ye-logo.v1.2

Російська пропаганда у ЄС: фейки про біженців, обхід санкцій та використання прихильників у Італії

Суспільство 2150
Пропагандистські російські видання обходять санкції
Пропагандистські російські видання обходять санкції. Фото: espreso.tv

Росіянам досі вдається обходити санкції.

Російська пропаганда не припиняє поширювати дезінформацію за кордоном. Більше того, їм вдається залучати видання у країнах ЄС та обходити санкції.

Особливо це стосується атак на українських біженців та спроб посварити українських та польських громадян.

Російська пропаганда у Польщі

Нещодавно про російську дезінформацію у Польщі розповів речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин, пише Польське радіо.

За його словами, дезінформація "назавжди увійшла до репертуару інструментів", за допомогою яких москва хоче впливати на інші країни.

"Ми однозначно маємо справу з класичною дезінформацією та пропагандою. Вони постійно присутні в нашому інформаційному просторі, і слід припускати, що це відбуватиметься й надалі – найближчими роками", – сказав він.

Чиновник пояснив, що російські пропагандисти у різний спосіб намагаються переконати поляків, що приймати біженців з України "дуже дорого для нашої країни, що це викликає багато проблем, що робить всю операцію вкрай безглуздою, а також небезпечною, тому що ми не знаємо, кого приймаємо під свій дах або хто житиме в безпосередній близькості з нами".

Крім того, російська пропаганда просуває брехливу тезу про нібито бажання українців визнати українську мову другою державною в Польщі.

Мета цієї пропаганди - викликати агресію та неприязнь поляків щодо біженців.

За словами Жарина, дезінформаційна діяльність проти українців "майже ідентична" й у зворотному напрямку, тобто росія намагається переконати українців, що Польща "дуже небезпечна для іноземців".

Активно пропаганда працює і у Німеччині.

Фейк про освіту у Німеччині

Як пише видання “Стоп фейк”, деякі анонімні Telegram-канали взагалі заявили, що українці, які шукають притулку в Німеччині, не тільки створюють катастрофічне навантаження на систему освіти, а й «поводяться зухвало» і «не дотримуються правил». Про це нібито свідчать коментарі під публікацією на сайті Die Welt.

Росіяни поширюють фейк про проблеми освіти біженців у Німеччині

Насправді пропагандисти суттєво спотворили сенс статті у Die Welt «Гарні шанси на інтеграцію українських дітей – але нестача вчителів стає небезпечною».

В оригінальному тексті не йдеться про те, що біженці з України «поглиблюють» кризу освітньої системи в Німеччині. Насправді Кевін Чуліна, автор матеріалу, пише про те, що українські діти мають усі шанси успішно інтегруватися в німецьке суспільство, проте наявна ще до війни проблема нестачі вчителів може стати перешкодою в освоєнні німецької мови.

«Шанси на успішну інтеграцію українських школярів до німецької системи освіти високі. Це результат дослідження Інституту економічних досліджень ifo, – йдеться у статті Die Welt, – Рівень компетентності гарний за європейськими мірками. Проте нестача вчителів у цій країні виявляється головною перешкодою на шляху до успіху в освіті».

Дослідження, на яке посилається Кевін Чуліна, ґрунтувалося на порівнянні освітніх програм PISA України та інших європейських країн. Результати показують, що українська освітня система посідає «середні позиції», проте різниця між Німеччиною та Україною особливо помітна в математиці та читанні. Цю різницю також може посилити гуманітарно-психологічне навантаження на біженців та перерва у навчанні через війну. Автори дослідження, на яке посилається Die Welt, пропонують підтримувати дітей «за допомогою освітніх заходів, таких як адекватні можливості для здобуття освіти, курси німецької мови та підтримка в отриманні необхідної шкільної кваліфікації». Однак, як пише Кевін Чуліна, проблема нестачі вчителів, яка існує вже багато років, може завадити українським школярам освоїти німецьку мову і адаптуватися до нової освітньої системи.

Тобто у публікації Die Welt та у дослідженні Інституту економічних досліджень ifo, на яке посилається видання, не йдеться про те, що біженці з України провокують кризу в освітній системі Німеччини. Навпаки – автори стурбовані тим, що вже наявна криза може вплинути на адаптацію українських школярів.

Російська пропаганда регулярно використовує можливість впливати на судження за допомогою подання окремих коментарів як загальної думки щодо якогось питання. У цьому випадку агітпроп застосував той самий метод. Справді, під публікацією Die Welt можна знайти окремі коментарі, які негативно відгукуються про українських школярів. Проте ці окремі коментарі не можуть вважатися такими, що відображають справжню ситуацію.

Більше того, згідно з опитуванням фонду Роберта Боша 92% вчителів вважають, що прибуття дітей-біженців з України не становить серйозної проблеми. Головною проблемою для вчителів стало онлайн навчання на тлі пандемії коронавірусу, що також негативно позначилося на якості знань школярів та на їх мотивації і поведінці.

Обхід санкцій у ЄС

Видання euronews.com опублікувало матеріал про те, що російським пропагандистам з державного RT вдається обходити санкції ЄС та поширювати дезінформацію проти України та її громадян.

Скріни з матеріалів, які потрапили до дослідження

Заборона ЄС прокремлівського російського інформаційного агентства була введена менш ніж через тиждень після початку російського вторгнення в Україну в лютому. В результаті матеріали пропагандистів мали бути заблоковані на всіх засобах передачі та розповсюдження, включаючи соціальні мережі та пошукові системи, захищаючи європейську аудиторію від московської дезінформації. І все ж через чотири місяці дослідники з Інституту стратегічного діалогу (ISD), незалежного аналітичного центру, який спостерігає за поширенням дезінформації та екстремізму в усьому світі, виявили, що статті прокремлівського інформаційного агентства все ще були доступні в Європі завдяки веб-сайтам-дзеркалам та лазівкам в Інтернеті.

«Насправді ми абсолютно випадково зіткнулися з цим. Нас насправді цікавило, як українські біженці представлені в російських ЗМІ та в російському інфопросторі», – пояснила Ката Балінт, одна з аналітиків ISD, яка працювала над дослідженням.

Однак, виявилося, що статті російських пропагандистів можна просто знайти у пошукових системах.

Зосереджуючись на чотирьох мовних версіях RT, заборонених у ЄС – RT англійською, RT Німеччини, RT Франції та RT іспанською – аналітики ISD виявили 15 англійських, 30 німецьких, 10 французьких та 11 іспанських офіційних статей RT, які негативно описують українських біженців, опублікованих станом на початок липня.

За останні місяці ці статті зібрали мільйони переглядів.

«Ми знайшли домени, які були створені після початку заборони, після введення заборони 2 березня», — сказав Балінт, додавши, що ці веб-сайти легко можна віднести до серверів RT і часто виглядають точно так само, як сайти російського інформаційного агентства. сторінки.

"З точки зору змісту, це абсолютно те саме", - продовжила вона.

За словами дослідниці, в доменних іменах цих сайтів не вказано RT.com, а вказано щось інше — щось дуже схоже, але все ж інше — через це ці домени не підпадають під санкції, тож європейці все ще можуть отримати доступ до них аудиторії.

Балінт, додавши, що у відповідь на дослідження ISD Google повідомила, що видалила веб-сайти, які знайшли дослідники ISD.

А ось реакції Європейської комісії ще немає, хоча вони усвідомлюють цю проблему.

В Італії ж вистачає видань, які просувають російські наративи. при чому з посиланням на заборонене у ЄС RT.

Просування пропаганди в Італії

Так, видання Sovranit Popolare нещодавно опублікувало матеріал, в якому намагається переконати читачів в тому. що не можна вірити повідомленням української влади. При цьому. в матеріалі посилаються на березневу статтю журналіста RT America Дена Коена.

В італійському медіа звирнуватили українців у пропаганді з посиларнням на статтю співробітника російське видання

Російська пропаганда дуже часто повертається до старих кейсів. І витягує старі фейки. Ось і зараз “ліве” італійське видання зробило матеріал на підставі публікації авторса, прихильника соціалізму, який працює на російсбке державне телебачення.

Тож варто пояснити, що писало видання “Стоп фейк”, коли публікацію Коена у березні похвалила речниця мзс рф марія захарова.

Текст Коена опублікували на сайті під назвою mintpressnews.com. В публікації є багато штампів, є і «методички» від західних піар-агентств, і «список схвалених Заходом медіа», і український журналіст, «пов’язаний із американською розвідкою». Як доказ викладені так звані «таємні документи» з інструкціями, у яких, очевидно, левову частку займає «ультраправа і неонацистська пропаганда».

І ось зараз це все перепостили італійці, додавши легенди про “привида Києва”, а також поширені фейки про Степана Бандеру.

Щодо Коена, то він стверджував, що залишив RT влітку 2019 року. Однак ця інформація у фактчекерів викликала серйозні сумніви, адже він і досі виступає на RT (телеканал все ще продовжує трансляцію в інтернеті на сторонних сайтах), говорячи, що Росія не агресор, путін у всьому має рацію і що Україну дійсно необхідно якнайшвидше денацифікувати.

Як бачимо, росіянам не лише вдається обходити санкції ЄС і поширювати пропаганду, але й залучати прихильників серед видань у таких країнах як Італія.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую