ye-logo.v1.2

«Та які 35, на термометрі 40…» - хмельницькі метеорологи пояснили, як насправді вимірюють температуру повітря

Суспільство 366
Деякі температурні показники на Хмельниччини побили рекорди, які трималися пів століття
Деякі температурні показники на Хмельниччини побили рекорди, які трималися пів століття. Фото: ілюстративне pixabay.com

Аби отримати точні дані, варто дотримуватися низки умов.

Спека на Хмельниччині продовжує встановлювати температурні рекорди. Лише за останні дні метеорологи Хмельницького обласного центру з гідрометеорології зафіксували декілька температурних рекордів на різних метеомайданчиках області. Деякі показники перевищили дані метеоспостережень за пів століття.

Утім, не всі розуміють, чому за прогнозом погоди температура вказана, скажімо, +35 і це рекорд, якщо того ж дня вуличний термометр за вікном квартири показував +40?

Чому насправді є така різниця між даними синоптиків та даними, отриманими від людей, і як насправді вимірюють температуру повітря – розповіла сайту «Є ye.ua» Вероніка Апполонова, завідувачка сектору підготовки інформації Хмельницького обласного центру з гідрометеорології.

Передусім, варто знати, що температуру повітря не вимірюють десь в середмісті, де нагріваються та віддають своє тепло в повітря асфальт, будинки, автомобілі, металеві паркани та дахи… І тим більше на сонячному підвіконні. Бо розжарений на сонці термометр – це ніяк не температура повітря…

Температуру вимірюють на спеціально облаштованих метеомайданчиках, які віддалені від будь-яких забудов.

У Хмельницькому майданчик для метеорологічних спостережень розташований на неподалік хмельницького аеропорту.

Місце для метеостанції обране неспроста, а за точними розрахунками. Адже, коли працював Хмельницький аеропорт тут також проводилися спостереження для авіації: визначалися усі параметри, важливі для польотів літаків: напрям і швидкість вітру, висота хмар, видимість...

«Температуру повітря вимірюють в спеціальній дерев'яній будці з жалюзями, які забезпечують тінь та обмін повітря. Вона має назву психрометрична будка і розташована на висоті 2-х метрів від поверхні землі. Довкола має бути відкритий простір – жодних дерев, які даватимуть тінь, чи споруд, які, навпаки, нагріваються та випромінюють тепло. Ці умови допомагають отримати більш точні дані. Звісно, вони відрізняються від показників, які отримують, вимірюючи її на сонячному балконі», - пояснює Вероніка Апполонова.

Психрометрична будка розташована на висоті 2-х метрів від поверхні землі. Фото: з архіву редакції

Саме в цій психрометричній будці, на одному й тому ж місці, вимірюють температуру повітря для Хмельницького вже десятки років. І на цих основі даних й складають порівняльний аналіз та визначають, коли і для якого дня температурні показники стали рекордними. І так, власне, відбувається на всіх метеостанціях Хмельниччини. А їх, до речі, п'ять: дві на півночі області - в Шепетівці та Ямполі, дві на півдні – в Кам'янці-Подільському та Новій Ушиці, та одна в центрі – у Хмельницькому.

Цікаво, що вимірювання різних погодних параметрів, в тому числі й температури, обов'язково роблять в один і той же час. Причому по-всьому світу. Адже дані з кожної станції – це частина світової метеорологічної системи. Приміром, якщо температуру повітря заміряють 11.50, 14.50 і так далі, то це означає, що в цей момент її вимірюють на всіх станціях світу.

Те, що спостереження проводять за межею міста, – передбачено міжнародними стандартами. Адже, зазначають метеорологи, місто з його будинками, асфальтованими вулицями, дає погрішність - десь + 2-3 градуси. Тому всі метеостанції, аби визначати точну температуру навколишнього середовища, мають бути розташовані на відкритій місцевості.

Читайте також: Погода на завтра – на Хмельниччині спеку місцями супроводять дощі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую