ye-logo.v1.2

Не шкодуючи живота свого

Здоров'я 6137
Фото: Дмитро Скрипник

Проблеми зі шлунком виникають сьогодні чи не у чотирьох з п'яти наших співвітчизників. Помітне ж місце серед хвороб шлунково-кишківникового тракту посідає гастродуоденіт.

 Що робити аби уникнути загострення цієї недуги, особливо після святкового переїдання, розповідає, завідувачка в гастроентерологічного відділенням Хмельницької міської лікарні Людмила Белінська.

Фактори ризику — куріння, алергія та нераціональне харчування
Хронічний гастродуоденіт — це рецидивуюче захворювання усього організму, яке позначається запаленням слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки. Зазвичай проявляється болем, який найчастіше локалізується в ямці під грудьми, може віддавати в ліву лопатку, грудну клітину чи у грудний відділ хребта. Крім того хворий відчуває нудоту, печію, жар у ділянці серця. “Серед факторів, які сприяють розвитку гастродуоденіту, досить звичні для нас речі: нераціональне харчування, куріння, збільшення фізичних і емоційних навантажень, стреси, алергічні захворювання, деякі лікувальні препарати, екологічні фактори тощо, - розповідає Людмила Петрівна. - Внаслідок цього порушується баланс між агресивними та захисними механізмами, які забезпечують цілісність слизової оболонки шлунково-кишківникового тракту”.

Дієта — важлива складова у лікуванні гастродуоденіту
“Успішне подолання цього захворювання залежить від правильного ритму харчування, - каже лікарка. - Їсти потрібно невеликими порціями 4-5 разів на день, аби їжа мала час повноцінно перетравитися, а не подразнювати незасвоєними часточками слизову оболонку шлунка. Крім того, страви мають бути теплими, добре звареними і пропареними. Якщо вживання якогось продукту викликає неприємні відчуття у животі, нудоту, блювання — його необхідно виключити з раціону. Для лікування гастродуоденіту сучасна медицина має багато ефективних лікарських препаратів. Однак їх повинен призначати лікар. Він же й підбере найоптимальнішу схему прийому ліків”.

Рекомендації з дієтичного харчування при гастродуоденіті
Хліб. Дозволяється їсти хліб і булки вчорашньої випічки, білі сухарики.
Забороняються: свіжий хліб і здоба.
Вироби з борошна. Макаронні вироби з борошна вищого гатунку в добре розвареному вигляді, домашня локшина, пудинги з пшеничних сухарів, манної крупи і локшини — це все дозволені продукти. Варто відмовитися від погано провареної локшини з твердих сортів пшениці, млинців, оладок, сирників.
Супи і бульйони. Готуйте вегетаріанські супи без капусти, з крупами, а також молочні. Забудьте про супи на міцних м'ясних, рибних, овочевих і грибних бульйонах і капустяному відварі, борщі та капусняки зі свіжою і квашеною капустою.
М'ясні страви. Їжте парові котлети, гуляші з нежирної яловичини, телятини, курки, індички, кролика. Виключіть всі жирні сорти м'яса та птиці, баранину, свинину, копченину, всі ковбасні вироби, тушонку, консервовані м'ясні продукти.
Соуси. Якщо ви не уявляєте свого життя без соусів, то перевагу слід надати молочним та сметанним. Забороняється: томатний і м'ясний соус, соуси з приправами.
Жири. Дозволяється споживати у невеликих кількостях вершкове масло та олію.
А ось топлене масло і сало, внутрішній жир варто виключити взагалі.
Рибні страви. Біла нежирна риба у вареному вигляді або на парі, рибні котлети та рулети повинні регулярно бути у вашому меню. Уникайте рибних консервів, усіх жирних сортів риби, копченої та солоної риби.
Яйця. Дозволяється їсти некруто зварені яйця (в мішечок). Забороняється: варені круто яйця, смажена яєчня та омлет.
Молочні продукти. Серед дозволених - молоко, вершки, згущене молоко, свіжа сметана і сир, сиркова маса, парові й запечені страви з сиру, некислий кефір. Варто уникати смажених страв із сиром, гострих та жирних сирів.
Овочі. Дозволяється їсти майже всі овочі. Утриматися варто лише від капусти, солінь, неочищених огірків, редьки, редиски, часнику та хрону.
Фрукти та ягоди. Вам підуть на користь солодкі сорти зрілих фруктів без шкірки, почищені від плівок мандарини, банани. Відмовтеся від кислих фруктів та ягод.
Солодкі страви і напої. Налягайте на киселі, компоти, муси, желе, молочні коктейлі з некислими ягодами і фруктами, мед, повидло, варення. Пийте неміцний чай із молоком, слабке какао або сурогатну каву на молоці, мінеральні води без газу в теплому вигляді.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую