ye-logo.v1.2

Що на сніданок? Вівсянка!

Суспільство 13233
Фото: Олександра НІКІТІНА

Кореспонденти «Хмельницької народної газети «Є» дізнавалися, які вівсяні пластівці вітчизняного виробництва до сніданку смакують найбільше

Дієтологи та гастроентерологи впевнені, що вівсянка - це якраз те, що треба для сніданку. Адже давно доведено, що ті, хто не забуває поснідати, краще думають та запам'ятовують, мають менше проблем із зайвою вагою і протягом дня перебувають в гарному настрої. Але чому ж саме вівсяна каша?

Гарний настрій забезпечено

Користь вівсяної крупи відома з давніх давен. За своїми властивостями овес настільки близький до грудного молока, що немовлят в давнину вигодовували саме вівсяним молочком (настоєм з двічі пропареної й процідженої вівсянки). І навіть така проста страва, як вівсяна каша, чудово заспокоює нерви, нормалізує сон і повертає гарний настрій. Вся справа у вітамінах групи В - їх у вівсянці величезна кількість. Особливо вітаміну В6, котрий відновлює клітини мозку. Крім цього, овес багатий на цинк і кремнієву кислоту – за вмістом цих речовин він - справжній лідер. Саме високий вміст кремнію робить з вівсяних пластівців відмінний протитуберкульозний засіб: паличка Коха ненавидить вівсянку, адже кремній в її складі не дозволяє їй проявляти свої смертоносні властивості.
 
Чому саме «Геркулес»?

Хоч батьківщиною вівса вважаються Північно-Східний Китай та Монголія, більше за всіх на світі вівсянку люблять шотландці. До Великої Британії овес завезли дві тисячі років тому і довгий час використовували як корм для коней. Однак холодний вологий клімат змусив шотландців перетворити овес і на їжу для себе. Нині традиційний англійський сніданок неможливо уявити без тарілки вівсяної каші. Та якщо в Англії кашу варять переважно з вівса, то в нас – частіше з пластівців. То в чому ж різниця між вівсом і вівсяними пластівцями? Виявляється, аби зварити кашу з цільного вівса, потрібно не менше години: саме стільки потрібно зернам, щоб розваритися. А пластівці – це той самий овес, але він пройшов обробку: помел, плющення, віджимання. В результаті ми отримуємо вівсяні пластівці, легкі в приготуванні, але з тим самим набором поживних речовин, що їх містить овес.

Перший напівфабрикат вівсяної каші в торгівлі з’явився на зорі радянської влади. Тоді йому й дали назву «Геркулес». На упаковці було зображено щокастого малюка з ложкою в руці. Цей товар рекламували як їжу, яка дає силу.

Смакують всі!

На полицях наших магазинів нині можна зустріти вівсяні пластівці різних видів. Одні, аби приготувати, потрібно проварити кілька хвилин, інші - «моментальні»: залив кип'ятком - і готово. Перші - це пластівці типу «Геркулес» - цільні зерна, з яких зняли тільки грубе лушпиння, а значна частина оболонки і зародка, котрі містить все найкорисніше, залишилася. А ось «моментальні» каші в процесі тривалої обробки втрачають більшу частину біоактивних речовин і харчових волокон. Тому варто знати: чим меншу обробку пройшли пластівці, тим вони корисніші. Тож ми вирішили продегустувати саме ті, які потрібно проварювати, віддавши перевагу користі, а не економії часу.

Для того, щоб посмакувати вівсянкою та визначити, які ж пластівці – кращі, ми відправилися за покупками на продовольчий ринок та до супермаркета. Для дегустації обрали вівсяні пластівці п'ятьох вітчизняних виробників: торгової марки “Добродія” - “Вівсяні пластівці № 1” (ціна — 18 гривень за 500 грамів), “Пластівці вівсяні” від торгової марки “Геркулес” (ціна — 15 гривень за 800 грамів), “Пластівці вівсяні “Екстра” виробництва торгової марки “Хуторок” (ціна — 12 гривень за 400 грамів), “Пластівці вівсяні “Геркулес” від торгової марки “Козуб” (ціна — 14 гривень за 800 грамів) та вівсяні пластівці “на вагу” від харківських виробників.

Одразу відзначимо, що маркування сподобалося нам на усіх чотирьох пакунках (нагадаємо, що п'ятий зразок продавався “на вагу”). Виробники зазначили не лише поживні, енергетичні цінності продукту та його спосіб приготування, а й безліч іншої корисної інформації. Виробник “Добродія”, наприклад, поділився рецептом каші “Красуня”, “Козуб” розмістив інформацію про користь вівса, а “Геркулес” відзначив, що пластівці виготовлені з кращих сортів вітчизняного вівса.

Витримавши правила щодо способу приготування (обрані нами пластівці потрібно заливати окропом у співвідношенні 1:2 та проварювати від 3 до 7 хвилин) ми отримали готову для споживання кашу. Аби оцінити саме смак вівсяних пластівців, кашу лише трішки підсолили, а от маслом не приправляли. Відзначимо, що усі п'ять зразків обраної вівсянки були чистими від сторонніх домішок на кшталт лушпиння чи вівсяних вусиків. Лише у вівсянці, яку купували “на вагу”, одному з дегустаторів трапилося лушпиннячко.

Щодо дегустації, то поціновувачам вівсяної каші усі зразки видалися достатньо смачними. Аромат відварених пластівців був властивим, без затхлого, цвілого та інших сторонніх запахів. Смак також властивий - без кислого, гіркого й інших сторонніх присмаків. В цьому плані вони виявилися однаковими, тобто смачними. Але щодо консистенції вівсяної каші, то тут команда дегустаторів розділилася на два табори: той, яким більше сподобалися зразки в'язкої каші (це “Геркулес” та крупа “на вагу”) і вівсянки з більш цілісними пластівцями, якою виявилася каша решти виробників. Любителям в'язкої каші особливо припали до душі пластівці від “Геркулесу”, хоча декому найбільше смакували “безіменні з мішка”. А от серед зразків вівсянки з більш цілісними пластівцями, найбільше голосів отримали вівсяні пластівці “Хуторок”. Всього на бал від них відстала вівсянка торгової марки “Козуб”, котра завоювала прихильність багатьох дегустаторів розміром пластівців (вони були достатньо великими і гарно набухали під час варіння).

До речі, якість геркулесу кожен може перевірити і в себе вдома. Якщо каша виходить занадто клейка — не біда. Начитавшись корисної інформації про геркулесову кашу, відзначимо, що ця клейковина дуже корисна для шлунково-кишкового тракту. А от якщо вівсяні пластівці, навпаки, довго не перетворюються на кашу і погано вбирають воду, то швидше за все, ви зіткнулися з неякісним товаром. І ще. Якісна вівсянка ніколи не повинна гірчити: неприємний присмак з’являється через неповну обробку зерна.

Коментар фахівця

Альона Брянцева, головний лікар-дієтолог області:

«Справді, каші — основа здорового харчування та збалансованого раціону кожного з нас. А тому і каші, і круп'яні супи мають бути в щоденному раціоні і дитини, і літньої чи дорослої людини, і вагітної жінки чи мами, котра годує дитину грудьми. Кожна крупа цінна по-своєму. Якщо говорити про вівсяну крупу чи вівсяні пластівці, то можна стверджувати, що це дуже корисний продукт, особливо, якщо ця крупа — неочищена. Адже в цих неочищених оболонках містяться так звані обволікаючі речовини, надзвичайно корисні для нашого кишківника. А ще така крупа досить багата макро- та мікроелементами і вітамінами групи В - В1, В2, В6, які беруть участь в незамінних процесах центральної нервової, серцево-судинної, дихальної та ендокринної систем, мають позитивний вплив на шкіру, зір. Тобто, вівсянку можна вважати лідером серед круп за вмістом цих вітамінів.

Щодо користі вівсяної каші, зерно для якої потрібно проварювати, і «моментальних» каш, то тут має обирати кожен для себе. Звісно, краще кашу готувати з неочищеного зерна, яке не піддавали термічній обробці, тоді вона буде повноцінною за своїм складом. Каші швидкого приготування — вже пройшли певну гідротермічну обробку, але можливість приготувати їх швидко допомагає багатьом господиням зекономити час в скаженому ритмі нашого життя. Тому я б радила такі каші збагачувати, наприклад, фруктами. Не лінуватися додати в тарілку з такою вівсянкою шматочки яблука чи терту морквину, або ягоди, сухофрукти за смаком, плюс пів чайної ложки меду, тоді вона буде збагачена вітамінами та мікроелементами і принесе дитині чи дорослому набагато більше користі, аніж та, яку просто залили водою чи молоком».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую