ye-logo.v1.2

Годувати чи не годувати: як не нашкодити лебедям взимку

Суспільство 2484
Щороку з настанням холодів сотні птахів злітаються на озеро атомної станції, щоб комфортно пережити морози
Щороку з настанням холодів сотні птахів злітаються на озеро атомної станції, щоб комфортно пережити морози. Фото: з фейсбуку

Орнітолог розповів, чому птахів не варто рятувати.

Щороку з приходом зими небайдужі намагаються різним чином допомогти врятуватися лебедям, які оселилися поруч на водоймах. Поки одні підгодовують птахів, інші хвилюються як вберегти їх, коли із настанням морозів водойма замерзне.

Водночас орнітологи заявляють: рятувати лебедів не потрібно. Це кочові птахи, які невеликими групами оселяються на незамерзлих водоймах. Харчуються вони тим, що упіймають у воді. Якщо ж вода вкривається кригою, вони шукають інші водойми – ті, що не замерзли.

«Рятувати лебедів, яких ви бачите на водоймах, не потрібно. Тим паче у нас тепла зима. Підгодовувати їх у цю пору не треба. Якщо водойма не замерзла, їм достатньо їжі, яка є у воді. У них шия довга, завдяки цьому вони дістають з водойми різних безхребетних, водорості, рослинки», - говорить орнітолог, голова Подільського відділення Українського товариства охорони птахів та клубу «Aves» Володимир Новак.

За його словами, годувати лебедів треба лише коли різко вдарили великі морози, а птахи не встигли полетіти. «Якщо вода замерзла, а їх багато, у них немає можливості добути корм. Але хлібом цих птахів годувати не можна. Він погано перетравлюється і викликає бродіння. Можна давати їм кукурудзу. Краще, щоб вона була розбита в крупу. Але це крайній раз. Якщо їх не годувати, то вони просто перелетять на ту водойму, де не замерзає вода», - говорить Володимир.

Також, як додає фахівець, у лебедів, яких підгодовували, виробляється рефлекс: вони вже не хочуть самостійно шукати щось краще. Тож годуючи їх, часто люди роблять птахам шкоду.

«Раніше, десь до кінця 70-их років минулого століття лебеді у нас були пролітними птахами. На початку 80-их у нас почали гніздуватися перші пари. Протягом 80-90-их років вони розселилися по нашій області. Тепер, де тільки є нормальна водойма, вони там оселяються і будують гнізда, - розповідає орнітолог. - З часом лебеді розвідали місця, де вода не замерзає. Спочатку вони зимували на озерах у Чернівецькій області. Потім почали зимувати на Нетішинському водосховищі. З часом стали теплі зими і вони вже в більшій кількості залишаються зимувати у нас. Крім того, їх чисельність росте».

За його словами, більшість лебедів у нас зимує на водосховищі Хмельницької АЕС. Зараз там є близько півтори сотні лебедів. Якщо сильно похолодає, то ті пернаті, які зараз живуть на ставках і річках, теж позлітаються до водосховища. Також на Дністрі є кілька ділянок із швидкою течією, які не замерзають, тож частина лебедів зимують там.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую