ye-logo.v1.2

Не поспішайте пити йод, або Як підготуватися до ядерної катастрофи

Суспільство 1935
Ядерна катастрофа на Запорізькій АЕС матиме страшні наслідки для економіки та екології континенту
Ядерна катастрофа на Запорізькій АЕС матиме страшні наслідки для економіки та екології континенту. Фото: з фейсбуку Енергоатому

Наразі жоден зі сценаріїв подій на Запорізькій АЕС не потребує йодної профілактики.

Нещодавно представники державної влади заявили про можливу ядерну катастрофу на Запорізькій атомній електростанції, яка досі окупована росіянами. Ворог замінував її та може готувати теракт. Як наслідок, радіаційне забруднення загрожує Україні, Європі та навіть самій росії. Про подібну загрозу говорили й торік. Однак після підриву рашистами Каховської гідроелектростанції теракт на Запорізькій АЕС виглядає досить ймовірним сценарієм.

Запорізька АЕС має одразу шість енергоблоків, що робить її найбільшою атомною електростанцією в Європі. Вона перебуває під російською окупацією з 4 березня минулого року. На її території ворог розмістив військову техніку та вибухівку. Також з території станції продовжує обстрілювати Нікополь, який розташований на іншому березі Дніпра.

Торік було кілька причин побоювань ядерної катастрофи. По-перше, росіяни періодично обстрілювали захоплену ними станцію. За допомогою таких провокацій вони хотіли очорнити Україну. Переконати міжнародну спільноту, що це наші воїни б’ють по станції. По-друге, виникла проблема з охолодженням енергоблоків. Однак тоді ймовірність загрози дещо зменшилася після їхньої зупинки.

Нові сценарії ядерної катастрофи на Запорізькій АЕС

Знову про небезпеку заговорили після того, як 6 червня рашисти підірвали Каховську ГЕС. Виникло питання наповнення ставка-охолоджувача Запорізької АЕС. Поки що ситуація залишається контрольованою. За інформацією Енергоатому, станом на 26 червня фіксується незначне зниження рівня води у ставку-охолоджувачі. Наразі він становить 16,58 метра. Цього достатньо для забезпечення потреб станції. Рівень води в каналі теплоелектростанції, звідки за необхідності підживлюється ставок Запорізької АЕС, залишається на рівні 11,15 метра.

«Зауважимо, що протягом останнього часу рівень води в каналі суттєво не падає. Його показники вже не залежать від Каховського водосховища. Варто нагадати, що енергоблоки Запорізької АЕС не працюють з вересня 2022 року. Тож відтоді активного випаровування води зі ставка-охолоджувача не відбувається», — зазначили представники Енергоатому.

Однак є інша небезпека. Керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов спершу заявив, що росіяни замінували ставок-охолоджувач. Якщо вони його підірвуть, можуть виникнути значні проблеми. Однак, що має на увазі під «значними проблемами», він не уточнив. Пізніше в інтерв’ю британському виданню «New Statesman» Кирило Буданов розповів, що без охолодження ядерні реактори можуть розплавитися за період від десяти годин до 14 днів.

Як пояснила виданню «Без брехні» старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Олена Паренюк, варіантів розвитку подій безліч. П’ятий енергоблок Запорізької АЕС перебуває в гарячому зупині. Тому його потрібно надалі охолоджувати. Якщо опустити рівень води, то через якийсь час паливо розжариться, тиск підвищиться і реактор вибухне зсередини. Тоді радіонукліди піднімуться у повітря і їх рознесе вітром. Куди? Наразі це неможливо передбачити.

Проте Олена Паренюк вважає, найбільш ймовірним інший сценарій. Окупанти можуть підірвати сховище відпрацьованого палива або всі енергоблоки. У такому разі не буде тепловибуху як у Чорнобилі. Натомість радіоактивні речовини зі сховища витечуть у Дніпро. Все нижче за течією буде забруднене.

«Якби у нас використовувались ще якісь меліоративні канали, які брали б воду з Дніпра, то вони рознесли б забруднення далі. Але за іронією долі, після підриву росіянами Каховської ГЕС їх більше немає. І вся радіація піде прямісінько в Чорне море та країни чорноморського узбережжя: Болгарію, росію, Грузію, Туреччину, Румунію. Далі це все потече у Середземне море. Парадокс в тому, що для України це буде трагедія, але ми з нею поступово зможемо впоратись. Так, ми не зможемо брати воду з Дніпра, але будемо вимушені знайти інші варіанти. Зона відчуження на частині дніпровського узбережжя буде, але вона буде не катастрофічною», — розповіла Олена Паренюк.

Чому не варто поспішати приймати йод

Жоден зі сценаріїв подій на Запорізькій АЕС не потребує йодної профілактики. На цьому наголосили представники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. За їх словами, йодна профілактика не захищає від усіх можливих радіоактивних речовин. Вона необхідна лише для насичення щитоподібної залози стабільним йодом. Це унеможливить поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду, а відповідно — попередить її опромінення.

Радіоактивний йод утворюється лише за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок атомної електростанції генерує енергію. Останній енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину ще у вересні 2022 року. Оскільки період напіврозпаду ізотопів йоду сягає близько восьми діб, їх там просто не залишилося. Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна.

У Міністерстві охорони здоров’я додають, що вживати калій йодид потрібно лише, коли ви почуєте відповідну вказівку від влади. Якщо ви захочете завчасно провести профілактику, то це не врятує вас від радіоактивного йоду, а навпаки — серйозно нашкодить вашому здоров’ю. Серед побічних ефектів: висипи на шкірі, нудота, діарея, лихоманка, проблеми з диханням, розлади серцево-судинної системи, проблеми зі щитоподібною залозою…

Крім того, після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивного йоду. Тому таким людям не потрібно приймати калій йодиду, адже він принесе більше шкоди, ніж користі. Виняток з правила — вагітні жінки й жінки, які вигодовують груддю, навіть якщо вони досягли 40 років.

Послідовність дій у разі радіаційної аварії

Якщо дійсно станеться така катастрофа, найперше вас про неї може попередити система зовнішньо оповіщення. Сигнал буде таким же як під час повітряної тривоги. Тому потрібно буде, наприклад, увімкнути радіо, щоб дізнатися подальші інструкції. Якщо ж у вас на мобільному телефоні увімкнений застосунок «Повітряна тривога», то вам надійде сповіщення про ядерну загрозу з відповідним голосовим повідомленням.

У такому разі найперше, що вам потрібно зробити, це негайно зайти в укриття, підвал або всередину будівлі. Заберіть туди й домашніх тварин. Там вам потрібно обмежити потрапляння повітря з двору. Тому закрийте та заклейте вікна, двері й вентиляцію. Далі тримайтеся якнайдалі від них, стін і стелі, адже радіоактивний матеріал осідає на зовнішніх сторонах будівлі.

Також варто себе знезаразити. Для цього зніміть верхній шар одягу. Таким чином ви позбудетеся 90 відсотків радіоактивного матеріалу. Одяг потрібно знімати обережно, щоб не розтрусити пил, і покласти його у герметичний контейнер, який слід тримати якомога далі від людей і тварин.

«Якщо є можливість, прийміть душ з милом, а голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками чи вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха. Далі вдягнуть чистий одяг», — йдеться в інструкції Міністерства охорони здоров’я.

Опісля допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі. Паралельно слідкуйте за повідомленнями від рятувальників, поліції або місцевої влади. Вони оголосять подальші інструкції. Зокрема, про можливу евакуацію з небезпечної зони.

Отож, захистити себе від впливу радіації можливо лише за умови дотримання трьох основних правил: перебувайте в укритті, стежте за офіційною інформацію та виконуйте вказівки органів влади.

Читайте також: Радіаційне забруднення у Хмельницькому районі — спростовуємо ворожу брехню

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую