ye-logo.v1.2

Дерево небезпечне: ясен на майдані все таки зріжуть

Суспільство 1935
Зараз дерево загороджене від пішоходів.
Зараз дерево загороджене від пішоходів.. Фото: з архіву

Кут нахилу вже колишньої ботанічної пам'ятки продовжує збільшуватися.

У Хмельницькому прийняли рішення знести ясен, який зростає на майдані Незалежності. Дереву понад 160 років. Донедавна воно було ботанічною пам'яткою місцевого значення. Однак наприкінці червня його природоохоронний статус скасували депутати обласної ради через аварійний стан. Тоді ж зробили зйомку на вертикальність і спостерігали за відхиленням стовбура. Через місяць мали зробити ще одне дослідження і порівняти результати.

Тепер в комунальному підприємстві по зеленому будівництву та благоустрою міста повідомили прийняті рішення.

«Перше спостереження відбувалося 27 червня, під час якого кут нахилу дерева був 42 градуси. Друге спостереження пройшло 15 серпня. Після дощів, вітру, теплої та прохолодної погоди, нахил дерева становить 45 градусів. Кут нахилу 45 градусів є небезпечним – аварійним, і динаміка для цього дерева невтішна, - зазначають комунальники. - Одразу після повного облистнення крони, на початку літа стали засихати центральні гілки, тому пропозиції щодо влаштування тросових розтяжок чи встановлення тимчасової підпори виявились марними. Також значна суховершинність однозначно свідчить про відмирання дерева».

Як зазначають в комунальному підприємстві, зважаючи на це, неприпустимодалі зволікати зі знесенням дерева.
Поки що безпеку перехожих забезпечує міцна електрична опора, на яку полягла скелетна гілка, та загороджувальні турнікети.

Видалення дерева буде здійснено найближчим часом.

Додамо, протягом останнього року ясен на майдані помітно похилився й за висновками експертів його визнали аварійним через поширення гнилі. Його планували знести і для цього в Департаменті природних ресурсів та екології ОВА підготували документи, щоб зняти дерево з обліку об'єктів природно-заповідного фонду. Однак після розголосу цього випадку віковим деревом зацікавилися спеціалісти з інших міст.

Серед тих, хто одним з перших відгукнувся рятувати дерево, був київський арборист Володимир Ветроградський. На захист пам'ятки також стали місцеві активісти. Паралельно з тим до огляду дерева залучили й інших спеціалістів: львівську екологиню Олександру Сладкову з польським арбористом Пьотром Тишко-Хмельовцем.

Спершу експерти подавали більш оптимістичні прогнози, зрештою висновки були невтішні. За їхніми словами, дерево не проявляє ознак інтересу до життя.

Ясен звичайний може рости в оптимальних умовах до 300 років.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую