ye-logo.v1.2

Як воюють з російською пропагандою за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 1703
Польща - одна з країн, яка найбільше потерпає від роспропаганди
Польща - одна з країн, яка найбільше потерпає від роспропаганди. Фото: ukrinform.ua

Про російські фотофейки розповідає одне з головних медіа у Франції.

російську пропаганду все більше помічають у країнах Євросоюзу. А розвінчування фейків активно відбувається у топових медіа й на щотижневих пресконференціях представників урядів.

Фейкові мітинги

російські пропагандисти продовжують поширювати в мережі фейки про проведення нібито мітингів проти українців в Європі.

Раніше сайт “Є” писав про фейк, що нібито у Румунії відбулися безпрецедентні масові протести проти НАТО та проукраїнської політики влади.

Подібний фейк пропагандисти поширювали й про Словаччину. Тепер настала черга Нідерландів.

Пропагандисти у мережі поширили відео масових протестів у Нідерландах. Користувачі стверджують, нібито люди протестують проти надання зброї Україні та вимагають відновити ферми, які збанкрутіли внаслідок санкцій проти рф. Але це — неправда. Демонстранти виступають проти цифрової валюти центрального банку, яку планує впровадити уряд країни.

За допомогою напису на плакаті, який видно на відео, фактчекери знайшли схоже фото та відео у твіттері та встановили, що протести відбулися в Амстердамі 5 лютого цього року. У твіттері можна знайти й інші відео з протестів. Напис на плакаті «Разом за Нідерланди» («Samen voor Nederland») — це назва організації руху за свободу в Нідерландах, яка складається з декількох партій.

На сайті організації 31 січня розмістили оголошення про те, що 5 лютого планується демонстрація проти цифрової валюти центрального банку (CBDC), яку хоче запровадити уряд країни. У звіті організації не йдеться ні про виступи проти надання зброї Україні, ні про відновлення ферм.

У майбутньому уряд Нідерландів планує ввести в обіг цифрові гроші. Прикладом цього є цифрове євро. Організатор демонстрації та учасники протесту вважають, що програма CBDC може обмежити свободу громадян витрачати гроші анонімно та на власний розсуд. Критики цифрових грошей додають, що технологію можуть використати для контролю за суспільством Нідерландів, пише видання “Вокс Чек”.

Саме це й стало причиною мітингів, а не війна в Україні.

Фейкова реклама

Раніше “Сайт “Є” писав про понад 1 тисячу 600 фейкових акаунтів у Facebook використовувалися для поширення пропаганди серед аудиторії в Німеччині, Італії, Франції, Великобританії та Україні.

Підроблені облікові записи в соціальних мережах потім використовували для поширення посилань на фейкові новини та інші проросійські пости та відео у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі й твіттері. Зокрема, активно поширювалися фотофейки з антиукраїнською рекламою нібито в країнах Заходу. Подібна дезінформація одна з найпоширеніших тактик російської пропаганди.

Як встановили фактчекери видання france24.com, найбільше подібні фейки розповсюджували в польських та американських соцмережах.

“Команда фактчекерів FRANCE 24 проводила розслідування з листопада 2022 року та помітила різноманітну фейкову антиукраїнську рекламу по всьому світу. Все це було продуктом російської дезінформації та пропаганди”, - підкреслили автори програми.

У випуску програми «Правда чи фейк» журналісти показали, як використовували фейкові зображення з президентом України Володимиром Зеленським.

Антипольські наративи роспропаганди

Польща наряду з Німеччиною є країною, де висока активність російської пропаганди.

Як розповів заступник міністра координатора спеціальних служб й уповноважений уряду з безпеки інформаційного простору Республіки Польща Станіслав Жарин, частка пропагандистських атак на Польщу в інформаційній війні росії проти Заходу зростає, пише dziennik.pl

Кремль прагне зламати волю вільного світу підтримувати Україну, проштовхнути маніпулятивну картину російської агресії та розпалити недовіру між поляками й українцями. російська пропаганда робить усе можливе, щоби зміцнити фальшивий міф про росію, яка перебуває в ізоляції Заходу. З цією метою зображує Польщу як непередбачуваного лідера антиросійського фронту, поширює дезінформацію нібито про плани Польщі захопити Західну Україну і звинувачує Варшаву в мілітаризації.

Для створення фальшивого уявлення про Польщу пропаганда росії нещодавно використала історичний ревізіонізм. Пролунали звинувачення Польщі у початку Другої світової війни та неправдиві припущення, що довоєнна влада Польщі проводила провокаційну політику щодо Німеччини і гнобила німецьку меншість.

Ця спроба російської пропаганди, використовуючи історичний ревізіонізм, знайшла підтримку деяких кіл у Німеччині. ЗМІ, пов’язане з проросійською партією AfD, опублікувало великий дезінформаційний матеріал, що поширював подібну брехню про причетність Польщі до початку Другої світової війни.

Водночас мабуть скоординованими зусиллями невеликі засоби масової інформації, які діяли в інформаційному просторі Німеччини, поширювали дезінформацію про те, що західні території Польщі є німецькими за походженням і що Німеччина втратила їх.

Окрім історичного ревізіонізму, кремль нещодавно використав ще один інструмент впливу, що сягає часів холодної війни, а саме інспірацію пацифістських протестів. У Польщі та на Заході з’являються антивоєнні групи, які вимагають припинити західні постачання для України.

В інформаційному просторі Польщі триває спільна операція росії зі збору розвідданих та інформаційної війни, яка має на меті підірвати польсько-українські відносини. Розповсюджуються фальшиві електронні листи, офіційні листи, флаєри, що закликають поляків повідомляти владі про біженців з України.

Маніпуляція при використанні англомовних цитат

Центр протидії дезінформації розповів, що у телеграм-каналах поширюють інформацію, що британський генерал нібито передрік Україні втрату Харкова та Запоріжжя.


Але це маніпуляцію. Типова ситуація, коли пропагандисти у власних інтересах перекручують слова спікерів іноземною мовою. Адже, далеко не всі будуть перевіряти оригінал.

“Дезінформація поширюється з посиланням на авторитетне джерело - британську газету Daily Express. Об’єктом пропагандистів стала публікація з коротким описом інтерв’ю генерала британської армії Руперта Джонса британській цифровій радіостанції Times Radio.

Насправді в оригіналі газети та відеозаписі інтерв’ю Руперт Джонс ділиться своїми здогадками щодо можливих цілей росії, які вона буде намагатись досягти у наступному масштабному наступі”, - відмітили у Центрі протидії дезінформації.

Британський генерал наголосив, що його слова є лише припущенням, адже плани сторін залишаються в секреті.

Тобто військовий експерт зробив припущення щодо військових цілей росіян та спроб їх наступу, але не говорив, що їм вдасться це реалізувати. Пропагандисти ж подають матеріал як прогноз.


Тік-ток заблокував російських ботів


Китайська компанія TikTok заблокувала найбільшу мережу ботів із росії, які поширювали пропаганду про війну рф проти України серед жителів Європи, повідомляє Bloomberg із посиланням на звіт компанії для Євросоюзу.

Створені в росії боти, як повідомляється у звіті, маскувались під європейських користувачів і публікували контент на тему війни в Україні німецькою, англійською та італійською мовами – для цього вони використовували програми синтезу мови. У публікаціях пропагувалась проросійська позиція.

Загалом компанія заблокувала 1 тисячу 686 таких акаунтів. Пропагандистська мережа, як наголошується у звіті, функціонувала з липня по вересень 2022 року. У цих акаунтів було понад 133 тисячі підписників.

Крім цього, TikTok обмежив доступ до 18 акаунтів із Грузії, які «видавали себе за агентства новин» і поширювали інформацію на підтримку війни в Україні. Ці акаунти орієнтувалася на російськомовну аудиторію в Казахстані, Білорусі та Україні, пише Стоп Фейк.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую