ye-logo.v1.2

Українські біженці за кордоном: що для них змінилося в Німеччині та Чехії

Суспільство 3422
Нові правила та можливості для українських біженців за кордоном
Нові правила та можливості для українських біженців за кордоном. Фото: ілюстративне postfactum.info

В країнах ЄС є зміни для тих українців, хто тікає від війни, які стосуються транспорту та обміну коштів.

Життя українських біженців від війни за кордоном поступово змінюється. В Німеччині після відміни безкоштовного проїзду у транспорті запровадили спеціальні “аварійні” квитки для українських біженців, а у Чехії допомагають з іспитами.

Крім того, в деяких країнах з’явилися можливості щодо обміну гривні на євро. Ми зібрали найактуальніші зміни для українців за кордоном, що сталися протягом останнього часу.

Транспорт у Німеччині

З 16 червня біженці з України більше не зможуть користуватися громадським транспортом у Берліні та Бранденбурзі безкоштовно на невизначений термін. Про це повідомляє асоціація німецьких транспортних компаній (VBB), пише Українська газета.

Термін дії постанови щодо безкоштовного користування громадським транспортом у Німеччині закінчився. Однак німецький уряд враховує, що біженці мають мати можливість безкоштовного пересування по Німеччині в перші дні знаходження в країні, повідомила у транспортна асоціація Берлін-Бранденбург. Тож асоціація німецьких транспортних компаній запровадила деякі зміни у постанові для українських біженців.

Так, у регіональних поїздах поблизу польського кордону, біженці з України мають можливість отримати спеціальні квитки, так званий «аварійний квиток» або «helpukraine» квиток. Це дає можливість добратися до місця призначення безкоштовно в перші два дні приїзду до Німеччини. В Берліні безкоштовним проїздом дозволяється користуватися перший тиждень. Наразі установа діє до 31 жовтня, повідомив Verbund.

Раніше “Сайт “Є” вже писав, що у Німеччині також скасували безкоштовний проїзд для українців у громадському транспорті. 

Щодо квитка «helpukraine», то з ним біженці можуть безкоштовно в’їжджати в країну на місцевому та міжміському транспорті. Квиток можна придбати на вокзалі в касі DB Reisezentrum. Щоб отримати безкоштовний квиток «helpukraine» достатньо показати свій документ, який посвідчує особу. Це також стосується поїздок до сусідніх країн, таких як Франція, Нідерланди та Швейцарія.

Зміни у Чехії

Після скасування безкоштовного проїзду у Празі, зміни відбулися й у місті Пардубіце, де скорочують термін безоплатного проїзду в міському транспорті для біженців із України. Якщо дотепер вони могли їздити безплатно три місяці, то з 1 липня пільговий період зменшується до одного місяця з моменту видачі візи, пише cesky.radio.cz.

Безплатний проїзд для біженців у Пардубіце був запроваджений 8 березня і спершу на невизначений термін, потім цей термін встановили в три місяці від отримання візи тимчасового захисту.

Для підтвердження права на безплатний проїзд у міському транспорті в Пардубіце пасажирові з України необхідно пред’явити дійсний закордонний паспорт або внутрішнє українське посвідчення особи, а також візи тимчасового захисту з проставленою датою отримання.

Крім того, цього літа біженці з України в Чехії зможуть скласти чеські національні порівняльні іспити для вступу до вишів також українською мовою. Компанія Scio, яка їх організовує, планує таку можливість на додатковий екзаменаційний термін 20 серпня. Біженці зможуть зареєструватися на ці іспити безплатно, повідомив агентству TK речник компанії Богуслав Богунєк. Крім української, можна буде скласти іспити чеською, словацькою та англійською мовами.

У біженців є можливість для вступу у чеський вуз

Національні порівняльні іспити в Чехії повністю чи частково замінюють вступні іспити в деяких університетах і їхніх факультетах — але не в усіх. Із грудня минулого по травень цього року охочі могли складати їх у шість регулярних термінів.

Додаткова дата в серпні має бути спеціально для тих українців, хто хоче навчатися на факультетах чеських і словацьких університетів. Їм запропонують так званий «тест загальних освітніх основ» українською мовою. Цей тест визначає не знання, а здатності і вміння людини, які засвідчать, наскільки добре ця людина зможе вчитися.
Охочі можуть зареєструватися на серпневий термін на сайті Scio. Як і в звичайні дати іспитів, можна вибирати між очною формою та онлайн-варіантом.

Обміняти гривню в Європі

У низці європейських країн українські біженці отримали можливість обмінювати готівкову гривню на євро. Так, відповідні національні програми вже діють у Бельгії, Словаччині, Німеччині, Австрії та Польщі. Умови конвертації у країнах відрізняються, але скрізь діє однаковий ліміт у 10 000 гривень.

Як пише видання “Заборона”, з 1 червня 2022 року українські біженці, зареєстровані в Бельгії, можуть обмінювати гривні на євро у касах Нацбанку та у відділеннях банків-учасників програми. Для цього необхідно буде надати документ, що підтверджує статус біженця у країні, або сертифікат про статус тимчасового захисту.

Обмін у банках-учасниках програми буде здійснюватися за такою процедурою: потрібно мати рахунок у відповідному банку (найкраще звертатися до установи, де у вас вже є рахунок, створений при оформленні статусу тимчасового захисту); гривні, які ви бажаєте обміняти, вносяться на наявний рахунок; банк конвертує їх в євро і негайно зараховує еквівалентну суму на рахунок клієнта; оскільки це гуманітарна операція, банк не стягуватиме жодних комісій.

Обміняти можна у касах Національного банку Бельгії (у будні з 08.45 до 15.30) та у банках-партнерах: Belfius, Beobank, BNP Paribas Fortis, CBC, ING, KBC і KBC Brussels.

У Німеччині з 24 травня 2022 року потрібно мати базовий рахунок переміщеної особи у німецькому банку чи ощадкасі, де ви знатимете кошти. З собою необхідно мати документи, які використовувалися для відкриття базового рахунку.
Актуальний курс щоп’ятниці оновлюватиметься тут.

У Словаччині гривні на євро обмінює Tatra banka. З собою необхідно мати дійсний закордонний паспорт громадянина України.

Умови для обміну гривень у Словаччині

Отримати євро можна готівкою, або ж оформити рахунок у банку — тоді гроші зарахують на картку.

Актуальний курс шукайте тут.

В Австрії до програми залучені Raiffeisen bank та Erste Bank Oesterreich. З собою необхідно мати дійсний закордонний паспорт.

У Raiffeisen bank діє ліміт на обмін гривні в еквіваленті до 500 євро на день. У відділеннях Erste Bank Oesterreich діє ліміт до 300 євро на день.

У Польщі обміняти гривні можна одразу на національну валюту країни. У відділеннях банків, що беруть участь у програмі, створили окремі місця обслуговування для українців.

Ви маєте особисто прийти у відділення банку з паспортом громадянина України (у формі ID-картки), виданим після 2016 року/з дійсним закордонним паспортом України/повідомленням про надання номера PESEL. Комісії за операцію не стягують.

Перелік відділень, де можна здійснити обмін, за посиланням.

Актуальний курс можна знайти тут.

Гарячі лінії для біженців з України у ЄС

Європейський Союз відкрив для громадян України гарячі лінії, через які ви можете задати будь-які питання щодо своїх прав, програм підтримки, отримання тимчасового прихистку та статусу біженця, правил перетину кордонів тощо.

Якщо ви вже зараз знаходитесь на території Європейського Союзу, дзвоніть за номером телефону: 00 800 67891011.

Дзвінки приймаються будь-якою офіційною мовою ЄС, а також українською та російською по буднях з 9:00 до 18:00 за центральноєвропейським часом (-1 година від київського часу) з будь-якої точки ЄС.

Якщо ви перебуваєте за межами ЄС, дзвінок можна здійснити за стандартним міжнародним тарифом за номером: 00 32 22 99 96 96.

Також ви можете замовити зворотній дзвінок, надіславши текстове повідомлення «call me» разом з кодом країни та вашим номером за телефоном: 00 32 466 9 0 2 0 00 .

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую