ye-logo.v1.2

Деталі будівництва хмельницького сміттєпереробного заводу розповіли у «Розумному довкіллі»

Суспільство 2947
Олександр Симчишин планує підписати кредитну та грантову угоди з ЄБРР на початку жовтня
Олександр Симчишин планує підписати кредитну та грантову угоди з ЄБРР на початку жовтня. Фото: автора

Повноцінна рекультивація сміттєзвалища має розпочатися у 2021 році.

Сьогодні, 4 вересня, представники місцевої влади в офісі «Розумне довкілля. Хмельницький» розповіли подробиці спорудження у Хмельницькому сміттєпереробного заводу та рекультивації полігону твердих побутових відходів. Причиною цієї пресконференції стало погодження Європейського банку реконструкції та розвитку дати обласному центру кредит і грант під ці потреби.

За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина, проєкт з будівництва сміттєпереробного комплексу та рекультивацію полігону твердих побутових відходів розрахований на три роки. Масштабні роботи мають стартувати вже у наступному році. Їх загальна вартість становить 36 мільйонів 500 тисяч євро. Левову частину цих коштів складатиме кредит ЄБРР, тобто 28 мільйонів 500 тисяч євро. Кредитні зобов’язання на себе бере комунальне підприємство «Спецкомунтранс» під гарантії міської ради.

«Фактично ці кошти не надходитимуть на рахунки «Спецкомунтрансу». Всі необхідні тендери проводитиме Європейський банк реконструкції та розвитку. Тому можна не переживати, що хтось вкраде гроші», — зазначив Олександр Симчишин.

Цей кредит місто отримає на 13 років, з яких — три є пільговими, тобто можна не виплачувати тіло кредиту, а лише відсотки. Вони не можуть перевищувати 5,75% річних. Навпаки міська влада розраховує, коли Хмельницький отримає кредитний рейтинг, відсоткова ставка буде зменшена ледь не до трьох відсотків річних.

«Крім того, ми отримаємо п’ять мільйонів євро безповоротного гранту. Ще три мільйони євро становитиме співфінансування з хмельницького міського бюджету. Це та сума, яка не завдасть відчутного удару по місцевій скарбниці. Ці кошти будуть спрямовані на створення необхідної інфраструктури для роботи сміттєпереробного комплексу. Також нам потрібно перенести газопровід високого тиску, який залягає під нашим полігоном», — розповів Олександр Симчишин.

Також він додав, що кредитну та грантову угоди він має підписати з представниками ЄБРР на початку цього жовтня.

Коли стартують роботи над рекультивацією сміттєзвалища та будівництвом заводу?

За словами директора офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» Миколи Ваврищука, попередньо наступного тижня місто оголосить тендер, який проходитиме на європейській платформі, для визначення технічного нагляду. Цей експерт супроводжуватиме проєкт до його завершення. Загалом тендерні процедури за європейськими стандартами займають доволі багато часу. Тому масштабні роботи повинні стартувати у 2021 році.

Проєкт складатиметься з двох етапів. Перший має стартувати у наступному році. Здебільшого він стосуватиметься рекультивації нинішнього сміттєзвалища та відкриття його нових карт, які відповідатимуть європейським стандартам.
«На цей етап буде залучено перший транш кредиту ЄБРР (13 мільйонів євро — авт.) та п’ять мільйонів євро гранту. За ці кошти ми плануємо закупити техніку. Наприклад, бульдозер і компактор (агрегат для ущільнення сміття — авт.). Також плануємо розв’язати проблему збору й очищення фільтрату», — зазначив Микола Ваврищук.

Він додав, що повноцінна рекультивація нинішнього полігону потребує хоча б три роки. Найперше необхідно провести технічну рекультивацію. Вона передбачає вирівнювання та укріплення схилів, накриття їх мембраною та відведення фільтрату. Далі потрібно вичекати певний час, щоб схили стабілізувалися. Після цього можна переходити до біологічної рекультивації: засипання ґрунту та висаджування рослин — трави, дерев і кущів. Фактично після цього нинішня купа сміття перетвориться на «зелену гору» з деревами.

«Крім того, під час першого етапу, орієнтовно всередині 2021 року, почнеться проєктування комплексу механіко-біологічної переробки сміття. Зокрема, тоді плануємо встановити модулі для компостування органічних відходів. Їх під дією високої температури фактично перетворюватимуть на ґрунт, яким пересипатимуть сміттєзвалище», — розповів Микола Ваврищук.

За його словами, опісля розпочнеться другий етап — безпосереднє будівництво сміттєпереробного заводу. Крім модулів компостування органічних відходів, він передбачає виділення цінної вторинної сировини, яку можна продати. Також на заводі буде виготовлятися РДФ паливо. У нього входить дерево, гума, поліетилен, відходи від швейного виробництва, памперси… Цей вид альтернативного палива далі постачатимуть у Кам’янець-Подільський цементний завод, який готовий його спалювати для своїх потреб. Тому фактично усі необхідні роботи заплановано завершити впродовж трьох років.

Нагадаємо, 2 вересня у Лондоні рада директорів Європейського банку реконструкції та розвитку погодилася дати обласному центру кредит і грант на будівництво сміттєпереробного заводу та рекультивації полігону твердих побутових відходів. Для цього 28 серпня депутати Хмельницької міської ради проголосували за умови цієї кредитної угоди.

Читайте також: Гуфі та небезпечні відходи: як у Хмельницькому впроваджують сортування сміття

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую