ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда за кордоном атакує український саміт миру: добірка тижня

Суспільство 837
Добірка фейків за кордоном
Добірка фейків за кордоном. Фото: ілюстративне espreso.tv

У Швейцарії фіксують збільшення кількості кібератак та дезінформаційних кампаній напередодні саміту миру по Україні.

Російська пропаганда намагається дискредитувати проведення у Швейцарії саміту миру.

15-16 червня у швейцарському містечку Бюргеншток пройде Глобальний саміт миру, на якому Україна, разом з представниками майже сотні держав і міжнародних організацій обговорять умови досягнення справедливого миру і безпеки для України та світу.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює чому цей міжнародний захід важливий, і як йому намагається завадити росія.

Україна зазнає людських втрат серед захисників і цивільних громадян щодня, а тому вона більше за інших прагне миру. Проте миру справедливого, а не такого, що винагороджує агресора територіями та списанням з рахунків завданих ним збитків. І не на умовах капітуляції перед загарбником. Такі варіанти припинення вогню можуть бути лише тимчасовими, адже вони заохочують нападника до продовження агресії, а жертву – до опору і помсти.

Саме тому Україна пропонує світу власне бачення справедливого миру, яке включає не лише припинення російської агресії, а й заходи для побудови безпечного світу. І це чергове свідчення того, що Україна в авангарді глобальних миротворчих зусиль.

10 пунктів Української формули миру як запорука глобальної безпеки

Президент України Володимир Зеленський в 2022 році проголосив 10 пунктів, які стали основою для Української формули миру:

1. Ядерна безпека, як гарантія запобігання використання шантажу Росією.
2. Продовольча безпека з метою запобігання голоду, особливо в країнах Глобального Півдня.
3. Гарантування енергетичної безпеки України та світу, її недоторканість від російських ракетних та дронових атак та недопущення російського енергетичного шантажу проти будь-якої країни.
4. Звільнення росією військовополонених, цивільних заручників та депортованих, зокрема дітей.
5. Відновлення територіальної цілісності України, виконання Статуту ООН та міжнародного права, як запорука стабільності світового порядку і недопущення прецедентів майбутніх воєнних агресій у світі.
6. Виведення російських військ з території України та припинення бойових дій.
7. Відновлення справедливості шляхом розслідування та суду над російськими воєнними злочинцями та виплати компенсацій за шкоду, завдану українцям.
8. Запобігання екоциду, відновлення постраждалої української екосистеми та розмінування.
9. Дієві гарантії безпеки для України з метою недопущення ескалації та рецидивів російської агресії.
10. Юридична фіксація факту завершення війни після виконання попередніх 9 пунктів.

На Саміті Миру 15-16 червня будуть розглядатись 3 із 10 пунктів, які є одними із ключових для гарантування безпеки українських громадян та всього людства. І вони одні із найпростіших для виконання росією: ядерна безпека, безпека судноплавства (від якої залежить продовольча) і повернення військовополонених, цивільних заручників та депортованих дорослих і дітей в Україну.

Росія атакує дезінформацією Саміт миру, бо боїться консолідації міжнародної підтримки України.

Ключові наративи кремлівської пропаганди щодо Саміту миру такі, що нібито без росії немає сенсу проводити Саміт. Також пропагандисти зазначають, що формула миру України – це порожні декларації, відірвані від реальності.
Росія заявляє, що нібито готова до переговорів, але на основі нових територіальних реалій.

Дискредитація Саміту російською пропагандою перетинається з іншою інформаційною операцією: запереченням легітимності президента та загалом політичного керівництва України після того, як мали відбутися чергові вибори. Мовляв, Володимир Зеленський більше не уповноважений звертатися до партнерів від імені держави.

Інформаційних атак зазнає також Швейцарія, яка приймає Саміт миру. Пропаганда стверджує, що організація цієї події порушує її нейтральний статус. На сьогодні підтверджена участь кількох десятків країн та міжнародних організацій. Близько половини з них будуть представлені лідерами. Кількість ще не остаточна, оскільки через велике представництво високопосадовців стількох країн вжиті безпрецедентні заходи безпеки. Список учасників не розголошується до моменту проведення Саміту.

З усім тим, існують проблеми з підтримкою миротворчих зусиль України на Глобальному Півдні. По-перше, Україна в світі асоціюється із Заходом, який їй переважно і допомагає. Сильний антизахідний ресентимент заважає постколоніальним країнам побачити в Україні таку ж як вони жертву імперіалізму. Багато хто схильний, суголосно російській риториці, сприймати Україну не як суб'єкта, а як територію з'ясування стосунків між росією та Заходом, а саму війну як експансією США та Європи у російські володіння.

По-друге, країни, які самі є жертвами війн та несправедливості, часто з ревністю сприймають посилену міжнародну увагу саме до України. Страждання українців часто протиставляють бідам Гази, Сирії, африканських країн, які, мовляв, у світі воліють не помічати. Уявна винятковість України викликає роздратування і ворожість, спроби знецінити масштаби кризи, спричиненої російською агресією.

Російські інформаційні атаки у Африці

Крім того, росіяни активізували спроби дискредитації України на тлі розширення мережі її дипломатичних представництв у країнах Африки.



Під час моніторингу африканського сегменту інтернету Центр протидії дезінформації зафіксував поширення, зокрема через месенджер WhatsApp та соцмережу Facebook, фейку про те, що Посольство України у Республіці Кот-д'Івуар нібито вербує найманців для участі у війні проти рф.

Ця інформація не відповідає дійсності, а документ, який поширюється як «доказ», містить ознаки підробки.

В українському посольстві в Кот-д'Івуарі немає дипломата на ім'я Денис Чернишенко, який зазначений у фейковому документі як контактна особа. Також там указана неправильна адреса та номер телефону диппредставництва.

“Поширення дезінформації про діяльність українських дипломатів в Африці є частиною російської кампанії з дискредитації України напередодні Саміту миру, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня”, - зазначають в ЦПД.

Збільшення кібератак

У Швейцарії фіксують збільшення кількості кібератак та дезінформаційних кампаній напередодні саміту миру по Україні, який відбудеться 15-16 червня.

Президент Швейцарії Віоли Амхерд заявила, що останніми тижнями почастішали кібератаки та дезінформаційні кампанії.

Також, за словами міністра закордонних справ Ігнаціо Кассіса, інує явна “зацікавленість” у зриві саміту миру. При цьому міністр уникнув відповіді на запитання хто саме стоїть за атаками, коли його запитали, чи причетна до них росія, пише sprotyv.info.

Черговий фейк про біженців

Російські пропагандисти продовжують інформаційну кампанію проти українських біженців за кордоном.
Мета компанії - дискредитація біженців, зменшення їм допомоги, а також поширення негативної інформації про українців.

Ось черговий приклад.


“Задля економії витрат, косметичні компанії начебто почали тестувати продукцію на українських біженках”, — таку новину поширюють проросійські джерела із посиланням на відео французького медіа BFM TV.

Як пише видання “Стоп фейк”, компанії, серед яких Chanel, Lancome, L'Oreal, Vichy, Cacharel і Garnier, нібито найняли від 40 до 50 українських жінок для тестування нових товарів на наявність побічних ефектів. У ролику також наводиться цитата французької правозахисниці Аньєс Калламар, яка нібито висловилася проти такої практики і звинуватила бренди у нехтуванні безпекою жінок — утім, компанії відмовилися визнати свою провину. З цієї новини пропагандисти роблять висновок, що гарне ставлення до українців за кордоном — це лише ілюзія.

Однак ця новина повністю вигадана, а відеоролик сфабрикований. Цей ролик неможливо знайти ні на сайті видання BMF TV, ні на їхніх сторінках у Facebook та X (Twitter). Аньєс Калламар також активна в соцмережі X, але жодного разу не згадувала про цю «історію».

Майже всі перераховані у публікації косметичні бренди належать холдингу L'Oreal Group. Компанія з 1989 року тестує продукцію на реконструйованих у лабораторії зразках людського епідермісу. Серед інших способів, які застосовує компанія для оцінки якості і безпеки косметики, — молекулярне моделювання, експертні токсикологічні системи та методи візуалізації. Тестування на живих людях на сайті компанії не згадується.

Литва своєю чергою може заохочувати чоловіків повертатися до України, зокрема через обмеження соціальних виплат, дозволів на роботу. Однак про депортацію не йдеться. І загалом це лише пропозиції, а не вже втілені обмеження. За словами президента Литви Гітанаса Науседи та прем'єр-міністерки Інгріди Шимоніте, можливу процедуру повернення українських чоловіків призовного віку будуть розглядати лише після консультацій з Україною та ЄС.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую