ye-logo.v1.2

Українські біженці за кордоном: які зміни сталися за останній час

Суспільство 2974
Для українських біженців поступово змінюються правила
Для українських біженців поступово змінюються правила. Фото: varianty.lviv.ua

З 1 червня в країнах ЄС змінилися правила для українських біженців.

Понад 6,5 мільйона українців покинули домівку через повномасштабне вторгнення російських військ на території України. З початком напливу біженців країни Євросоюзу прийняли рішення щодо соціального захисту біженців від війни.

Сайт "Є" вже писав про те, що потрібно знати переселенцям про Польщу, Чехію, Словаччину, Румунію, Угорщину.

Але багато з цих правил працювали три місяці та з першого червня зазнали змін. Зміни стосуватимуться проїзду, порядку отримання соцвиплат та інших аспектів.

Тож повідомляємо про зміни, які в останній час відбулися в Польщі, Німеччині та Чехії - країнах, які прийняли найбільшу кількість українських біженців.

Польща

Так, у Польщі, яка за час війни прийняла понад 3 мільйони українців з 1 червня скасовує безкоштовний проїзд в громадському транспорті міського та міжміського сполучення. Проте не у всіх містах: до прикладу у Вроцлаві ще мінімум місяць ще можна буде не платити у муніципальному транспорті. Також безкоштовний проїзд залишиться на маршрутах потягів з прикордонних до України міст: Хелма, Грубешів, Люблін, Дорогуськ, Перемишль, Загуж, Ярослав, Жешув.

Актуальні розцінки на квитки та абонементи можна подивитися ось тут.

Разом з тим, поїздки в поїздах другого класу TLK та IC по території Польщі досі залишаються безкоштовними для українців, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року і належать до наступних категорій: діти до 18 років, жінки та чоловіки, старші 60-ти років, особи з інвалідністю.

Крім того, з 1 червня водіі авто з украінською реєстрацією знову повинні сплачувати за проізд державними та концесіиними дорогами Польщі.


У Польщі відбулися зміни для українсбких водіїв

Після початку віини всі тарифи на сплату польських доріг були скасовані для украінців. З 1 червня послаблення для украінських водіів більше не діять і сплачувати за автостради потрібно наряду з іншими учасниками дорожнього руху. У Польщі оплата доріг здіиснюється за проіхану відстань у спеціальних пунктах оплати, розташованих при в'ізді на автомагістраль (шлагбауми) або при в'ізді і виізді. При в'ізді на платну дорогу необхідно купити талон, якии потрібно зберігати протягом всього шляху - він засвідчуватиме оплату дороги. У разі відсутності талону сплачується максимальна вартість дороги в залежності від категоріі авто. Оплатити магістраль можна як карткою, так і готівкою в євро, злотих або доларах. Решта видається лише в злотих. В середньому вартість проізду магістраллю/відрізком магістралі складає 7 євро.

Також у Польщі анонсували, що з липня Польща скасовує виплати компенсаціи особам, що прихистили у себе біженців з Украіни. Про це заявив Уповноважении у справах біженців Павел Шефернакер. Нові обмеження вводяться через те, що чимало украінців вже адаптувались в краіні і можуть починати працювати. До того ж, багато біженців вже повертаються додому до Украіни.

Зараз ті поляки, що надають житло і харчування украінцям, отримують 40 злотих компенсаціі від держави на день. З липня ці виплати припиняться. Водночас залишаються категоріі, які є винятками. Так, держава продовжить покривати витрати на осіб з інвалідністю, вагітних жінок та багатодітних сімей.

З позитивного: у Польщі почала працювати ще одна програма надання грошової допомоги біженцям з України. Але отримають її не всі. Програма гуманітарної допомоги Червоного Хреста Польщі призначена для біженців з України, які ще не отримували фінансових допомог від жодних інших гуманітарних організацій (зокрема, від ООН). Щоб зареєструватися в програмі, потрібно підпадати хоча б під один із наступних критеріїв: мати на своєму утриманні в Польщі принаймні 1 дитину до 18 років або особу старше 50 років; мати на своєму утриманні 2 особи або більше (діти до 18 років або особи старше 50 років); бути старше 50 років або мати в родині особу/осіб з особливими потребами.

На цей момент програма допомоги Червоного Хреста в Польщі скерована тільки для біженців з України, які перебувають у м. Лодзь. Реєстрація на участь у програмі проходить в режимі онлайн, для цього потрібно буде встановити на смартфон окремий додаток IFRC. Там треба буде завантажити всі неохідні документи, в тому числі на кожного члена родини від 14 років і старше. У Польщі розмір фінансової допомоги від Червоного Хреста складає 710 злотих на заявника і 610 злотих на кожну додаткову особу в родині (максимум до 5 осіб). Такі виплати будуть надаватися протягом 4-х місяців.

Німеччина

У Німеччині також скасували безкоштовний проїзд для українців у громадському транспорті, однак. зробили пільги. В цій країні ввели проізнии на всі види міського транспорту в будь-якому місті та регіональних поіздах за 9 євро. Ця картка діє цілий місяць всередині міста та по регіону. До речі, цей пільговий проїзний можуть придбати не лише українці: німецький уряд вирішив запровадити щомісячні безлімітні квитки до кінця літа для всіх жителів Німеччини через різке подорожчання пального.

Крім того, є певні зміни щодо отримання соціальних виплат. З 1 червня у всій Німеччині відбулася зміна правового статусу для українських біженців. Це означає: малозабезпечені біженці з України отримуватимуть пільги/гроші не згідно із Законом про пільги шукачам притулку, а згідно з Другим соціальним кодексом (SGB II). За це відповідає центр зайнятості Jobcenter.


Німецька бюрократія в дії

Для того, щоб перейти до центру зайнятості Jobcenter, повинні бути виконані деякі вимоги: ви маєте офіційні документи Fiktionsbescheinigung або Aufenthaltstitel, а також зареєстровані в Центральному реєстрі іноземців (це так, якщо ви маєте Fiktionsbescheinigung або Aufenthaltstitel, а також отримували пільги відповідно до Закону про пільги шукачам притулку в період з 24 лютого 2022 року по 31 травня 2022 року, а також вам від 15 років до 65 років плюс 10 місяців, ви працездатні.

Всі люди, народжені до 1 липня 1956 р., мають право на «пільги за віком». Ваша заява до центру зайнятості Jobcenter вважатиметься поданою 1 червня 2022 року. Однак вам все одно доведеться подати офіційну заяву, але у вас буде більше часу для цього. Дуже важливо, що з 1 червня українці продовжать отримувати пільги від служби соціального захисту, поки заява не буде розглянута центром зайнятості.

Але отримати допомогу від Центру зайнятості важче. Там беруть до уваги матеріальний стан осіб. Наприклад, якщо ти володієш машиною вартістю понад 7500 доларів, допомога тобі не надається, пише today.ua.

У Німеччині машина – дороге задоволення. Крім того, що ти маєш проходити техогляд, щороку платити податок на автомобіль, необхідно мати страховку на машину і платити її щомісяця. Якщо в тебе є машина - ти маєш певний рівень достатку.

Крім того, після переходу до центру зайнятості біженці від війни продовжують мати медичне страхування в DAKGesundheit. Їм мають надіслати нову картку медичного страхування. Але потрібно переконатися, що ваше ім'я вказано на вашій поштовій скриньці.

Детальна інформація за посиланням.

Чехія

В Празі скасовують безкоштовний проїзд для українців. Згідно з повідомленням Празького інтегрованого транспорту (Prask integrovan doprava), з 12 червня (раніше це планували зробили з 1 червня) громадський транспорт Праги та Середньочеського краю буде платним для біженців із України. Міжміське сполучення також ж стане платним.

Як придбати проїздний квиток у Празі читайте за посиланням.


Інструкція для придбання квитка у Празі

Крім того, празька мерія 15 червня закриє центр для українських біженців. Причина – перевантаженість столиці та відсутність системи переїзду в інші менш завантажені регіони. Центр буде закритий на невизначений термін, доки уряд не запровадить систему перерозподілу біженців або не буде збалансовано навантаження між регіонами. Про це повідомив міський голова Зденек Гржиб (Pirti) після засідання муніципального кризового штабу.

“Потужності в Празі вже давно вичерпані. Єдине, що ми можемо зробити, це – закрити KACPU (Регіональний центр допомоги Україні) і перенаправити біженців в інші регіони, де ця спроможність ще існує”, – сказав мер міста Зденек Гржиб.

Також Чехія скоротила ермін страхового покриття, який мав тривати 6 місяців з моменту прийняття та оформлення статусу в країні лише до 3 місяців. Також вже говорять про скасування безкоштовного житла.

Про зміни, які постійно відбуваються у країнах ЄС можна читати на спеціальному ресурсі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую