи не беріть рибні консерви, якщо кришка металевої банки трохи піднялася, навіть якщо термін придатності ще не вийшов. Банка може роздутися, якщо її зберігали в спеку або була порушена технологія приготування.

Якісна птиця

У пташиної тушки, які продають на ринку з рук, дзьоб повинен бути сухий, не мати запаху. Колір шкіри жовтуватий, місцями з рожевим відтінком, поверхня суха. М'язова тканина щільна, пружна.У курей та індиків - світло-рожева, а у гусей і качок - червоного кольору. Вік курей визначають за лапками.У старих курей шкіра лапок груба, жовтуватого відтінку, ніжки вкриті великими лусочками, а у молодих - шкіра ніжна, біла, з прожилками, ніжки м'які, покриті дрібними лусочками. Вік курей і півнів можна визначити також за станом кінчика грудної кістки. У молодої птиці він не закостенілий і легко згинається.

Яйця

Налийте в півлітрову банку воду і розчиніть в ній столову ложку солі, потім опустіть яйце. Якщо воно опуститься на дно, яйце свіже; якщо середньої свіжості, буде плавати десь посередині, якщо ж спливе, яйце в їжу не годиться. Якість яйця можна перевірити на світло просто у магазині. Всередині зіпсованих яєць видно темні плями. Зрозуміло, повністю довіряти таким способам визначення свіжості яєць не можна, тому що при зберіганні можуть виникати й інші явища, що викликають, наприклад, розкладання білка, зміну смаку тощо.

Молоко, сметана, сир

Якщо капнути хорошим жирним молоком на ніготь, то форма краплі майже не зміниться. Крапля молока, розведеного водою, розпливеться. Добре молоко густе, чисто-білого кольору, а розбавлене водою - рідке з блакитним відтінком. Свіжа сметана має однорідну густу консистенцію, білий або жовтуватий колір, кислуватий смак. Несвіжа сметана гірчить, має затхлий запах, дає відстій.

Для свіжого сиру характерний білий або злегка жовтуватий колір, приємні кислуватий запах і смак. Хороший сир не занадто сухий, не грудкуватий, але й не занадто вологий, не перенасичений сироваткою. Недоброякісний сир пахне цвіллю, неприємний на смак.

Що робити, якщо вам все ж таки продали зіпсований продукт?

Зберігайте касовий чек. Згідно з Законом України “Про захист прав споживачів” покупець може вимагати від продавця повернення витраченої на товар суми або заміни товару. Якщо ж продавець відмовляється це робити, треба звернутися до місцевого управління із захисту прав споживачів. Однак контакт з управлінням – ваше право, а не обов’язок, тому ви можете самостійно ініціювати справу за фактом порушення ваших прав і звернутися до суду. В цьому випадку перше, що слід зробити, мати свідків та документи, що підтверджують купівлю й заподіяну шкоду.

Наприклад, якщо ви встигли скуштувати неякісний продукт, звертайтеся до лікаря і не забудьте узяти довідку про ваш візит. Наша судова система не обмежує докази якимось певним списком, тому що все, що підтверджує вашу правоту, ви можете сміливо надавати в суді. Ви можете заощадити час і самі віддати товар на експертизу. Якщо це ваша ініціатива, то і платитимете за неї ви, а ось після закінчення судового процесу всі витрати має сплачувати сторона, що програла. Плюс компенсації за матеріальні збитки й моральну шкоду, розмір яких встановить суд.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую