ye-logo.v1.2

Землетрус в Україні, або Чи можливе повторення турецького сценарію

Суспільство 9757
Магнітуда найпотужнішого землетрусу в Туреччині сягнула 7,8 бала
Магнітуда найпотужнішого землетрусу в Туреччині сягнула 7,8 бала. Фото: інформаційного агентства «Anadolu Agency»

З 1990 року в Україні зафіксували десять землетрусів, потужність яких перевищувала чотири бали.

У понеділок, 6 лютого, у Туреччині та Сирії сталася серія руйнівних землетрусів. Магнітуда найсильнішого сягнула 7,8 бала. На час написання матеріалу кількість загиблих зросла до понад 9 тисяч 638 людей. Однак рятувальники все ще розбирають завали. Тому у Всесвітній організації охорона здоров’я припускають, що стихія могла забрати до 20 тисяч життів. Скориставшись трагедією, творці фейків почали поширювати у соцмережах повідомлення нібито Україну може спіткати подібна доля. Мовляв, у Києві взагалі можливий землетрус у вісім-дев’ять балів.

Як зазначає видання «Без брехні», фейки про можливі руйнівні землетруси в Україні схожі за змістом і покликані поширити паніку, а не попередити про потенційну небезпеку. Найперше усі посилаються на анонімних експертів-сейсмологів, використовують лячні картинки та наукові терміни без будь-якого їх пояснення.

Творці останніх фейків говорять, що епіцентром потужного землетрусу в Україні може стати зона Вранча, що у Румунії. Вона дійсно існує та є одним з найбільших сейсмічних вузлів Європи, розташований на вигині Карпатської дуги. Наприклад, 6 лютого там стався землетрус з магнітудою у 4,6 бала.

«Максимальні магнітуди землетрусів з цієї зони можуть досягати 7,6 бала. Тобто про вісім-дев’ять балів, яким нас лякають мова навіть теоретично не йде. На більшості території України теоретично можуть бути чути відголос землетрусу, але не вище за чотири-шість балів. І це при умові, що в епіцентрі буде максимальна магнітуда. Відповідно, якщо у Румунії зафіксували поштовхи у 4,6 бала, то теоретично до нас могло б «докотитися» відлуння у 2,5-3 бали. Проте 6 лютого навіть воно не докотилося», — пояснило видання «Без брехні» з посиланням на інформацію Інституту геофізики Національної академії наук України.

Мапа сейсмічної активності України. Фото: Світлового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку

Мапа сейсмічної активності України. Фото: Світлового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку

Подібні фейки не є чимсь новим. Наприклад, схожі чутки ширилися у 2019 році. Щоб розібратися у ситуації, тоді сайт «Є» звернувся до представника Інституту геофізики НАН України Олександра Кендзера. За його словами, найбільш сейсмоактивним регіоном є Закарпаття. Там магнітуда землетрусу може досягати семи балів.

Такий землетрус можливий, але це не означає, що він відбудеться. Ніхто з науковців, які працюють в цьому напрямку, наразі не вважає, що землетруси відбуваються за розкладом. Вони є випадковими подіями та виникають лише тоді, коли створюються певні умови для цього.

Якщо землетрус все-таки колись станеться, то на Хмельниччині його потужність не перевищуватиме семи балів. Однак це рідкісні явища для нашої території. Вони трапляються раз на п’ять тисяч років. Однак до них слід готуватися, дотримуючись усіх державних будівельних норм під час зведення будинків.

Скільки балів землетрусу витримають будинки й чи є небезпека для АЕС

Представник київської команди архітекторів «BUR» Дмитро Макагон розповів у фейсбуці, що інженери під час розрахунку конструкцій будинків і споруд користуються мапою сейсмічного районування. Наприклад, будинки у Києві спокійно витримають землетрус мінімум у п’ять балів, але така інтенсивність там малоймовірна. Натомість в Одесі нові будівлі витримають сім балів, а у Львові — шість.

«Тож хвилюватись не варто. Ну, хіба що ви живете в старому будинку, який і так вже руйнується», — зазначив Дмитро Макагон.

Інженери під час розрахунку конструкцій будинків і споруд користуються мапою сейсмічного районування. Фото: з фейсбуку Дмитра Макагона

Інженери під час розрахунку конструкцій будинків і споруд користуються мапою сейсмічного районування. Фото: з фейсбуку Дмитра Макагона

Незначне відлуння землетрусу в Туреччині зафіксували системи сейсмічного моніторингу Хмельницької та Південноукраїнської атомних електростанцій. Однак для них жодної небезпеки немає.

За словами президент Енергоатому Петра Котіна, усі українські АЕС проєктувалися з урахуванням сейсмічної активності регіону. При виборі майданчиків для будівництва обиралися ті ділянки, де найбільш безпечно. Вітчизняні атомні станції здатні витримати землетруси потужністю до семи балів. Також в АЕС працює аварійний захист енергоблоків: при шести балах блоки терміново зупиняються та переводяться у безпечний стан.

Дала тріщину вежа Кам’янецької фортеці: які землетруси траплялися на Хмельниччині

За інформацією ресурс «Earthquakes.Zone», з 1990 року Україна пережила десять землетрусів, магнітудою понад чотири бали. Найсильніший, у 4,9 бала, стався 5 липня 2008 року. Однак його епіцентр був у Чорному морі, за 125,9 кілометра від Одеси. Відповідно — жодних руйнувань не було. Теж стосується інших землетрусів, які останніми десятиліттями спіткали нашу країну.

Один з останніх відчутних для Хмельниччини землетрусів стався вранці 23 вересня 2021 року. Найбільше він був помітний на півдні та заході нашої області. Зокрема, на Кам’янеччині та Чемеровеччині. Втім, трусонуло й у Хмельницькому. Люди говорили, що відчули поштовх, вібрацію або гул за вікном. В когось захиталася люстра чи навіть відчинилися двері на балконі.

У Головному центрі спеціального контролю повідомили, що тоді епіцентр землетрусу був зафіксований у Тернопільській області — в районі міста Чортків, на глибині шість кілометрів. Його магнітуда становила 4,3 бала. Таким чином він належав до помірних землетрусів, які відчувається людьми всередині приміщення.

Що цікаво, ресурс «VolcanoDiscovery» повідомляє, що протягом останнього року на Хмельниччині або поблизу неї сталося чотири землетруси магнітудою три бали й два землетруси магнітудою два бали. Останній — 23 листопада 2022-го. Втім, далеко не усі їх відчули.

Проте історики стверджують, що на території нинішньої Хмельниччини траплялися сильніші землетруси. За інформацією Хмельницького обласного краєзнавчого музею, 11 червня 1738 року майже дев’ятибальний (в епіцентрі) землетрус зруйнував будівлі багатьох румунських міст. На Поділлі дала тріщину одна з веж Кам’янецької фортеці. А 6 квітня 790 року стався сильний поштовх у Трансільванії. Трусило не лише на Поділлі, а й до чотири-п’ять балів відчувалося у Житомирі, Києві, Херсоні.

Поради, що робити у разі землетрусу

За інформацією Державної служби з надзвичайних ситуацій України, якщо ви перебуваєте на першому-другому поверхах будинку, негайно залиште його відійдіть від нього на відкрите місце.

Якщо ж на вищих поверхах — негайно залиште кутові кімнати. Опісля станьте в отворі внутрішніх дверей або в кутку кімнати, якомога далі від вікон і важких предметів. Також можна сховатися під міцними столами, поблизу головних стін чи колон. І обов’язково — закрийте голову руками. Коли завершиться перша серія поштовхів, якомога швидше залиште будинок.

У жодному разі не можна користуватися ліфтом. Вибігати з будинку потрібно швидко, але обережно. Зокрема, дивитися під ноги. Наприклад, чи не обвалилися сходи. Слід остерігатися уламків і електричних дротів. Безпечним буде місце, яке розташоване якомога далі від високих будинків, мостів, ліній електромереж.

Далі переконайтеся, чи поблизу немає постраждалих. Сповістіть про них рятувальників і медиків. За потреби — надайте першу домедичну допомогу.

Краще не користуватися автотранспортом, а пересуватися пішки. Якщо ж ви їдете на автомобілі, під час землетрусу слід зупинитися та вийти з автівки до припинення коливань.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую