ye-logo.v1.2

Російська пропаганда та як їй протистояти: підбірка тижня

Суспільство 1841
Польща намагається протидіяти російській пропаганді
Польща намагається протидіяти російській пропаганді. Фото: delfi.lt

Пропаганда кремля ведеться на 30 мовах.

В країнах ЄС експерти різних наукових центрів все більше дають рекомендації щодо протидії російській пропаганді. Одним зі способів є підвищення медіаграмотності населення.

Польський аналітичний центр Warsaw Institute Foundation зробив дослідження про вплив російської пропаганди та протидії їй.

Експерти пропонують ввести заняття з медіаграмотності (включаючи використання соціальних медіа) і критичного мислення до навчальних програм на всіх рівнях освіти в Польщі. Адже найбільш уразливою групою до впливу дезінформації є ті, хто користується соціальними медіа.

Аналітики відмічають, що метою російської пропаганди є послаблення польсько-українських відносин шляхом створення антагонізму між двома народами. А також зменшення підтримки поляками подальшої військової та гуманітарної допомоги Україні та нівелювати міжнародну позицію Польщі, приписавши їй проведення провокаційної політики щодо москви та прагнення втягнути НАТО у війну з росією.

Російська дезінформація охоплює різні теми і часто базується на емоціях, і за її допомогою країна-агресор також намагається створити хаос і паніку в польському суспільстві. Дезінформація є легкодоступною зброєю з низькою вартістю та великою дією, і завдяки розвитку нових технологій і нових методів обману вона може бути все більш ефективною, що робить її зростаючою загрозою.

За даними Відділу стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх дій (EEAS), росія залишається головним суб’єктом, відповідальним за маніпулювання інформацією та втручання, які вона веде 30 мовами (зокрема, 16 належать державам-членам ЄС). У період з жовтня по грудень 2022 року росія відповідальна за 88% усіх маніпуляцій, виявлених і проаналізованих експертами служби. З них 60% були спрямовані на підтримку російського вторгнення в Україну, а 33% були спрямовані проти української влади.

У 35% випадків кремль намагався спотворити картину війни в Україні, нав’язуючи власну інтерпретацію подій, а в 42% випадків намагався скерувати увагу громадськості на країни-члени НАТО, приписуючи відповідальність за виникнення конфлікту на них. Крім використання дезінформаційно-пропагандистського апарату, Росія все більш витонченим чином використовує техніку імітації у своїх операціях впливу, наприклад, їх пропагандисти видають себе за представників міжнародних організацій, ЗМІ та людей, які користуються широкою довірою.

Російські операції з дезінформації підтримуються Китаєм, але масштаби цієї співпраці відносно обмежені, їх виявили у 5% проаналізованих випадках дезінформації.

Попри заходи, вжиті польською владою для обмеження впливу російської дезінформації на суспільство, інформаційні маніпуляції кремля продовжують впливати на сприйняття людьми війни в Україні, а також тем, пов’язаних з нею. Про це, серед іншого, свідчить опитування, проведене компанією Maison & Partners на замовлення Warsaw Enterprise Institute у вересні 2022 року та січні 2023 року.

Експерти пропонують для підвищення ефективності держави у протидії дезінформації створити інституцію, відповідальну за координацію зусиль у боротьбі з дезінформацією та проведення активної стратегічної комунікації від імені держави. Ця інституція має бути створена при Раді міністрів і має бути вищою за організаційні підрозділи, відповідальні за стратегічну комунікацію в різних міністерствах. При цьому слід активніше залучати спецслужби до інформування громадськості про ворожу діяльність росії та Білорусі в інформаційному просторі, наприклад працювати з попереджувальною інформацією про загрозу дезінформації стосовно різних можливих фейків.

Публікація на сторінці консульства

Так, в соціальних мережах російська пропаганда активно використовує підроблені фото та відео.

Наприклад, раніше “Сайт “Є” неодноразово писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за репортажі відомих агентств BBC, CNN і DW. Тепер справа торкнулась й дипломатичних установ.

Користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що на офіційному акаунті консульства США в Мілані у Twitter з’явився пост із зображенням прапора України, з-за якого виглядає прапор нацистської Німеччини. Сама публікація супроводжується підписом «Ми всі знаємо правду», нібито прирівнюючи сучасну Україну до нацистської Німеччини.


Як встановили видання “Стоп Фейк”, станом на 28 лютого 2023 року на офіційній сторінці консульства США в Мілані в Twitter немає такої публікації. Проте, судячи з усього, таке зображення дійсно з’явилося 27 лютого, але воно було опубліковане не співробітниками консульства, а хакерами.

Користувачі соціальних мереж поширили публікацію хакерів, видавши її за позицію консульства США в Мілані.

«За останні кілька годин наш акаунт у Twitter постраждав від хакерської атаки невідомих, які несанкціоновано змінили його вміст. Проблему було оперативно вирішено. Ми працюємо над встановленням причин і винних у вторгненні», – йдеться в заяві американського консульства.


Фейк про біолабораторії від американського видання

Однією з головних тем для російської пропаганди є “біолабораторії в Україні”. Цей міф росіяни активно намагаються поширювати й в країнах ЄС та у США.

Цього разу медіа рф посилаються на сюжет американського телеканалу OAN, у якому йдеться про те, що Україна разом зі США нібито проводять небезпечні експерименти в українських біолабораторіях. У статті додають, що заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд визнала, що в Україні є біолабораторії.

Це — неправда, пише видання “Вокс Чек”. В Україні немає лабораторій, в яких би розробляли біологічну зброю чи проводили небезпечні експерименти. У сюжеті телеканалу One America News репортер справді говорить про американські біолабораторії в Україні. Також у відео ведучий заявляє, що Україна нібито не є окремою країною, а підпорядкована Заходу. У сюжеті автор називає Володимира Зеленського актором, який «виконує свою роль».

Крім того, видання OAN поширює кремлівські наративи, як от заяви про «звірства» від ЗСУ або про те, що в лікарні Маріуполя нібито були вогневі точки ЗСУ. Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що One America News — упереджене видання, яке поширює пропаганду, теорії змов та фейкові новини. росія часто використовує західні медіа для поширення пропаганди, зокрема про Україну.

З 2005 року Україна співпрацює з США за Програмою зменшення біологічної загрози. США допомагають покращити українські лабораторії, проводити дослідження в галузі біології, а також контролюють захист біологічних матеріалів для зменшення ризику викрадення або використання небезпечних патогенів в Україні. Тобто Міноборони США разом працює з Україною над підвищенням біозахисту і біобезпеки, аби ці речовини не загрожували українцям.

Наприклад, у 2019 році США передали Україні чотири мобільні лабораторії для допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню під час пандемії COVID-19. Того ж року США допомогли побудувати дві лабораторії для Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. США та ООН неодноразово підкреслювали, що в Україні немає програми розробки біологічної зброї. росія використовує такі повідомлення, аби вкотре виправдати свої злочини.

Повідомлення про те, що колишня представниця Держдепу США Вікторія Нуланд визнала, що в Україні є біолабораторії, — фейк, адже її слова вирвали з контексту. Сенатор США Марко Рубіо запитав Нуланд, чи має Україна біологічну та хімічну зброю. Своєю чергою Вікторія Нуланд відповіла, що в Україні є дослідницькі об’єкти, матеріали яких можуть потрапити до росіян.

Агент впливу Джонні Міллер

Російська пропаганда для поширення дезінформації та фейків використовує не лише іноземні ЗМІ, які полюбляють теорії змов, а й окремих медійників, лояльних до себе.

Центр протидії дезінформації відмічає, що Джонні Міллер - «британський» журналіст. Чоловік родом з Ірану і працює на іранському англомовному каналі Press-TV, проте має британське громадянство, що дає йому змогу приховувати свою справжню національність.


Журналіст знімає на тимчасово окупованих українських територіях пропагандистські репортажі, які потім використовують на телебаченні країн Заходу.

Особливу увагу Джонні Міллер приділяє «українським злочинам» на Донбасі та усіляко вихваляє російських військових, які нібито рятують російськомовних українців.

Раніше “Сайт “Є” писав про кількох людей, які активно займаються російською пропагандою у Німеччині. Серед них керівник місцевого телеграм-каналу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую