ye-logo.v1.2

Наталя Щепіна: «На зміну погоди наш організм реагує, як на стресовий фактор»

Здоров'я 10395
Дмитра Скрипника
«Більшість випадків раптової смерті від серцево-судинних захворювань спостерігається в період різких змін погоди», - каже лікар.. Фото: Дмитра Скрипника

Атмосферна нестабільність може негативно впливати на стан здоров’я людей із серцево-судинними недугами та вегето-судинною дистонією.

 Через дощі, сльоту, температурні стрибки звужуються кровоносні судини, порушується кровообіг. Але нам цілком під силу зачинити щільно двері перед сезонними нездужаннями й не пустити їх на поріг. Про те, як можна це зробити, ми запитали у завідувачки відділенням денного стаціонару Хмельницького обласного кардіологічного центру, кандидата медичних наук Наталі Щепіної.
- Наталю Вадимівно, як атмосферна нестабільність впливає на стан здоров’я?
- Температура повiтря, атмосферний тиск i вологiсть - це три основнi чинники, якi впливають на самопочуття людини. Але найбiльше позначаються на нашому здоров’ї перепади погоди, коли циклон змiнюється антициклоном. Iнколи люди відчувають ці змiни за пiвдоби. Можуть виникати головний бiль, запаморочення, змінюється настрiй, людина стає вразливiшою до незначних подразників довкiлля (навiть звукiв транспорту). Може підвищуватися чи знижуватися тиск, виникати серцебиття чи аритмії тощо. На змiну погоди органiзм реагує, як на стресовий фактор.

- Які люди найчутливіші до перепадів атмосферного тиску?
- Бiльшiсть iз нас вiдчувають погоднi змiни. Проте особливо - люди емоцiйнi, вразливi, тi, які схильнi до депресивних станiв, емоцiйних зривiв. Частiше від метеочутливостi потерпають жiнки, бо внаслiдок надмiрної емоцiйностi їхня вегетативна система швидше й активнiше реагує на будь-якi несприятливі фактори й стреси. Але залежними вiд погодних умов нерiдко є й представники сильної статi. Передусiм йдеться про тих, хто страждає на хвороби серцево-судинної системи. Так, до групи ризику також входять гiпертонiки, гiпотонiки, хворі на аритмiю, тахiкардiю, брадикардiю, атеросклероз, iшемiчну хворобу серця чи порушення мозкового кровообiгу. На змiну погоди найчастiше реагують і тi, чия професiйна дiяльнiсть пов'язана з дією вiбрацiї, електромагнiтних полiв, радiацiї. Є думка, що метеочутливiсть передається навiть спадково. А ще вона може виникати пiсля травм голови, грипу, ангiни, запалення легень.

- Які хвороби можуть загострюватися?
- В першу чергу йдеться про серцево-судинні захворювання. Можуть спостерігатися гіпертензивні кризи, аритмії серця, поява нападів стенокардії і навіть виникнення грізних серцево-судинних ускладнень - інсульту чи інфаркту міокарда. Існує сумна статистика, що бiльшiсть випадкiв раптової смерті вiд серцево-судинних захворювань спостерiгається саме в перiод частих та різких змiн погоди, при сильному вiтрi чи високiй вологостi, котра передує грозi.

- Різні погодні умови по-різному впливають на людей?
- «Зона комфорту» для людини - погода з температурою повітря +22-24ºС та атмосферним тиском 768 мм. рт. ст. Температура, вища вiд +30ºС, знижує тонус судин, особливо нижніх кiнцiвок (вен), збільшує навантаження на серце, прискорює серцебиття. Небезпечним є також раптовий температурний перепад на 10-20 градусiв за добу в бiк похолодання. Ще сильний вiтер, який останнiм часом у наших краях не рiдкiсть (це 15-30 м/с), теж посилює переохолодження, затруднює дихання, втомлює та виснажує нервову систему. Падiння атмосферного тиску на 7-8 мм. рт. ст. за 24 години - неабияке випробування для дихальної системи, роботи серця та судин. У такi моменти в атмосферi зменшується вмiст кисню, i в чутливих людей з'являються ознаки кисневого голодування - слабкiсть, задишка, вiдчуття задухи.

- Убезпечитися від сезонних нездужань можливо?
- Найефективнiша формула здоров'я та профілактики - це здоровий спосіб життя. Їжа має бути легкою та нежирною. Потрібно споживати менше м'яса, а бiльше круп, овочів та фруктів. Відмова від паління, біг, ходьба, гiмнастика, плавання, прогулянки на свіжому повітрі, контрастний душ зранку (від теплiшого до холоднiшого) i на нiч (від холоднiшого до теплiшого), точковий масаж, сауна - це активна атака на зміцнення імунної реакцiї органiзму i ваш надійний захист від сюрпризiв погоди. Допомагають трави: валеріана, елеутерокок, настоянка женьшеню в першій половині дня тощо. В непевну погоду доцiльно вживати полівітаміни, насамперед, вiтамiни С та Е, бо вони відіграють вирiшальну роль в обмiнi речовин, який при змiнi погоди уповiльнюється.

- Кажуть, що останнім часом збільшився відсоток людей, які відчувають зміни у погоді, в тому числі і серед молоді. З чим це пов’язано?
- Раніше існувала думка, що метеочутливiсть є проблемою людей старшого вiку. Однак нині на змiну погодних умов активно реагує молодь та люди працездатного вiку. Ця проблема дуже «помолодшала» й уперше може виникнути навіть у перiод статевого дозрівання, оскільки в організмі відбувається гормональна перебудова, і судини вкрай чутливі до зміни факторів навколишнього середовища. З іншого боку, темп сучасного життя, завантаженість наших дітей, низький рівень фізичної активності, нераціональне харчування, в тому числі широке поширення фаст-фуду, на жаль, не сприяють здоров’ю молодого покоління.

- Існує статистика, що інсульти «помолодшали». Це правда?
? Так, дійсно. Останнім часом зросла питома вага людей молодого, працездатного віку, які страждають на серцево-судинні захворювання, в тому числі на інфаркти міокарда та інсульти. Буває, людина не підозрює про хворобу і першим її симптомом стає раптова смерть від цих недуг. Це - свідчення того, що в нас кульгає первинна профілактика серцево-судинних захворювань. Люди часто легковажать своїм здоров'ям. Скажімо, простий і всім доступний спосіб захисту - контроль за артеріальним тиском - досі не став обов'язковим правилом для всіх. Вимірювати артеріальний тиск слід не лише літнім, а й молодим людям. Якщо артеріальний тиск вищий, ніж 140/90мм. рт. ст., варто скорегувати свій спосіб життя та харчування, позбутися зайвої ваги, шкідливих звичок.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую